Test Synology DiskStation DS718+ – Wydajny NAS z funkcją transkodowania

Test Synology DiskStation DS718+ – Wydajny NAS z funkcją transkodowania

Test transkodowania filmu 4K do telefonu w aplikacji DS Video

Jedną z ważnych cech urządzenia jest możliwość transkodowania filmów 4K w locie do 1080p, aby dało się je przeglądać także na słabszych telefonach bez konieczności konwersji (dość czasochłonnej). Jest to tak zwane transkodowanie online. Sprawdziliśmy je na smartfonie Motorola Moto G 1 gen. z 2013 roku, czyli dziś już jakby nie było słabiutkim modelu. Efekt możecie zobaczyć sami. Obraz był wyświetlany płynnie, ponieważ w telefonie dekodowany był strumień w rozdzielczości 1080p, a nie 4K (taką rozdzielczość miał oryginalny film). Oczywiście dziś większość telefonów wytrzyma już odkodowanie strumienia 4K, ale czy Wasze sieci Wi-Fi w najdalszych zakątkach domu? Można w to co najmniej wątpić. Nawet buforowanie strumienia 1080p przy przewijaniu nie jest zbyt płynne.

Synology DiskStation DS718+ bez problemu był w stanie utrzymać trzy takie strumienie naraz, a obciążenie jego procesora nie przekraczało 30% w tym scenariuszu. Można sobie też transkodować offline, np. gdy pobieramy jakiś film który nie jest dostępny w niskich rozdzielczościach, a chcemy go zabrać ze sobą w pamięci telefonu. Sens tego jest jednak dyskusyjny, prawdopodobnie znacznie szybciej zrobi to domowy PC.

Tryby pracy z agregacją łącz

DiskStation DS718+ ma dwie karty sieciowe, i można tworzyć bondy, czyli po prostu agregację obu tych interfejsów. Dostępne są następujące tryby:

Jak widać na załączonym zrzucie ekranu wszystkie działały prawidłowo, choć niestety w małym domowym środowisku jedynym jako tako użytecznym zastosowaniem jest ten pierwszy tryb - Adaptive Load Balancing, który stara się wyrównać obciążenie równomiernie pomiędzy oba interfejsy sieciowe w momencie gdy do lub z NAS-a przesyłane jest jednocześnie dużo danych z wielu urządzeń. Działanie tego mechanizmu jesteśmy w stanie potwierdzić, przy przesyłaniu dużego pliku z trzech komputerów naraz szybkość przesyłania z każdego z nich była w miarę możliwości wyrównywana. Pozostałe tryby agregacji wymagają niestety troszkę większych środowisk sieciowych by dawać użytkownikom naprawdę wymierne korzyści (takie jak szybszy transfer danych, ale liczony sumarycznie dla wielu strumieni danych, a nie jednego pojedynczego). Tryb Dynamic Link Aggregation IEEE 802.11ad wymaga ponadto specjalnego zarządzalnego switcha obsługującego protokół LACP (zdarzają się także routery z tą funkcją, ale jest ich bardzo bardzo mało), i odpowiedniej jego konfiguracji. Oczywiście zrobiliśmy to w przypadku TP-LINK T1500G-8T.

Warto dodać, że oczywistą i w większych otoczeniach sieciowych i serwerowniach zaletą agregacji łącza jest to, że gdy przypadkowo wypnie się jeden z kabli połączenie dalej działa. W praktyce nieco spada szybkość połączenia, ale jest to tylko chwilowe.

Test szybkości transferu w sieci Windows (CIFS) - dyski wewnętrzne (2 x WD Red Pro 2 TB w  macierzy RAID 1)

Synology DiskStation DS718+ jest NAS-em opartym o procesor x86, konkretnie model Celeron J3455 znany ot chociażby z wcześniej przez nas testowanych urządzeń Asustor. W świecie komputerów nie jest to wydajny procesor, ale w serwerze sieciowym jest jak najbardziej wystarczający i Synology, podobnie jak wielu innych producentów namiętnie z niego korzysta. Zalet tego rozwiązania jest sporo, daje to np. większą pewność że USB 3.0 będzie miało odpowiednią szybkość. Bo w przypadku urządzeń opartych o procesory ARM takiej pewności raczej nie mamy. Platforma z procesorem Braswell daje też spore możliwości dzięki złączu HDMI, choć akurat serwery sieciowe Synology jej nie mają - podejście jest nieco inne niż w przypadku na przykład Asustora. W zwykłych testach kopiowania plików w sieci Windows wyniki są ograniczane przez standard Gigabit Ethernet, chociaż wyniki przy tych najmniejszych plikach są bardzo dobre. 

Test szybkości transferu w sieci Windows (CIFS) - dysk zewnętrzny USB 3.0 (1 x Seagate Barracuda 7200.14 2 TB 7200 RPM w obudowie Inter-Tech Argus USB 3.0)

W praktyce porty USB 3.0 pracują z pełną prędkością, jedynym ograniczeniem jest szybkość urządzeń które do niej podłączymy. W naszym przypadku był to dysk twardy, i jego maksymalna szybkość została bez problemu osiągnięta przy przesyłaniu dużego pliku z NAS-a do PC oraz z PC do NASa. Jest to o tyle istotne, że DS718+ ma przycisk "Copy" na przednim panelu urządzenia, i można nim robić w bardzo wygodny sposób szybkie kopie wszelkich nośników USB.

Test szybkości transferu FTP - dyski wewnętrzne (2 x WD Red Pro 2 TB w  macierzy RAID 1)

W przypadku protokołu FTP szybkość jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku sieci Windows, ale podobne prawidłowości dało się już zauważyć w przypadku wielu innych serwerów sieciowych które testowaliśmy. W dalszym ciągu jest jednak akceptowalna i wystarczająca.

Test Intel NAS Performance Toolkit (NASPT)

Przy przesyłaniu jednego strumienia z filmem HD DS718+ wypada troszkę blado, troszkę innych urządzeń wypadło jednak lepiej. Jednak przy dwóch oraz czterech strumieniach wszystko wraca do normy, ograniczeniem staje się złącze Gigabit Ethernet. Warto tutaj podkreślić bardzo dobry wynik testu Content Creation (operacje na małych plikach), ale nie powinno to dziwić w przypadku urządzenia z tego segmentu cenowego.

Zmierzony pobór energii elektrycznej

Synology DiskStation DS718+ pobiera niewiele energii, ponieważ platforma Braswell zawsze słynęła z energooszczędności. Są to wartości porównywalne do konkurencyjnych rozwiązań, przykładowo Asustora.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Synology DiskStation DS718+ – Wydajny NAS z funkcją transkodowania

 0