Test Synology DiskStation DS418play – NAS dla wymagających dużej pojemności

Test Synology DiskStation DS418play – NAS dla wymagających dużej pojemności

To już ostatni serwer NAS na łamach ITHardware.pl, przynajmniej w najbliższym czasie. Zamykając przegląd urządzeń tego typu, przedstawiamy Wam Synology DiskStation DS418play. Jest to relatywnie niedroga, bo wyceniona na około 2000 zł konstrukcja klasy multimedialnej, która bazuje na dwurdzeniowym procesorze Intel Celeron J3355 i pozwala pomieścić do czterech dysków twardych. Technicznie rzecz biorąc, mamy tu do czynienia z NAS-em z niższej półki niż testowany niedawno Synology DiskStation DS718+, co wynika z wykorzystania słabszego procesora, za czym podążają również pewne ograniczenia na poletku oferowanych funkcji. Niemniej jednak bohater recenzji obsługuje dokładnie dwukrotnie więcej nośników, dzięki czemu zwiększeniu ulega nie tylko ilość potencjalnie dostępnej przestrzeni magazynowej, ale także lista możliwych do zbudowania macierzy, ze szczególnym naciskiem na niezwykle bezpieczny RAID 6 i stanowiący kompromis między bezpieczeństwem a wydajnością RAID 10. Tak więc Synology DiskStation DS418play może pochwalić się bardzo dobrym stosunkiem elastyczności do ceny, mogąc skusić osoby wymagające większej ilości miejsca czy szczególnie troszczące się o bezpieczeństwo plików. Niniejszym zapraszamy na test tego urządzenia.

Test Synology DiskStation DS418play – NAS dla wymagających dużej pojemności

Serce Synology DiskStation DS418play, jak już zostało zaznaczone, stanowi dwurdzeniowy procesor Intel Celeron, a dokładniej model J3355 z rodziny Apollo Lake, o taktowaniu 2,0 - 2,5 GHz. Układ ten ma 2 MB pamięci podręcznej i uniwersalny kontroler pamięci DDR3 / DDR4, który w tym wypadku sparowano z pojedynczym modułem SO-DIMM DDR3L-1866 o pojemności 2 GB. Przy czym jeden slot pozostaje nieobsadzony, umożliwiając rozszerzenie pamięci do 6 GB (w przypadku instalacji opcjonalnej kości 4 GB). Co ciekawe, podobnie jak w przypadku wspomnianego wcześniej pobratymca, tak i tu znajdziemy sprzętowy silnik transkodowania materiału H.264, H.265, MPEG-2 i VC-1. Z tym że model DiskStation DS718+, jak deklaruje producent, potrafi utrzymać trzy takie strumienie, bohater recenzji zaś - dwa. DiskStation DS418play umożliwia instalację do czterech dysków twardych w standardzie 3,5 lub 2,5 cala, ale nie wspiera przystawki rozszerzającej DX517 - to kwestia braku złącza eSATA. A jeśli już o złączach mowa, to do dyspozycji użytkownika oddano dwa porty USB 3.0 i taką samą liczbę Gigabit Ethernet z funkcją agregacji. Patrząc na konkurencję wykorzystującą platformę Apollo Lake, nie jest to zbyt wiele. Zresztą niezbyt imponujące jest także wsparcie dla monitoringu, bo o ile standardem staje się powoli 36 - 40 obsługiwanych kamer IP, o tyle tutaj podłączymy ich "tylko" 25, przy raptem dwóch licencjach wliczonych w cenę. Ale to akurat głównie czysto teoretyczna uwaga. Ciekawostką jest, że NAS ma nie jeden, ale dwa wentylatory 92 mm, zapewne celem lepszego chłodzenia wielu dysków.

Specyfikacja Synology DiskStation DS418play:

 • Procesor: Intel Celeron J3355 @ 2,0 - 2,5 GHz (Apollo Lake, dwa rdzenie, 2 MB cache)
 • Mechanizm szyfrowania sprzętowego AES-NI
 • Pamięć RAM: 2 GB DDR3L
 • Miejsca na dysku twarde: 4 x Serial-ATA III 6Gb/s
 • Maksymalna pojemność przestrzeni dyskowej: 48 TB  (12 TB HDD w czterech dyskach; pojemność zależna od typu stworzonej macierzy RAID)
 • Porty USB do podłączenia urządzeń zewnętrznych: 2 x USB 3.0
 • Karta sieciowa: 2 x Gigabit Ethernet
 • Wentylator: 2 x 92 mm z kilkoma profilami pracy
 • Zasilacz: zewnętrzny o mocy 90 W, pełnozakresowy (100-240 V)
 • Pobór energii elektrycznej: praca - 29,01 W, hibernacja - 5,57 W
 • Ciśnienie akustyczne: do 20,5 dBA (bez pracujących dysków)
 • System operacyjny:
  • Nakładka systemowa: DSM, możliwość aktualizacji online
  • Obsługiwane systemy operacyjne: bez ograniczeń (zdaniem producenta)
  • Języki: 20, w tym także Polski
  • Obsługiwane protokoły sieciowe: SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV, CalDAV, Telnet, SSH, SNMP, VPN (PPTP, OpenVPN™, L2TP)
  • System plików dla dysków wewnętrznych: EXT4
  • System plików dla dysków zewnętrznych: EXT4, EXT3, FAT, NTFS, HFS+ (tylko odczyt woluminu do 2 TB), exFAT (wymaga nabycia płatnej aplikacji za 3,99 USD)
  • Bezpieczeństwo danych: zapora, szyfrowany folder współdzielony, szyfrowanie SMB, FTP przez SSL/TLS, SFTP, rsync przez SSH, automatyczne blokowanie logowania, obsługa Let's Encrypt, HTTPS (dostosowywane mechanizmy szyfrowania)
  • Serwery: poczta, www, PHP, SQL, SNMP, VPN, iTunes
  • Możliwość zainstalowania rozmaitych, w większości bezpłatnych aplikacji z Centrum pakietów

Jako iż testowany DiskStation DS418play i omówiony wcześniej DiskStation DS718+ dostępne są niemalże w tej samej cenie, bardzo ciekawie zapowiada się możliwość ich porównania. W zastosowaniach domowych i małych biurach, a do takich przeznaczone są oba wymienione NAS-y, ogromne przestrzenie potrzebne są raczej wyłącznie osobom przechowującym materiały wideo w wysokiej rozdzielczości (4K), ale dodatkową zaletą wariantu czterodyskowego jest zwiększone bezpieczeństwo plików, co oczywiście narzuca pewien schemat myślenia. Tyle tylko, że jeśli, przykładowo, użycie słabszego procesora negatywnie wpłynie na wydajność obsługi multimediów, zwłaszcza transkodowania filmów, to teoretyczna elastyczność takiej konfiguracji stanie pod znakiem zapytania. Jak pamiętamy, Asustor AS6302T, wyposażony właśnie w Celerona J3355, miał z przetwarzaniem filmów o wysokiej rozdzielczości pewne problemy. Pytanie: zawiniła źle zoptymalizowana warstwa programowa czy zbyt słaba jednostka obliczeniowa? Nasze testy na pewno pomogą to ustalić. Czas zatem przejść do rozpakowania paczki, analizy oprogramowania i, co najistotniejsze, sprawdzenia tytułowego NAS-a w praktyce. Zaczynamy!

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Synology DiskStation DS418play – NAS dla wymagających dużej pojemności

 0