Synology RT6600ax - test routera Wi-Fi 6 dla entuzjastów

Synology RT6600ax - test routera Wi-Fi 6 dla entuzjastów

Synology RT6600ax - siła sygnału, testy wydajnościowe i pobór energii

Siła sygnału

Testy rozpoczynamy tradycyjnie od sprawdzenia siły sygnału dystrybuowanego przez RT6600ax . Przypominamy, że pomiarów dokonujemy w jednokondygnacyjnym mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2. Nasza procedura testowa zakłada pomiar w pięciu różnych punktach, warto podkreślić, że ściana oddzielająca pomieszczenia pomiędzy punktem 1 a 4 wykonana jest z żelbetonu, a w przypadku reszty przeważa gips i karton-gips. Jako że router wyposażony został w aż sześć zewnętrznych anten, mieliśmy duże nadzieje związane z tym aspektem. Wyniki okazały się zadowalające, aczkolwiek pozostawiły odrobinę niedosytu, ponieważ zbliżone rezultaty notowały nierzadko recenzowane przez nas urządzenia z czterema antenami, które kosztowały ułamek ceny modelu Synology. Poza tym odnotowaliśmy pewne problemy ze stabilnością sygnału pasma 2,4 GHz, którego siła potrafiła nagle dość mocno spadać. Niemniej, router bez problemów powinien sobie poradzić w typowym mieszkaniu nawet o większej powierzchni niż nasze (choć sporo zależeć będzie od jego rozkładu i materiałów z jakich wykonane są ściany).   

Siła sygnału

  2,4 GHz 5 GHz-1  5 GHz-2
Punkt pomiarowy 1 -26 dBm  -22 dBm  -26 dBm
Punkt pomiarowy 2 -42 dBm  -37 dBm  -43 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -61 dBm  -55 dBm  -59 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -46 dBm  -47 dBm  -55 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -64 dBm  -56 dBm  -65 dBm 

Wydajność połączeń przewodowych LAN/WAN

Testy wydajności interfejsów WAN/LAN obyły się bez jakichkolwiek niespodzianek, gdyż pokazują, że Synology RT6600ax pozwala wycisnąć niemal maksymalny potencjał gigabitowych złączy. Wyniki uzyskane przez niego w syntetycznych benchmarkach, zarówno dla pobierania, jak i wysyłania danych, są zgodne z oczekiwaniami, więc możemy mieć pewność, że w przypadku przewodowych połączeń LAN uzyskamy topowe osiągi, co jest bardzo istotne w przypadku LAN-Party. Cieszy też bardzo dobry wynik WAN. Przypominamy, że na pokładzie znajduje się także jeden szybszy port, czyli 2,5-gigabitowy LAN/WAN, ale w tym przypadku musimy zawierzyć Synology na słowo, gdyż nie byliśmy w stanie go przetestować. Ponownie żałujemy jednak, że producent nie pokusił się o dwa takowe złącza LAN. 

Wydajność sieci bezprzewodowej Wi-Fi-LAN

W przypadku sieci Wi-Fi warto przypomnieć, że przetestowanie realnej wydajności połączeń bezprzewodowych nie jest takie proste, choćby z uwagi na zagęszczenie sieci (w szczególności 2,4 GHz) w okolicy (wystarczy sprawdzić, ile takowych wykrywa nam karta sieciowa), dlatego też testy przeprowadzane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia, by do minimum zniwelować poziom niepotrzebnych interferencji z naszą testową siecią. Komputer z płytą główną wyposażoną w 2,5-bigabitowy Ethernet posłużył nam w tym przypadku za serwer i podłączony był do najszybszego portu LAN routera, natomiast drugi komputer z kartą sieciową ASUS PCE-AX58U był klientem. Zastosowanie przez Synology 2,5-gigabitowego portu LAN mocno ułatwiło nam testy Wi-Fi, w ramach których serwer jest połączony z routerem przewodowo, a klient komunikuje się z nim bezprzewodowo. Przeważnie bowiem gigabitowe złącza stanowią w takim scenariuszu wąskie gardło dla high-endowych modeli korzystających z Wi-Fi 6. W tym przypadku skorzystanie z szybszego interfejsu LAN przełożyło się na rewelacyjne wyniki, w szczególności dla szybszego pasma 5 GHz, gdzie odnotowaliśmy rekordowe rezultaty. Świetnie zaprezentowało się też drugie pasmo 5 GHz, ale po 2,4 GHz spodziewaliśmy się nieco więcej, co jak będziemy mogli się za chwilę przekonać, nie będzie jednorazowym wypadkiem przy pracy. 

Wydajność bezprzewodowa Wi-Fi - Wi-Fi

Pierwsza porcja testów sieci Wi-Fi, wykorzystująca serwer połączony przewodowo do routera, rozbudziła nasz apetyt i byliśmy niezmiernie ciekawi, jak Synology RT6600ax poradzi sobie, kiedy skorzystamy jedynie z bezprzewodowej łączności. Rezultaty są bardzo dobre i choć wyraźnie słabsze, to spodziewaliśmy się większych różnic. Wykorzystanie kanału o szerokości 160 MHz, co przez wiele osób uznawane jest za najważniejszą nowość standardu Wi-Fi 6, pozwoliło nawet na przekroczenie 1600 Mb/s w przypadku szybszego pasma 5 GHz (co oznacza znacznie szybsze prędkości niż przy wykorzystaniu gigabitowych portów). Jak widać na wykresach, wyniki wydajności RT6600ax  są na poziomie czołowych routerów, które mieliśmy okazję testować. Za rozczarowujące uznać trzeba jednak rezultaty testów wykorzystujących jedynie sieć 2,4 GHz. Tu pokutują wspomniane wcześniej problemy ze stabilnością sygnału. 

Wydajność USB 3.0

Nie omieszkaliśmy też sprawdzić wydajności transferu FTP portu USB 3.0 typu A. Prędkości są naprawdę dobre, dzięki czemu sprzęt wykorzystać można jako swoisty NAS (szczególnie biorąc pod uwagę dość rozbudowane funkcje zarządzania plikami w oprogramowaniu), pozwalający odtwarzać nawet filmy w jakości 4K.

Pobór mocy

Na koniec pozostała jeszcze kwestia poboru mocy. W przypadku bezczynności (braku aktywności ze strony klientów) wynosił on 10,4 W, natomiast w czasie wzmożonej aktywności (benchmark TomaSoft Throughput + przesyłanie 5 GB pliku oraz oglądanie materiału wideo na kanale ITHardware) wzrósł do 14,4 W - jak na router tej klasy są to akceptowalne wyniki.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Synology RT6600ax - test routera Wi-Fi 6 dla entuzjastów

 0