TP-Link Deco M5 - test kompleksowego rozwiązania Wi-Fi Mesh

TP-Link Deco M5 - test kompleksowego rozwiązania Wi-Fi Mesh

W ostatnim czasie miałem okazję testować przeróżne urządzenia sieciowe, takie jak zaawansowane routery, tańsze modele dla mniej wymagających czy ostatnio router z wbudowanym modemem LTE. Czego zabrakło? Choćby systemu sieci bezprzewodowej do powierzchni większych niż typowe mieszkanie, jak domy jednorodzinne, gdzie nietrudno o tzw. martwe strefy, czyli miejsca, w których sygnał jest wyraźnie słabszy. TP-Link rozszerzył w ubiegłym roku swoją ofertę właśnie o produkt tego typu, a konkretniej Deco 5, tj. kompleksowy system trzech urządzeń korzystających z rozwiązania Mesh Wi-Fi. Postanowiłem więc sprawdzić, co takiego ma do zaoferowania ten zestaw i jakie korzyści (jeśli w ogóle) daje wspomniana technologia.  

Producent zapewnia, że bazowy zestaw umożliwia pokrycie siecią domu o powierzchni do 500 m2

TP-Link Deco M5 - test kompleksowego rozwiązania Wi-Fi Mesh

Deco M5 składa się z trzech urządzeń, które tworzą jednolitą sieć Wi-Fi w obrębie naszego domu lub innego miejsca, gdzie postanowimy skorzystać z tego systemu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą większą liczbę tych routerów, ale producent zapewnia, że bazowy zestaw umożliwia pokrycie siecią domu o powierzchni do 500 m2 (przynajmniej tak podaje na swojej stronie, bo już na opakowaniu widnieje informacja o 420 m2), zapewniając jednocześnie stabilne połączenie o  prędkości do 1267 Mb/s. Co więcej, system Deco potrafi obsłużyć nawet do 100 urządzeń bezprzewodowych w sieci, a za bezpieczeństwo odpowiada TP-Link HomeCare, który pozwala też na kontrolę rodzicielską i funkcję QoS. Całości dopełniać ma zaś wyjątkowo prosta i intuicyjna konfiguracja, z którą poradzą sobie nawet najwięksi laicy.

TP-Link Deco M5 - test kompleksowego rozwiązania Wi-Fi Mesh

 

Jakie są zatem zalety sieci mesh? Jako że wszystkie urządzenia pracują w tej samej sieci, możemy przemieszczać się po całym domu bez przełączania się między nimi i bez utraty połączenia. Nie musimy się też obawiać uciążliwego okablowania, ponieważ przewód z internetem podłączamy tylko do centralnego routera, a pozostałe jednostki potrzebują jedynie zasilania. Nie bez znaczenia jest także stylowy design routerów - mamy rozmieścić te urządzenia w całym domu, więc muszą się jakoś prezentować i na szczęście Deco M5 nie musimy chować po kątach.

Specyfikacja systemu TP-Link Deco M5:

Warto jeszcze rzucić szybko okiem na specyfikację Deco M5. W każdym z trzech urządzeń zastosowano identyczne podzespoły, a ich sercem jest SoC Qualcomm IPQ4019, który kojarzyć można choćby z konkurencyjnego systemu Mesh - ASUS Lyra. Układ ten wyposażony jest w 4 rdzenie ARM Cortex A7 pracujące z częstotliwością taktowania do 638 MHz. Znajdziemy tu ponadto 32 MB pamięci flash na dane dla firmware’u oraz 256 MB pamięci operacyjnej RAM. Wewnątrz umieszczono także 4 anteny na jednostkę, a całości dopełniają po dwa gigabitowe porty Ethernet i jedno złącze USB typu C przeznaczone do podłączenia zasilacza. TP-Link Deco M5 zapewnia wsparcie praktycznie dla wszystkich nowoczesnych standardów sieciowych, w tym 802.11ac Wave 2, a nie zabrakło również implementacji 2x2 MU-MIMO. Jeśli zaś chodzi o maksymalne przepustowości sieci Wi-Fi, to sprzęt zapewnia 400 Mb/s dla pasma 2,4 GHz oraz 867 Mb/s dla 5 GHz (klasa AC1300). Z kolei do połączenia ze smartfonami i innymi urządzeniami mobilnymi wykorzystywany jest standard łączności bezprzewodowej Bleutooth 4.2.

CECHY SPRZĘTOWE
Procesor Czterordzeniowy procesor
Porty 2 gigabitowe porty Ethernet LAN/WAN
Przyciski Przycisk reset
Zasilanie 12 V/1,2 A
Pamięć Flash 32 MB
SDRAM 256 MB
Dimensions Φ120 mm x 38 mm
Antena 4 anteny wewnętrzne w każdej jednostce Deco
Wersja Bluetooth 4.2 i wyższe
WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ
Standardy bezprzewodowe IEEE 802.11 ac/n/a 5 GHz, IEEE 802.11 b/g/n 2,4 GHz
Częstotliwość pracy 2,4GHz oraz 5GHz
Prędkość transmisji 400 Mb/s w paśmie 2,4 GHz
867 Mb/s w paśmie 5 GHz
EIRP FCC: <30 dBm
CE: <20 dBm (2,4 GHz)
<23 dBm (5 GHz)
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej WPA-PSK/WPA2-PSK
Funkcje zaawansowane Technologia TP-Link Mesh:
MU-MIMO
Automatyczny wybór trasy
Sterowanie AP 
Sterowanie pasma
Beamforming
FUNKCJE OPROGRAMOWANIA
Funkcja Quality of Service WMM
IPv6 Tak
Sieć WAN Dynamiczne IP/Statyczne IP/PPPoE
Zarządzanie Zarządzanie lokalne i zdalne
DHCP Serwer, Klient
Przekierowanie portów Tak
Kontrola dostępu Czarna lista
Zabezpieczenia zapory sieciowej Firewall SPI
Protokoły IPv4 oraz IPv6
Funkcje zaawansowane Homecare:
Antywirus
Kontrola rodzicielska
Kontrola przepustowości
Funkcje zaawansowane Test prędkości
Statystyki miesięczne
Automatyczna aktualizacja oprogramowania
Możliwość rozszerzenia sieci o kolejne jednostki
Funkcja Guest Network Sieć dla gości 2,4GHz
Sieć dla gości 5GHz
Beamforming Tak
APP Aplikacja Deco
INNE
Certyfikaty CE, FCC, IC, NCC, BSMI, IDA,
Zawartość opakowania ● Deco M5 (Trzypak):
3 jednostki Deco 
1 kabel Ethernet RJ45 
3 zasilacze

● Deco M5 (Pojedynczy):
1 jednostka Deco 
1 kabel Ethernet RJ45 
1 zasilacz
Smartphone/Tablet Requirements iOS 8.0 lub nowszy
Android 4.3 lub nowszy
Bluetooth 4.0 lub nowszy
Środowisko pracy Dopuszczalna temperatura pracy: 0℃~40℃ (32℉~104℉) Dopuszczalna temperatura przechowywania: -40℃~70℃ (-40℉~158℉) Dopuszczalna wilgotność powietrza: 10%~90%, niekondensująca Dopuszczalna wilgotność przechowywania: 5%~90%, niekondensująca
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TP-Link Deco M5 - test kompleksowego rozwiązania Wi-Fi Mesh

 0