Test ASUS ROG Rapture GT-AX6000. Najlepszy router dla graczy, jaki testowaliśmy

Test ASUS ROG Rapture GT-AX6000. Najlepszy router dla graczy, jaki testowaliśmy

Test ASUS ROG Rapture GT-AX6000. Testy wydajnościowe i siła sygnału

Siła sygnału

Pomiarów siły sygnału routera dokonaliśmy w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2. Wybraliśmy 5 różnych punktów przedzielonych ścianami. Trzeba podkreślić jednak, że ta pomiędzy punktem 1 a 4 wykonana jest z żelbetonu, a resztę przedziela karton-gips. Zastosowanie konstrukcji wyposażonej w "tylko" cztery anteny dookólne przekłada się w tym przypadku na świetne osiągi - jak już wspominaliśmy, liczy się jakość, a nie ilość. Co jednak ciekawe, od razu widać, że anteny oddelegowane do obsługi pasma 5 GHz otrzymały priorytet, ponieważ pomimo większej wrażliwości tej technologii na przeszkody i odległość, jego siła wypadała lepiej niż w paśmie 2,4 GHz, nawet w przypadku najbardziej oddalonych punktów, przedzielonych dwoma ścianami. Pozwala to na stabilną i bezproblemową pracę urządzenia nawet w większych mieszkaniach i sprzęt ASUSa ani razu nie zawiódł nas w trakcie 2-tygodniowych testów, więc osoby, które po wstępnej konfiguracji urządzenia będą chciały zapomnieć o routerze, powinny być zadowolone.

Siła sygnału

  2,4 GHz 5 GHz 
Punkt pomiarowy 1 -27 dBm  -19 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -38 dBm  -30 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -52 dBm  -45 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -42 dBm  -41 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -52 dBm  -48 dBm 

Wydajność w ramach połączeń przewodowych LAN/WAN

Testy portów ethernetowych zaczynamy od zweryfikowania portów WAN i LAN. Już tutaj router ASUSa pokazuje swoje możliwości, a to dzięki zastosowaniu 2,5-gigabitowych interfejsów. Teoretycznie można było się nawet pokusić o 10-gigabitowe złącza, ale pewnie mocno wpłynęłoby to na cenę i tak relatywnie drogiego produktu. Tak czy inaczej, uzyskane przez ROG Rapture GT-AX6000 rezultaty w testach połączeń przewodowych są najlepsze, jakie dotychczas uzyskaliśmy, co mówi samo za siebie. Wynika to głównie z faktu, że jest to pierwszy sprzęt, który oferuje dwa 2,5-gigabitowe złącze, co pozwoliło wykorzystać ich pełen potencjał. 

Wydajność bezprzewodowa LAN - Wi-Fi

Testując maksymalną wydajność połączeń bezprzewodowych Wi-Fi trzeba mieć na uwadze takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy, dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia (i nocy), by możliwie najlepiej sprawdzić pełen potencjał routera. W ten sposób staraliśmy się zniwelować wpływ niepotrzebnych zakłóceń na naszą testową sieć. Z tego też powodu wyniki uzyskiwane przez Was na tym samym sprzęcie mogą odbiegać od naszych rezultatów i warto o tym pamiętać. Procedura testowa opierała się dwóch komputerach, pierwszy podłączony był do portu LAN routera i posłużył nam za serwer, a drugi z kartą sieciową ASUS PCE-AX58U pełnił rolę klienta. Wydajność sieci 5 GHz w takim scenariuszu robi wrażenie, gdyż okazała się jedną z najlepszych, jaką odnotowaliśmy w naszych testach i lepiej spisał się tylko niedawno recenzowany router Synology. W przypadku 2,4 GHz wyniki również wypadają bardzo dobrze, ale niczego innego się nie spodziewaliśmy po tym urządzeniu. Co więcej, siła sygnału sprzętu ASUSa przełożyła się też na najniższe spadki wydajności wraz ze wzrostem odległości od routera. 

Wydajność bezprzewodowa Wi-Fi - Wi-Fi

Wykorzystanie kanału o szerokości 160 MHz, co przez wiele osób uznawane jest za najważniejszą nowość standardu Wi-Fi 6, pozwoliło na praktycznie równie imponujące wyniki, jak w testach Wi-Fi z wykorzystaniem łączności LAN 2,5 Gb po stronie serwera. ROG Rapture GT-AX6000 uzyskiwał w przypadku pasma 5 GHz wyniki przeszło 1500 Mb/s, a chwilami prędkości dochodziły nawet do 1950 MB/s. Mówimy więc o absolutnej czołówce konsumenckich routerów dostępnych na rynku.

Wydajność USB 3.0

Nie omieszkaliśmy też sprawdzić wydajności transferu FTP portu USB 3.0 typu A. Tutaj również ASUS ROG Rapture GT-AX6000 nie zawodzi, gdyż podpinając do routera dysk SSD możemy zrobić z niego całkiem niezły NAS (szczególnie biorąc pod uwagę dość rozbudowane funkcje zarządzania USB), pozwalający bez problemu odtwarzać nawet filmy w jakości 4K. Mówimy bowiem o najlepszych odnotowanych przez nas prędkościach zapisu i odczytu danych, przekraczających nawet 120 MB/s (przy wykorzystaniu 2,5-gigabitowego interfejsu LAN). 

Pobór mocy

Na koniec pozostała jeszcze kwestia poboru mocy. W przypadku bezczynności (braku aktywności ze strony klientów) wynosił on 9,4 W, natomiast w czasie wzmożonej aktywności (benchmark TomaSoft Throughput + przesyłanie 5 GB pliku oraz oglądanie materiału wideo na kanale ITHardware) wzrósł do 12,4 W - jak na router tej klasy są to akceptowalne wyniki.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUS ROG Rapture GT-AX6000. Najlepszy router dla graczy, jaki testowaliśmy

 0