Silver Monkey X Crisp i Crisp Dual - podsumowanie i ocena
SMX Crisp i SMX Crisp Dual to pierwsze podejście polskiej marki do układów chłodzenia i jak na dziewicze produkty, jest całkiem nieźle. Należy docenić, że mimo budżetowego charakteru coolerów otrzymujemy niklowane ciepłowody i wentylatory z łożyskiem hydraulicznym, a nie ślizgowym - żywotność potwierdza pięcioletni okres gwarancji. Ponadto prędkość wentylatorów sterowana jest sygnałem PWM, a sam radiator jest budowy asymetrycznej, a więc nie musimy się obawiać o kolizję z modułami pamięci operacyjnej RAM. Oba układy chłodzenia prezentują się ładnie w obudowie.
Pod kątem wydajności bliżej im do SilentiumPC Grandis 3, co nie jest dobrym wynikiem, aczkolwiek do Fera 5 i Fera 5 DL traci w okolicach 2 st. C. Sytuacja prezentuje się gorzej w teście znormalizowanej głośności, w przypadku i5 12600K różnica do Fery 5 rośnie do 3 st. C, natomiast w przypadku SMX Crisp Dual obniżenie obrotów poniżej 1200 RPM, powoduje drastyczny spadek wydajności. Kultura pracy nie jest najlepsza, i oscyluje na poziomie wieżowych układów chłodzenia z dwoma wentylatorami lub AIO 240 mm w przypadku Crisp Dual. W modelu z jednym wentylatorem przy obrotach na 100% Crisp notuje 43 dBA i jest jak najbardziej akceptowalnie, a szeroki zakres obrotów i sterowanie sygnałem PWM pozwoli na znalezienie złotego środka. Gorzej sprawa ma się w przypadku Silver Monkey X Crisp Dual, gdzie dołożenie drugiego wentylatora powoduje świszczący dźwięk o dużym natężeniu ciśnienia akustycznego na poziomie 48,7 dBA.
SMX Crisp i SMX Crisp Dual to niezłej wydajności i świetnie wycenione układy chłodzenia procesora, jednakże na pełnych obrotach potrafią być głośne.
Test SilentiumPC Fortis 5 i Fortis 5 Dual Fan
Jest jeszcze kilka drobnych kwestii konstrukcyjnych, które można poprawić w budowie radiatora, czy też systemu montażowego, ale patrząc przez pryzmat ceny, gdzie SMX Crisp kupimy za 109 zł i SMX Crisp Dual za 139 zł to uważam, że coolery są atrakcyjnie wycenione i trudno od nich wymagać czegoś więcej. Chłodzenia SMX może nie notują najlepszych wyników na wykresach, ale SPC ma obecnie ogromne doświadczenie i znakomite produkty jak Fera 5. Silver Monkey X dopiero zaczyna, a 2 st. C to nie jest wielka przepaść, ponieważ jest to nadal poziom SilentiumPC Grandis 3 z dwiema wieżami. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw SMX Crisp oceniam na 4 gwiazdki oraz dodaję odznaczenie opłacalności. Natomiast SMX Crisp Dual oceniam na 3,5 gwiazdki. Jeśli szukasz ciekawego chłodzenia procesora za rozsądne pieniądze to warto zwrócić uwagę na SMX Crisp. Zapraszam do komentowania oraz do przejrzenia naszej sekcji testów w kategorii chłodzenie procesora, zawsze znajdziesz tam alternatywne produkty.
Silver Monkey X Crisp
Silver Monkey X Crisp - opinia
Silver Monkey X Crisp - plusy
- Cena
- Dobra wydajność
- Kultura pracy podczas niskiego i średniego obciążenia CPU
- Prosty montaż
- Kompatybilność z najpopularniejszymi podstawkami
- Wentylatory sterowane sygnałem PWM i z łożyskiem HDB
- Pasta termoprzewodząca w zestawie
Silver Monkey X Crisp - minusy
- Kultura pracy na maksymalnych obrotach
- Zapinka opada podczas montażu
Cena Silver Monkey X Crisp
Cena na dzień publikacji: 109 zł
Gwarancja: 5 lat
* Testowany układ chłodzenia procesora nabędziecie w sklepie
Silver Monkey X Crisp Dual
Silver Monkey X Crisp Dual - opinia
Silver Monkey X Crisp Dual - plusy
- Cena
- Dobra wydajność
- Prosty montaż
- Kompatybilność z najpopularniejszymi podstawkami
- Wentylatory sterowane sygnałem PWM i z łożyskiem HDB
- Pasta termoprzewodząca w zestawie
Silver Monkey X Crisp Dual - minusy
- Kultura pracy po zainstalowaniu drugiego wentylatora
- Zapinka opada podczas montażu
Cena Silver Monkey X Crisp Dual
Cena na dzień publikacji: 139 zł
Gwarancja: 5 lat
* Testowany układ chłodzenia procesora nabędziecie w sklepie
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Silver Monkey X Crisp i SMX Crisp Dual - testujemy budżetowe chłodzenia procesora