Test Synology DiskStation DS418play – NAS dla wymagających dużej pojemności

Test Synology DiskStation DS418play – NAS dla wymagających dużej pojemności

Synology DiskStation DS418 Play to czterokieszeniowy model nastawiony na obsługę multimediów, ze szczególnym wyróżnieniem filmów o wysokiej rozdzielczości H.264 i H.265. Bazuje on na tym samym procesorze co większość urządzeń z tego segmentu cenowego - Celeron J3355. Jest to jednostka dwurdzeniowa, o taktowaniu bazowym 2 GHz (w trybie Turbo do 2,5 GHz). W świecie komputerów nie jest to mocny procesor, ale w przypadku serwera sieciowego co najmniej wystarczający. Główne zalety tej platformy sprzętowej to transkoding w czasie rzeczywistym materiałów w rozdzielczości 4K do trybu 1080p, co oczywiście także sprawdzimy. Model DS418 Play w testowanej konfiguracji ma 2 GB pamięci RAM, ale można ją rozszerzyć do 6 GB modułem SODIMM DDR3L.

Test transkodowania filmu 4K do telefonu w aplikacji DS Video

Jest to jedna z ciekawszych funkcji tego typu urządzeń, i jeśli działa sprawnie może dać wiele korzyści jeśli chcemy oglądać nasze zbiory materiałów 4K na telefonach czy nawet tabletach, przez sieć WiFi. Dekodowanie strumieni 4K dla najlepszych telefonów nie powinno być już co prawda problemem, tylko pojawia się pytanie po co - skoro ekran takiego telefonu nie ma zwykle więcej niż 5 - 6 cali. Szybciej spada tylko poziom baterii, a zauważalnych efektów i tak nie widać. Z resztą problemem jest też przepustowość sieci Wi-Fi przy przesyłaniu takich materiałów, o ile w przypadku gdy telefon jest w pokoju z routerem powinno być dobrze, to dwa piętra wyżej po przeciwległej stronie domu już niekoniecznie. Transkodowanie do 1080p w czasie rzeczywistym takiego materiału pozwala rozwiązać wszystkie te problemy. My sprawdziliśmy to na starym telefonie Motorola Moto G pierwszej generacji. Obraz 4K transkodowany do trybu 1080p przez Synology DS418play był płynny.

Producent obiecuje że można odtwarzać dwa takie strumienie z pełną płynnością, ale także przy trzech nie było większych problemów, choć, co jest niejako oczywiste w znacznej mierze zależy to od bitrate materiału źródłowego. Swoje zbiory można też konwertować do niższych trybów, aby móc je skopiować do telefonu lub tabletu i zabrać ze sobą - jest to trakskodowanie offline. Jest jednak dość wolne, znacznie szybciej poradzi sobie z tym typowy komputer PC.

Tryby pracy z agregacją łącz

DiskStation DS418play ma dwie karty sieciowe, i można tworzyć bondy - czyli po prostu agregację obu tych interfejsów. Dostępne są następujące tryby:

Ponieważ Synology DS418play ma dwa interfejsy, LAN możliwe są cztery możliwe tryby pracy z agregacją łącza. Wszystkie oczywiście sprawdziliśmy korzystając z odpowiednio skonfigurowanego, zarządzalnego switcha klasy biznesowej TP-LINK T1500G-8T. Niestety jak mieliśmy okazję się już przekonać przy poprzednich testach urządzeń, przydatność agregacji w warunkach domowych jest raczej niewielka i jedynie pierwszy tryb (Adaptive Load Balancing) dał jakiekolwiek wymierne skutki, starając się wyrównać obciążenie na obu interfejsach sieciowych, gdy przesyłaliśmy dużo danych z dwóch komputerów jednocześnie. Reszta wymaga większych środowisk sieciowych, by wykazać swoją przewagę nad pracą z jednym interfejsem, a my możemy tylko potwierdzić ich działanie. Wszystkie działały, łącznie w trybem Dynamic Link Aggregation IEEE 802.3ad, który wymagał specjalnej konfiguracji protokołu LACP w switchu i podłączenia przewodów do odpowiednio wybranych portów.

Test szybkości transferu w sieci Windows (CIFS) - dyski wewnętrzne (2 x WD Red Pro 2 TB w  macierzy RAID 1)

Wyniki szybkości transferów w sieci Windows Synology DS418play są bardzo dobre, jedne z najlepszych jakie do tej pory odnotowaliśmy testując rozwiązania konkurencji, a także inne modele Synology. Czasem jest nawet lepiej niż w przypadku modelu testowanego poprzednio Synology DS718+.

Test szybkości transferu w sieci Windows (CIFS) - dysk zewnętrzny USB 3.0 (1 x Seagate Barracuda 7200.14 2 TB 7200 RPM w obudowie Inter-Tech Argus USB 3.0)

Nie można mieć też żadnych zarzutów jeśli chodzi o szybkość portów USB 3.0. Jeśli chcemy zgrać sobie większe ilości danych na zewnętrzny dysk twardy lub na NAS-a jedynym ograniczeniem będzie jego szybkość. To jednak standard w przypadku NAS-ów z procesorami Intela, ewentualne wpadki w tej materii dotyczą raczej tylko urządzeń z procesorami ARM. 

Test szybkości transferu FTP - dyski wewnętrzne (2 x WD Red Pro 2 TB w  macierzy RAID 1)

Jak to już bywało, szybkość przy użyciu serwera FTP jest nieco niższa niż w przypadku sieci Windows. Dalej jednak są to świetne wyniki na tle zarówno konkurencyjnych modeli Asustor, jak i Synology DS718+.

Test Intel NAS Performance Toolkit (NASPT)

Ponownie wyniki szybkości transferu danych są bardzo dobre, i niejako zgodne z oczekiwaniami. Nie ma tu żadnych anomalii. Ponownie w przypadku produktu Synology na uznanie zasługuje wynik testu Content creation, czyli operacji na małych plikach. Jest on jednym z najlepszych spośród urządzeń które do tej pory przetestowaliśmy.

Zmierzony pobór energii elektrycznej

Pobór energii elektrycznej jest w normie, dość charakterystyczny dla sewerów sieciowych opartych o tej klasy komponenty. Warto tu jednak zaznaczyć, że jest to model czterozatokowy, a my testowaliśmy z dwoma tylko dyskami twardymi. Należy jednak założyć, że dołączony do zestawu zasilacz o mocy 90 W ma spory zapas.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Synology DiskStation DS418play – NAS dla wymagających dużej pojemności

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł