Test ASUS Zenbook Pro 16X. Laptop z dotykowym OLED-em dla profesjonalisty

Test ASUS Zenbook Pro 16X. Laptop z dotykowym OLED-em dla profesjonalisty

Dość długo nie mieliśmy już okazji przetestować laptopa z certyfikatem NVIDIA Studio, więc pora nadrobić te zaległości. Tym bardziej że do naszej redakcji trafiła nietuzinkowa mobilna stacja robocza w postaci modelu ASUS Zenbook Pro 16X. Jest to sprzęt skierowany do profesjonalistów i twórców treści, którzy poszukują wydajnej maszyny w mobilnym wydaniu, ale na tle konkurentów wyróżnia się on dość wyraźnie za sprawą kilku elementów. Chodzi mianowicie o matrycę OLED, czyli technologię, na którą ASUS bardzo mocno stawia w swoich laptopach (szczególnie serii Zenbook), ale również o fizyczne pokrętło ASUS Dial (choć nazwa pokrętło stosowana jest nieco nad wyraz, ale do tego jeszcze wrócimy) oraz odchylaną klawiaturę, która poprawiać ma nie tylko komfort użytkowania, ale i chłodzenie. To wszystko zamknięto w stylowej metalowej obudowie, która kryje całkiem mocne podzespoły. 

ASUS Zenbook Pro 16X wykorzystuje ekran dotykowy OLED HDR NanoEdge 16:10 4K i jest napędzany procesorem Intel 12. generacji (Core i7-12700H) oraz układem graficznym NVIDIA GeForce RTX 3060.

ASUS Zenbook Pro 16X

ASUS Zenbook Pro 16X wykorzystuje ekran dotykowy OLED HDR NanoEdge 16:10 4K i jest napędzany procesorem Intel 12. generacji (Core i7-12700H) oraz układem graficznym NVIDIA GeForce RTX 3060. Nie jest to więc sprzęt z najwyższej półki, ale mimo wszystko taka konfiguracja w połączeniu z pamięcią RAM DDR5 i szybkim dyskiem SSD NVMe PCIe 5.0 powinna gwarantować naprawdę solidne osiągi w aplikacjach użytkowych i kreatywnych. Zastosowane podzespoły wraz z innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi mają zmieniać Zenbooka Pro 16X w idealny sprzęt dla twórców treści i wygląda na to, że w tym przypadku producent koncentrował się głównie na wygodzie użytkowania, poprawie ergonomii i funkcjonalności, a nie czystej wydajności i z naszej perspektywy jest to całkiem słuszny kierunek. Mimo wszystko blisko 13 tys. zł za notebooka z GeForcem RTX 3060 na pokładzie może wywoływać szok u wielu osób, choć trzeba pamiętać, że mamy tu do czynienia z urządzeniem klasy stacji roboczej, a tego typu sprzęt przeważnie jest droższy (nie bez przyczyny profesjonaliści często kupują do pracy gamingowe laptopy, które są po prostu znacznie tańsze w tej samej klasie podzespołów). 

Specyfikacja ASUS Zenbook Pro 16X
Ekran 16'' 4K+ (3840 × 2400 pikseli) 60 Hz OLED
Procesor Intel Core i7-12700H
Pamięć RAM 16 GB LPDDR5 -5200
Grafika NVIDIA GeForce RTX 3060
Nośniki 1 TB SSD M.2 (PCie 4.0)
Łączność Wi-Fi 802.11ax, BT v5.2, LAN
Bateria 96 Wh
Wymiary 355 x 251 x 16,9 mm
Waga ok. 2,4 kg
System Windows 11 Home 64-bit
Cena ok. 12 tys. zł

Na wstępie padło już określenie, że ASUS Zenbook Pro 16X to laptop klasy NVIDIA Studio. O co konkretnie tu chodzi?. Certyfikat ten oznacza komputery stacjonarne i laptopy, które zostały zaprojektowane i przetestowane pod kątem najbardziej wymagającej pracy twórczej i stanowić ma wyznacznik dla docelowej grupy, czyli np. dla twórców treści (graficy, montażyści, projektanci czy architekci, ale też streamerzy), która w swojej pracy korzysta z komputera i profesjonalnego oprogramowania. Z racji tego, że tego typu notebooki muszą spełniać konkretne wymagania co do specyfikacji, zainteresowani nie muszą tak bardzo zagłębiać się w szczegóły techniczne, mając gwarancję pewnego minimum. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby laptop RTX Studio służył do grania i nie omieszkamy sprawdzić, jak ten model sprawdza się w grach, ale taki sprzęt o wiele lepiej sprawdzi się podczas kreatywnej pracy i to właśnie w takich zastosowaniach będzie można wykorzystać pełny potencjał sterowników.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ASUS Zenbook Pro 16X. Laptop z dotykowym OLED-em dla profesjonalisty

 0