Bateria – pięta Achillesowa większości smartfonów. Jedni użytkownicy narzekają na słaby aparat w swoim telefonie, kolejni na wydajność, a jeszcze inni na wygląd… Ale wszyscy są zgodni co do jednego – niewystarczającej, zbyt krótkiej długości pracy na baterii. To bardzo ważny element, ale niestety technologia i procesy produkcyjne napotkały barierę, która nieprędko może zostać przekroczona. Jest jednak jeden stary sposób na rozwiązanie tego problemu – po prostu wystarczy dać większy akumulator. Przedmiotem dzisiejszego testu będzie smartfon firmy ASUS - o której dość dużo mówi się podczas premier, jednak później coraz rzadziej się o niej wspomina w porównaniu do telefonów innych firm z danych przedziałów cenowych. Czy aby słusznie? Warto też zaznaczyć, że firma ta nie produkuje "typowych" telefonów. Każdy model cechuje się czymś wyjątkowym, np. seria Zoom posiada ciekawy aparat z zoomem optycznym, Ultra to przedstawiciel klasy premium, seria Go stawia na poręczność, a dla Max najważniejszy jest czas pracy.
Jeśli jesteś osobą, która dużo korzysta ze swojego telefonu i wciąż narzeka, że musi w trakcie dnia podłączyć telefon do ładowarki, to Asus ZenFone 3 Max może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Na wstępie warto zaznaczyć, iż bohater artykułu występuje w dwóch wersjach:
- Wyświetlacz 5,5 cala, procesor Snapdragon 430, aparat główny 16 MP z laserowym autofokusem, aparat przedni 8 MP
- Wyświetlacz 5,3 cala, procesor MediaTek MT6737, aparat główny 13 MP, aparat przedni 5 MP
Do testów otrzymaliśmy pierwszy wariant. ZenFone 3 Max to kolejna generacja telefonu, kładącego główny nacisk na pojemną baterię, która zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. W najnowszym modelu, o dziwo, zmniejszono pojemność ogniwa. Wcześniej mieliśmy do dyspozycji 5000 mAh, a teraz „zaledwie” 4100 mAh. Z jednej strony nie ma co popadać w panikę, gdyż zastosowano efektywniejszy procesor, a sam telefon stał się o 2 mm cieńszy; lecz z drugiej strony, po to kupujemy taki telefon, aby bateria wystarczała na jak najdłuższy czas.
Wyposażenie
W pudełku znajdziemy:
- telefon
- ładowarkę 2 A
- kabel USB 90 cm (producent mógłby pokusić się o nieco dłuższy)
- słuchawki ASUS ZenEar z mikrofonem
- instrukcje
- kabel USB OTG
Specyfikacja
- Procesor: Snapdragon 430 (8x 1,4 GHz)
- GPU: Adreno 505
- Łączność: Dual Sim (Dual Standby, obydwie obsługują LTE)
- RAM: 3 GB
- Wbudowana pamięć: 32 GB
- Slot karty pamięci microSD z obsługą kart do 128 GB (zamienny z kartą sim)
- Ekran: 5.5”, FHD (1920x1080), IPS, pokryty szkłem 2,5 D
- Ochrona ekranu: Gorilla Glass 3 lub 4 (brak konkretnych informacji na stronie producenta)
- Aparat tylny: 16 Mpx, dwie diody LED, F/2, optyczna stabilizacja obrazu, laserowy autofokus, HDR, tryb manualny, nagrywanie wideo FHD 30 fps
- Aparat przedni: 8 Mpx, F/2.2
- Akumulator: 4100 mAh
- Wbudowany GPS: GPS z A-GPS, GLONASS, BDS
- Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n
- Bluetooth: 4.1
- NFC: nie
- Czytnik linii papilarnych: tak
- Wymiary: 151,4 x 76,24 x 8,3 mm
- Waga: 175 g
- Obudowa: aluminiowa
- System: Android 7.1.1
Poza akumulatorem parametry nie są szczególnie imponujące, ale należy pamiętać, że telefon kosztuje niecały tysiąc złotych. Na uwagę zasługują również 2 rzeczy: manualny tryb aparatu i Android Nougat.
ZenFon 3 Max wyglądem niestety nie wyróżnia się z tłumu innych telefonów, posiada uniwersalny design i brakuje mu „tego czegoś”. Klawisze funkcyjne znajdują się pod ekranem i niestety nie są podświetlane. Z prawej strony znajdują się fizyczne przyciski odpowiadające za regulacją głośności i blokadę. Posiadają one delikatne grawerowanie nawiązujące do innych telefonów tego producenta. Gniazdo mini jack umieszczono na górnej krawędzi, a na dolnej znajdziemy głośnik mono, mikrofon i wejście na zasilanie. Najnowszy Android współpracuje z autorską nakładką ZenUI. Posiada ona kilka przydatnych funkcji:
- Mobilny Menedżer odpowiada za kondycję naszego telefonu i ogranicza zużycie energii przez zbędne aplikacje
- Do It Later – przydatny notatnik z funkcja przypominania
- Linijka laserowa – co prawda nie jest idealnie dokładna, ale może nam podać odległość w przybliżeniu
- rozbudowana latarka
- czytelny i łatwy w obsłudze Menedżer plików
- ZenLink (dawniej Share Link) – aplikacja do udostępniania plików przy pomocy Wi-Fi hotspot
- rozbudowana aplikacja Pogoda
- filtr niebieskiego światła
- PowerMaster - zarządzanie baterią
Pokaż / Dodaj komentarze do: Średniak z mocną baterią – test ASUS ZenFone 3 Max