Wiosną tego roku warszawska firma SilentiumPC zaprezentowała kilka nowych zasilaczy. W tamtym okresie przetestowaliśmy następcę najpopularniejszego PSU w naszym kraju, mianowicie Vero L2 o mocy 500 W. Tym razem mamy okazję przybliżyć Wam flagowy, a zarazem najmocniejszy do tej pory zasilacz Supremo FM2 750 W. Skrót FM daje nam do zrozumienia, że mamy do czynienia z całkowicie modularnym systemem okablowania. Supremo FM2 to nowa platforma, no może nie do końca nowa, ale ze znaczącymi zmianami, a niektóre kwestie rozwiązano dość… innowacyjnie. Jak wypadnie na tle konkurencji? Zapraszam na wnikliwe testy również w komorze termicznej.
Zasilacze FM2 w dniu premiery wyposażone były w wentylator z łożyskiem kulkowym, jednak producent podjął decyzję o zmianie na model z łożyskiem FDB
Seria Supremo FM2 to całkowicie modularne zasilacze, które są rozszerzeniem serii Supremo M2/L2, gdzie FM2 to również większe moce jednostek. Wspomnę, iż testowany model o mocy 750 W to najmocniejsza jednostka w historii firmy. Zasilacze charakteryzują się wysoką sprawnością przekraczająca 92%, potwierdzoną certyfikatem 80 PLUS Gold, cichą pracą i wysokiej jakości elektroniką (m.in. wszystkie japońskie kondensatory czy konwertery DC-DC). Seria FM2 składa się obecnie z dwóch jednostek o mocach 650 W oraz 750 W. Zasilacze FM2 w dniu premiery wyposażone były w wentylator z łożyskiem kulkowym, jednak producent podjął decyzję o zmianie na model korzystający z FDB, co uważam za bardzo dobry krok. Pozwoli to zwiększyć żywotność (FDB jest trwalsze od kulkowego), poza tym powinno zostać wyeliminowane terkotanie, które było słyszalne z bliskich odległości. Ceny na sklepowych półkach wynoszą ok. 360 zł za jednostkę 650 W oraz ok.390 zł za 750 W. Jak widać, oferta cenowa jest bardzo dobra.
Specyfikacja SilentiumPC Supremo FM2 750 W:
- Kompatybilność ze standardami ATX12V 2.31 oraz EPS 2.92,
- Moc ciągła 750 W,
- Typowa sprawność przekraczająca 92% (potwierdzona certyfikatem 80 PLUS Gold),
- Jedna linia +12 V (62 A),
- Zastosowanie japońskich kondensatorów o temperaturze pracy do 105 °C,
- Cichy 120 mm wentylator z łożyskiem FDB,
- Całkowicie czarne płaskie okablowanie,
- 4 złącza PCI-E (6+2) -pin,
- Aktywny system PFC (0,99),
- Zgodność ze stanami energetycznymi Intel C6/C7,
- Topologia half bridge LLC oraz konwertery DC-DC,
- Pięcioletnia gwarancja producenta w systemie door-to-door.
SilentiumPC Supremo FM2 750 W jest chroniony przez pięć zabezpieczeń:
- SCP - zabezpieczenie zwarciowe; w części wtórnej zasilacza zapobiega uszkodzeniu zasilacza oraz komponentów systemu komputerowego.
- OVP - zabezpieczenie nadmiarowo-napięciowe; uaktywnia się przy zbyt wysokim napięciu przewodowym i powoduje wyłączenie zasilacza.
- OPP - zabezpieczenie uaktywnia się, gdy całkowita wydajność jest wyższa niż podane w specyfikacji obciążenie maksymalne (zabezpieczenie przeciążeniowe).
- UVP - zasilacz wyłącza się automatycznie, gdy na którymkolwiek z wyjść napięcie spadnie poniżej wartości progowej (zabezpieczenie podnapięciowe).
- SIP - zabezpieczenie przed prądami udarowymi.
Niestety, brak zabezpieczenia termicznego, więc w przypadku przegrzania zasilacz się nie wyłączy i może zostać trwale uszkodzony. Supremo FM2 Gold posiada jedną szynę +12 V, więc zamiast OCP mamy OPP (zabezpieczenie przeciążeniowe). W takiej sytuacji nie jest to odstępstwem od normy ATX.
Dystrybucja napięć
Zasilacz korzysta z jednej, mocnej 62-amperowej szyny +12 V. Nie będzie zatem problemów z nawet tak prądożernymi kartami graficznym i jak AMD Radeon R9 390/390X, która za pośrednictwem kabla PCI-E pobiera ponad 21 A. Obciążalność szyny +12 V jest bardzo bliska mocy całkowitej testowanego zasilacza i wynosi 744 W. Łączna obciążalność linii +3,3 V oraz +5 V ustalona jest tylko na 100 W.
Nie wiesz jaki zasilacz wybrać? Czym się kierować? Jak moc będzie odpowiednia dla Twojego komputera? Wszystkiego dowiesz się z poradnika: Jaki wybrać zasilacz do komputera? Co warto wiedzieć i czego się wystrzegać
Pokaż / Dodaj komentarze do: SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750 W - najlepszy w swojej cenie