Test Synology DiskStation DS718+ – Wydajny NAS z funkcją transkodowania

Test Synology DiskStation DS718+ – Wydajny NAS z funkcją transkodowania

Ostatnio mieliśmy okazję rzucić okiem na ekonomiczny serwer NAS marki Synology, model DiskStation DS218j. Okazał się on sprzętem udanym, choć tytułem budżetowego charakteru raczej ubogim w funkcje i niezbyt wydajnym. Dziś ten tajwański producent rozwiązań sieciowych raz jeszcze pojawia się na łamach ITHardware, ale tym razem z urządzeniem znacznie wyższej klasy. Mowa o DiskStation DS718+, czyli NAS-ie opartym na procesorze Intel Celeron J3455 o taktowaniu 1,5 - 2,3 GHz, z dwiema kieszeniami na nośnik i podwojonym kontrolerem Gigabit Ethernet, który wyróżnia się sprzętowym silnikiem transkodowania wideo, umożliwiającym konwersję materiału 4K do rozdzielczości Full HD. A to ledwie zalążek możliwości tego sprzętu, będącego sumarycznie jednym z najbardziej zaawansowanych NAS-ów dla domu i małej firmy. Patrząc na dotychczas testowanych konkurentów, bohater niniejszej recenzji stanowi konkurencję dla Asustora AS6302T, tak pod względem specyfikacji, jak i ceny, wynoszącej, nawiasem mówiąc, około 1900 złotych. Jest to jednak zarazem sprzęt o nieco innym przeznaczeniu, ale o tym już w dalszej części artykułu... Zapraszamy do lektury.

Test Synology DS718+

Zacznijmy może od tego, że DiskStation DS718+ jest sprzętem dość wydajnym, przynajmniej jak na reprezentowaną kategorię cenową. Urządzenie ma, jak już wspominałem, 4-rdzeniowy procesor Intel Celeron J3455 z 2 MB pamięci podręcznej, wsparty przez silnik transkodowania H.264, H.265, MPEG-2 i VC-1, a także 2 GB pamięci DDR3L-1866. Przy czym pamięć można rozszerzyć do 6 GB, korzystając ze standardowego slotu SO-DIMM. Fabrycznie testowany NAS gwarantuje możliwość użycia dwóch dysków 3,5- lub 2,5-calowych, co przekłada się na 24 TB możliwej pojemności, ale opcjonalna przystawka DX517 pozwala dołożyć pięć dodatkowych nośników. Wprawdzie jej cena na polskim rynku wynosi około 2300 złotych, ale gdyby tak spojrzeć na ceny NAS-ów wielodyskowych, to kwota jaką należy wyłożyć za zestaw nie jest szczególnie nadzwyczajna, a modułowa konstrukcja może zaprocentować w przyszłości. Co poza tym? Ano, Synology oddaje w ręce użytkowników trzy porty USB 3.0, podwojony Gigabit Ethernet i - tutaj ciekawostka - złącze eSATA (możemy je wykorzystać albo do podłączenia wspomnianej jednostki rozszerzającej DX517, albo typowego dysku zewnętrznego w tym standardzie). Kontynuując, całość chłodzona jest wentylatorem o średnicy 92 mm i zasilana 65-watową jednostką, a stronę programową, typowo dla NAS-ów marki Synology, powierzono autorskiemu systemowi DSM. Co ciekawe, ten ostatni obsługuje nawet 40 kamer IP, ale tylko dwie licencje wliczono w cenę.

Specyfikacje Synology DiskStation DS718+:

 • Procesor: Intel Celeron J3455 @ 1,5 - 2, 3 GHz (Apollo Lake, cztery rdzenie, 2 MB cache)
 • Mechanizm szyfrowania sprzętowego AES-NI
 • Pamięć RAM: 2 GB DDR3L
 • Miejsca na dysku twarde: 2 x Serial-ATA III 6Gb/s
 • Maksymalna pojemność przestrzeni dyskowej: 24 TB  (12 TB HDD w dwóch dyskach; pojemność zależna od typu stworzonej macierzy RAID)
 • Porty USB do podłączenia urządzeń zewnętrznych: 3 x USB 3.0
 • Dodatkowe złącze eSATA dla dysków i przystawki rozszerzającej
 • Karta sieciowa: 2 x Gigabit Ethernet
 • Wentylator: 1 x 92 mm z kilkoma profilami pracy
 • Zasilacz: zewnętrzny o mocy 60 W, pełnozakresowy (100-240 V)
 • Pobór energii elektrycznej: praca - 20,1 W, hibernacja - 9,1 W
 • Ciśnienie akustyczne: do 18,4 dBA (bez pracujących dysków)
 • System operacyjny:
  • Nakładka systemowa: DSM, możliwość aktualizacji online
  • Obsługiwane systemy operacyjne: bez ograniczeń (zdaniem producenta)
  • Języki: 20, w tym także Polski
  • Obsługiwane protokoły sieciowe: SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV, CalDAV, Telnet, SSH, SNMP, VPN (PPTP, OpenVPN™, L2TP)
  • System plików dla dysków wewnętrznych: EXT4
  • System plików dla dysków zewnętrznych: EXT4, EXT3, FAT, NTFS, HFS+ (tylko odczyt woluminu do 2 TB), exFAT (wymaga nabycia płatnej aplikacji za 3,99 USD)
  • Bezpieczeństwo danych: zapora, szyfrowany folder współdzielony, szyfrowanie SMB, FTP przez SSL/TLS, SFTP, rsync przez SSH, automatyczne blokowanie logowania, obsługa Let's Encrypt, HTTPS (dostosowywane mechanizmy szyfrowania)
  • Serwery: poczta, www, PHP, SQL, SNMP, VPN, iTunes
  • Możliwość zainstalowania rozmaitych, w większości bezpłatnych aplikacji z Centrum pakietów

Odnosząc się do rynkowej konkurencji, warto zauważyć, że DiskStation DS718+ nie został wyposażony w złącze HDMI, które często stosowane jest w podobnie wycenionych NAS-ach marek Asustor czy QSAN. W zamian za to, w porównaniu do testowanego przez nas w przeszłości Asustora AS6302T, propozycja od Synology może pochwalić się zauważalnie wyższą wydajnością komponentów bazowych. Jak pamiętamy, wywołany rywal ma procesor Intel Celeron J3355, który jest układem nie 4-, lecz 2-rdzeniowym (przy tej samej mikroarchitekturze - Apollo Lake). Dodatkowo, DiskStation DS718+ triumfuje na poletku możliwości rozbudowy, za sprawą złącza eSATA i przystawki DX517. Tak więc opisywany serwer NAS, choć wyjściowo również reprezentuje segment konsumencki, może zostać zaprzęgnięty do zastosowań korporacyjnych, a przy tym lepiej powinien radzić sobie z zadaniami wymagającymi obliczeniowo, na przykład transkodowaniem materiału filmowego czy maszynami wirtualnymi. Niemniej to wyłącznie teoria. A jak jest w praktyce, przekonamy się po przeprowadzeniu stosownych testów. Tak czy inaczej, specyfikacja wydaje się bardzo zachęcająca.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Synology DiskStation DS718+ – Wydajny NAS z funkcją transkodowania

 0