Synology RT6600ax - test routera Wi-Fi 6 dla entuzjastów

Synology RT6600ax - test routera Wi-Fi 6 dla entuzjastów

Synology RT6600ax - test routera Wi-Fi 6 dla entuzjastów

Większości naszych czytelników Synology kojarzy się zapewne głównie z serwerami NAS, ale od kilku lat tajwański producent próbuje swoich sił także na rynku routerów i to z powodzeniem. Co jednak ciekawe, w odróżnieniu od chińskich konkurentów, którzy zdają się wypuszczać kolejne bardzo podobne modele jeden po drugim, Synology stawia przede wszystkim na rozwiązania dla entuzjastów i RT6600ax, który jest głównym bohaterem tego testu, jest dopiero trzecim routerem w portfolio tej firmy. Biorąc jednak pod uwagę nasze doświadczenia z modelem RT2600ac, dużo obiecujemy sobie po tej nowości, tym bardziej że producent chwali się nowatorskimi rozwiązaniami, topową wydajnością oraz rozbudowanym oprogramowaniem, a do tego każe sobie za to słono zapłacić. Poprzeczka już starcie zawieszona jest bardzo wysoko, ale patrząc na imponującą specyfikację tego urządzenia, wierzymy, że uda się ją przeskoczyć. 

Synology RT6600ax to trzypasmowy router z obsługą Wi-Fi IEEE 802.11 a/n/ac/ax klasy AX6600.

Synology RT6600ax to trzypasmowy router z obsługą Wi-Fi IEEE 802.11 a/n/ac/ax (i wsparciem roamingu 802.11k/v/r) klasy AX6600. Oznacza to, że łącznie dla wszystkich pasm oferuje on transfery rzędu 6600 Mb/s, co przekłada się na prędkości do 600 Mb/s dla 2,4 GHz oraz 4800 Mb/s i 1200 MB/s dla pasm 5 GHz. Sprzęt wspiera także technologie Dual WAN i MU-MIMO 4x4, zapewniając wsparcie czterech jednoczesnych strumieni danych, co powinno skutecznie optymalizować efektywność pracy urządzeń. Nie zabrakło też Smart Connect, które w dużym skrócie polega na doborze parametrów połączenia dla danego urządzenia (automatyczny wybór częstotliwości, kanału i jego szerokości), aby było jak najlepszej jakości czy Beamformingu, czyli kształtowania wiązki, co umożliwia zlokalizowanie łączących się z routerem urządzeń, a następnie zwiększenie siły sygnału nadawanego w ich kierunku. Do tego dochodzi mechanizm akceleracji sprzętowej i wiele innych pomocnych rozwiązań, które omówimy szczegółowo w dalszej części tekstu. 

Najciekawszą nowością jest chyba jednak obsługa całego spektrum 5 GHz. Synology RT6600ax to obok Asusa GT-AX11000 Pro jedyny router ze wsparciem dla nowego pasma 5,9 GHz, zapewniającego bardziej niezawodne sieci o dużej szybkości z wykorzystaniem czystszych kanałów 80 i 160 MHz. Dotychczas ostatnia porcja UNII4 nie była dostępna do domowego użytku, ale właśnie się to zmienia. Niestety z tym elementem związane jest też największe rozczarowanie, bo o ile 5,9 GHz jest już dozwolone w ramach Wi-Fi w USA, tak w Europie jak na razie nie ma takich planów (w tym regionie nie jest obsługiwane nawet pasmo UNII-3). Oznacza to, że jeden z największych atutów RT6600ax w naszym przypadku nie odgrywa żadnej roli. Jest to tym bardziej bolesne, że mówimy o routerze za całkiem pokaźną sumkę, gdyż jego sugerowana cena to 1699 zł - niemniej należy tu pamiętać, że sprzęt sieciowy z górnej półki zawsze był drogi i każdy, kto nie ogranicza się do modemu/routera od dostawcy internetu, zdaje sobie z tego sprawę. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Synology RT6600ax - test routera Wi-Fi 6 dla entuzjastów

 0