TP-Link Deco M5 - test kompleksowego rozwiązania Wi-Fi Mesh

TP-Link Deco M5 - test kompleksowego rozwiązania Wi-Fi Mesh

Siła sygnału

Nie ma żadnych wątpliwości, że już jedna jednostka Deco M5 w zupełności wystarczyłaby do pokrycia siecią naszego środowiska testowego, czyli mieszkania o powierzchni ok. 60 m2, co udowadniają przeprowadzone przez nas testy, zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Brak zewnętrznych anten sprawia jednak, że produkt TP-Link nie oferuje w tym zakresie jakichś rewelacyjnych wyników, choć trudno narzekać na siłę sygnału. Z racji takich, a nie innych warunków testowych, nie mogliśmy sprawdzić w pełni jego potencjału w tym zakresie, ale nie omieszkaliśmy przetestować, jak na tak małej powierzchni sprawdzą się 2 oraz 3 stacje i wyniki są zgodne z oczekiwaniami. Wykorzystanie dodatkowych satelitów przełożyło się na mocny i bardzo stabilny sygnał w obrębie całego mieszkania i jesteśmy w stanie uwierzyć, że Deco M5 poradzi sobie nawet z większymi kilkupiętrowymi domami.

TP-Link Deco M5 - test kompleksowego rozwiązania Wi-Fi Mesh

2,4 GHz 5 GHz
Punkt pomiarowy 1 -27 dBm  -26 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -39 dBm  -45 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -32 dBm  -26 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -31 dBm  -29 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -41 dBm  -46 dBm 

Siła sygnału dla 1 stacji Deco M5

TP-Link Deco M5 - test kompleksowego rozwiązania Wi-Fi Mesh

2,4 GHz 5 GHz
Punkt pomiarowy 1 -43 dBm  -55 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -44 dBm  -57 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -31 dBm  -30 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -35 dBm  -32 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -39 dBm  -48 dBm 

Siła sygnału dla 2 stacji Deco M5

TP-Link Deco M5 - test kompleksowego rozwiązania Wi-Fi Mesh

2,4 GHz 5 GHz
Punkt pomiarowy 1 -43 dBm  -55 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -44 dBm  -57 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -31 dBm  -30 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -35 dBm  -32 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -39 dBm  -48 dBm 

Siła sygnału dla 3 stacji Deco M5

Wydajność WAN/LAN

Jeśli zaś chodzi o testy wydajnościowe, to tradycyjnie na pierwszy ogień poszedł przewodowy interfejs LAN/WAN (w tym wypadku oba porty w każdej jednostce pełnią zamiennie te role). Chiński producent zastosował wydajne gigabitowe porty, które zapewniają szybki transfer danych w obu kierunkach. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że Deco M5 nie wykorzystuje pełnego potencjału tych złącz i uzyskane przez nas wyniki nieco odstają od innych testowanych routerów. Tak czy inaczej, wciąż są to rezultaty, które dla ogromnej większości użytkowników i dostępnych dla nich usług internetowych stanowić będą duży zapas wydajności (w żadnym wypadku nie można mówić tu o wąskim gardle, jak np. w modelach z portami Fast Ethernet), więc nie jest to powód do narzekań.

Wydajność sieci bezprzewodowej Wi-Fi

W przypadku testów połączeń bezprzewodowych Wi-Fi sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana (w porównaniu z tradycyjnymi routerami), a to ze względu na automatyzm wszelkich mechanizmów TP-Link ART odpowiedzialnych za pracę urządzenia. Zmuszony byłem więc wymusić na sprzęcie przejście na pasmo 2,4 GHz lub 5 GHz, a nie miałem też wpływu na wybór kanału i inne parametry. Co więcej, skaner sieci Wi-Fi ujawnił, że Deco M5 tworzy cały ekosystem wewnętrznych sieci (część o naszym SSID, część nienazwanych), które służą zapewne do komunikacji satelitów między sobą, ale sama zasada działania tego mechanizmu jest tajemnicą. Ponadto sprawdzając realną wydajność połączeń bezprzewodowych Wi-Fi, trzeba mieć na uwadze takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy (które w miastach jest naprawdę duże), dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były o różnych porach dnia (i nocy). W ten sposób staraliśmy się zniwelować wpływ niepotrzebnych interferencji z naszą testową siecią, ale wyniki uzyskiwane przez Was mogą odbiegać od naszych rezultatów i warto o tym pamiętać. Jeśli zaś chodzi o samą procedurę testową, to laptop posłużył nam w tym przypadku za serwer i podłączony był do portu LAN routera, natomiast komputer z kartą sieciową Asus PCE-AC88 robił za klienta. Testy wydajności przeprowadzaliśmy z wykorzystaniem jednej satelity, a wyniki są lepsze od tego, czego spodziewałem się po takim zestawie. Skorzystanie z kilku urządzeń sprawia zaś, że spadki wydajności wraz z oddalaniem się od źródła sygnału przestają być problemem, co cieszy głównie w kontekście technologii 5 GHz.

Kopiowanie plików pomiędzy urządzeniami w sieci Wi-Fi (z bliskiej odległości)

Przetestowałem również prędkość transferu plików (1 GB plik) z wykorzystaniem protokołu FTP pomiędzy urządzeniami połączonymi jedynie w sieci bezprzewodowej Wi-Fi. W tym celu wykorzystaliśmy dwie wydajne karty sieciowe, czyli Asus PCE-AC88 oraz TP-Link Archer T9UH. W testach 2,4 GHz - 5 GHz to właśnie klient korzystający z karty Asusa podłączony był do sieci o niższej częstotliwości linkiem 300 Mb/s. Z wynikami możecie zapoznać się powyżej i tutaj Deco M5 także nie zawodzi, oferując wyniki, które potrafią zawstydzić tradycyjne routery wyższej klasy. Warto jednak dodać, że o ile w przypadku, gdy urządzenia łączą się ze sobą z wykorzystaniem satelity centralnej, rezultaty są naprawdę imponujące, tak już brak dedykowanego łącza dosyłowego, które wykorzystywane byłoby przez jednostki do wzajemnej komunikacji, sprawia, że klienci korzystający z usług satelitów muszą liczyć się z wyraźnym spadkiem wydajności. Z tą przypadłością można poradzić sobie spinając wszystkie jednostki przewodowo za pomocą kabla sieciowego, ale nie jest to najbardziej praktyczne wyjście (szczególnie w dużym domu).

Wydajność pomiędzy klientami połączonymi z satelitami przewodowo

Ze względu na brak jakichkolwiek portów USB zwolnieni jesteśmy z testów prędkości z wykorzystaniem tego interfejsu i w zamian sprawdziłem, jak sytuacja ma się w przypadku klientów łączących się z satelitami przewodowo, które z kolei komunikują się między sobą bezprzewodowo. Odległość pomiędzy modelami Deco M5 wynosiła ok. 10 m. Warto dodać, że uzyskanie gigabitowej łączności na więcej niż jednym urządzeniu podłączonym do Deco M5 jest niemożliwe, ponieważ każda jednostka posiada tylko dwa porty Ethernet. Jak wypadł sprzęt w tym teście? Wyniki rzędu 500-400 Mb/s uznać można za satysfakcjonujące.

  Pobieranie Wysyłanie
Prędkość przesyłania 1 GB pliku 542 Mb Mb/s 442 Mb/s

Pobór mocy

Na koniec pozostała jeszcze kwestia zużycia energii. Nie musicie obawiać się, że 3 nieustannie pracujące urządzenia mocno zwiększą rachunek za prąd - jeden Deco M5 pobiera w stanie spoczynku ok. 4 W, a jeśli zmusimy go do intensywnej pracy, wartość ta wzrasta do ok. 7 W. Jeśli pomnożymy to przez 3, to w ciągu roku praca takiego zestawu kosztować będzie nas ok. 100 PLN (przy pracy 24/7). Standardowy pojedynczy router wygeneruje samodzielnie więcej niż połowę tej kwoty.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TP-Link Deco M5 - test kompleksowego rozwiązania Wi-Fi Mesh

 0