Tenda nova MW6 - test niedrogiego systemu Mesh do domu

Tenda nova MW6 - test niedrogiego systemu Mesh do domu

Mesh Wi-Fi nie jest żadną nowością, ale tak naprawdę dopiero teraz możemy mówić o wysypie tego typu produktów na rynku i zdaje się, że każdy liczący się producent sprzętu sieciowego obrał sobie niedawno za punkt honoru dostarczenie urządzenia (lub kilku), korzystającego z tego rozwiązania. Jednym z nich jest firma Tenda, która pod koniec ubiegłego roku wypuściła system o nazwie nova, a ten niedawno trafił do Polski. Przez ostatnie dwa tygodnie testowałem wyższy model o nazwie nova MW6 (w ofercie chińskiego przedsiębiorstwa znajdziemy również tańszą alternatywę w postaci nova MW3), więc miałem sporo czasu na wyrobienie sobie opinii na temat tego produktu i oczywiście podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami, wskazując na mocne i słabsze strony novy MW6.

Tenda nova MW6 - test niedrogiego systemu Mesh do domu

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest Tenda nova MW6. W gruncie rzeczy to zestaw składający się z trzech routerów, wykorzystujących wspomnianą technologię Mesh. Producent zapewnia, że pozwala to objąć sygnałem sieci bezprzewodowej Wi-Fi dom o naprawdę dużej powierzchni, choć są tu pewne rozbieżności, ponieważ strona producenta podaje 600 m², a opakowanie produktu 500 m2 (co ciekawe, podobną sytuację odnotowałem w przypadku zestawu TP-Link Deco M5). Niestety, z dość oczywistych względów, nie byłem w stanie sprawdzić jak jest w rzeczywistości, ale nawet przyjmując niższą wartość rozwiązanie Tenda przebija większość konkurencji, także tej niemal dwukrotnie droższej. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by łączyć ze sobą większą liczbę satelitów nova, jeśli potrzebujemy niezawodnego Wi-Fi, na jeszcze większej powierzchni. Oczywiście Mesh niesie ze sobą wymierne korzyści, w porównaniu do typowych routerów wspomaganych przez choćby repeatery sieciowe, stąd też cena tego typu rozwiązań jest relatywnie wysoka. Za nova MW6 zapłacić trzeba bowiem niecałe 900 zł i tej klasie jest to jeden z najtańszych tego typu zestawów.

Tenda nova MW6 - test niedrogiego systemu Mesh do domu

Nova MW6 to dwupasmowy sprzęt klasy AC1200, czyli odrobinę niższej niż testowany przez nas niedawno TP-Link Deco M5 (AC1300). Tak czy inaczej, system Tendy oferuje wysoką wydajność i nowoczesny design, a twórcy zapewniają także o niezawodnej pracy, zapewniającej stabilny dostęp do internetu, eliminację martwych stref i „najszybszy transfer multimediów w każdym zakamarku domu, garażu, na tarasie i w ogrodzie”. Nie bez przyczyny tego typu rozwiązania powoli wypierają z domów zwykłe routery, a ich zasadniczą przewagą nad urządzeniami typu wzmacniacze, ekspandery czy powerline’y jest fakt, że przemieszczając się po różnych częściach domu objętych siecią Mesh, nie musimy za każdym razem przełączać sieci.

Czym dokładnie jest sieć Mesh, tłumaczyłem już przy okazji tekstu o zestawie Deco M5 (zobacz przytaczany artykuł), ale warto pokrótce pochylić się nad tematem ponownie, ponieważ o ile ten jest przeważnie dobrze znany komputerowym zapaleńcom, tak dla zwykłych zjadaczy chleba pozostaje najczęściej tajemnicą. Mesh to system współpracujących ze sobą satelitów będących swoistymi routerami i tworzących jednolitą sieć Wi-Fi, gdzie jedno z urządzeń robi za centralny koncentrator, pozostałe zaś - coś na wzór repeaterów. Technologia ta jest „inteligentna”, co oznacza, że po bardzo prostej wstępnej konfiguracji możemy zapomnieć o istnieniu takiego zestawu, który samodzielnie kontroluje, czy łączymy się z odpowiednią satelitą, dba o zapobieganie zrywania sygnału i płynne przełączanie nas między sieciami. Mówiąc krótko, nie musimy się o nic martwić i system automatycznie ustala optymalną trasę komunikacji pomiędzy hostami.

Tenda nova MW6 - test niedrogiego systemu Mesh do domu

Technologia ta to również inne korzyści, jak elastyczność pozwalająca nam dowolnie umieszczać jednostki Mesh w domu, tworząc sieć według swoich wymagań i w razie czego rozszerzenie zestawu o kolejne urządzenia nova MW6. Poza tym rozwiązanie to ogranicza okablowanie, bo kabel z internetem podłączamy tylko do centralnego urządzenia, a pozostałe jednostki jedynie do zasilania. Co więcej, jako że podstawowy zestaw składa się z trzech satelitów, to świetnie sprawdza się w dużych domach i mieszkaniach, gdzie jeden tradycyjny router jest niewystarczający. Nie można też zapomnieć o banalnie prostej konfiguracji i stylowym wzornictwie.

Specyfikacja zestawu Mesh Tenda nova MW6:

Przyszła kolej nieco bliżej przyjrzeć się specyfikacji i technologiom wspieranym przez nova MW6. Oczywiście każdy z trzech routerów jest identyczny i posiada takie same podzespoły. W ich wnętrzu znajdziemy jednordzeniowy procesor Realtek RTL8197FS, taktowany zegarem 1 GHz i wspomagany przez: układ RTL8812BR - dedykowany sieci 5 GHz, a także RTL8211 - dla interfejsu przewodowego. Ponadto routery mają po 16 MB pamięci flash na dane dla firmware’u oraz 128 MB pamięci operacyjnej RAM. Każdy satelita posiada dwie wewnętrzne anteny, a całości dopełnia, każdorazowo, duet gigabitowych portów Ethernet. Na papierze zestaw Tendy wypada więc słabiej od TP-Linka Deco M5, ale trzeba pamiętać, że jest tańszy od rywala, choć dopiero praktycznie testy pokażą, czy przekłada się to na rzeczywiste użytkowanie. Tenda nova otrzymała także wsparcie dla nowoczesnych standardów sieciowych, w tym technologię Wave2 MU-MIMO, dzięki której może komunikować się z wieloma urządzeniami bezprzewodowymi w tym samym czasie, a Beamforming kształtuje sygnał Wi-Fi w stronę podłączonych urządzeń, co dodatkowo poprawia zasięg i jakość sieci bezprzewodowej.  Jeśli zaś chodzi o maksymalne przepustowości sieci Wi-Fi, to sprzęt zapewnia: 300 Mb/s - dla pasma 2,4 GHz, 867 Mb/s - dla 5 GHz (klasa AC1200).

CECHY SPRZĘTOWE
Porty 2 porty Gigabit Ethernet dla każdego punktu mesh
WAN i LAN na pierwotnym punkcie mesh
oba mogą działać jako LAN na dodatkowych punktach mesh
Przyciski Przycisk RESET
Zasilanie Wejście: 100-240V-50 / 60Hz, 0.6A
Wyjście: DC 12V == 1,5A
Wymiary (S x G x W) 100 x 100 x 100mm(3.1 x 3.1 x 3.1in.)
WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ
Standardy bezprzewodowe IEEE 802.11ac/a/n 5GHz
IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz
Prędkość transmisji 5 GHz: do 867Mb/s
2,4 GHz: do 300Mb/s
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej WPA2-PSK(domyślnie)
FUNKCJE OPROGRAMOWANIA
Typ połączenia internetowego PPPoE, dynamiczne IP, stałe IP, tryb mostu
Wireless roaming Zgodność z IEEE802.11v/r
Zarządzanie Tenda APP
DHCP serwer DHCP
lista klientów DHCP
Serwer wirtualny Przekierowanie portów
UPnP
DNS Obsługa ręcznego ustawiania serwera DNS
VPN  Obsługa IPsec pass through
PPTP pass through
L2TP pass through

Inne

Kontrola rodzicielska
Sieć gości
Aktualizacja oprogramowania online
Przywracanie ustawień fabrycznych
Firewall Zabezpieczenie przeciw atakom typu DoS: UDP TCP flood
Funkcje podstawowe SSID Broadcast, Beamforming
Wsparcie MU-MIMO
INNE
Certyfikaty FCC, CE, RoHS, EAC, IC
Wymagania systemowe Urządzenie mobilne z systemem Android 4.0 lub iOS 8
Środowisko pracy

Temperatura pracy: 0 ℃ ~ 40 ℃
Temperatura przechowywania: -40 ℃ ~ 70 ℃

Wilgotność podczas pracy: 10% ~ 90% RH bez kondensacji
Wilgotność przechowywania: 5% ~ 90% RH bez kondensacji.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tenda nova MW6 - test niedrogiego systemu Mesh do domu

 0