Test Dell Alienware AW3423DW QD-OLED. To najlepszy gamingowy monitor na rynku?

Test Dell Alienware AW3423DW QD-OLED. To najlepszy gamingowy monitor na rynku?

Dell Alienware AW3423DW QD-OLED - test ultrapanoramicznego monitora z panelem QD-OLED

Alienware, czyli gamingowa marka Della, nie jest może pierwszym wyborem dla osób szukających zaawansowanego monitora do gier, ale zapowiedziany na początku roku na targach CES 2022 model AW3423DW narobił dużo szumu i z miejsca stał się jedną z najbardziej wyczekiwanych propozycji z segmentu high-end. Mówimy bowiem o pierwszym monitorze wyposażonym w matrycę OLED z technologią kropki kwantowej (Quantum Dot), co wydaje się łączyć dwie z najlepszych technologii dostępnych obecnie na rynku. Panel OLED to oczywiście szerokie kąty widzenia, nieskończony kontrast, głęboka czerń i błyskawiczny czas reakcji, z kolei Quantum Dot zapewniać ma poszerzony zakres kolorów i wyższą jasność w porównaniu do standardowych ekranów korzystających z techniki organicznej diody elektroluminescencyjnej. W międzyczasie doczekaliśmy się zapowiedzi kilku takich monitorów, bazujących na nowych wyświetlaczach Samsunga, ale produkt Alienware jako pierwszy trafił do sprzedaży, więc mamy okazję się przekonać, czy rzeczywiście jest to święty Graal gamingowego segmentu.  

Zapowiedziany na początku roku na targach CES 2022 monitor Alienware AW3423DW narobił dużo szumu i z miejsca stał się jedną z najbardziej wyczekiwanych propozycji z segmentu high-end.

Alienware AW3423DW QD-OLED został wyposażony w ultraszeroki (21:9) zakrzywiony (1800R) 34-calowy panel OLED o rozdzielczości 3440 x 1440 pikseli i odświeżaniu 175 Hz. Według deklaracji producenta jest on w stanie zapewnić niemal pełne pokrycie (99,3%) gamutu DCI-P3 i pochwalić może się praktycznie nieskończonym współczynnikiem kontrastu oraz szerokimi kątami widzenia (178 stopni w pionie i poziomie). Wśród mocnych stron wymienić trzeba także bardzo niski czas reakcji wynoszący zaledwie 0,1 ms (GtG), a  gracze docenią zapewne też obecność modułu G-Sync, który odpowiada za eliminację artefaktów rozrywania obrazu (screen tearing) i stutteringu, choć jego zastosowanie wiąże się z pewnymi ograniczeniami, do czego jeszcze wrócimy. Co więcej, monitor zapewnia wsparcie dla techniki HDR i na pokładzie znalazły się nawet dwa dedykowane jej tryby: HDR 400 True Black i HDR Peak 1000. Ten drugi świadczy o tym, że monitor oferuje szczytową jasność na poziomie co najmniej 1000 nitów, co jest niezwykle imponującym wynikiem nie tylko dla paneli OLED, ale i LCD. 

Specyfikacja Dell Alienware AW3423DW QD-OLED
Przekątna matrycy/zakrzywienie 34''/1800R
Rozdzielczość natywna 3440 x 1440px
Częstotliwość odświeżania 175 Hz/ G-Sync Ultimate 
Gęstość pikseli 109,68 ppi
Typ panelu OLED
Powłoka matrycy semi-gloss
Maksymalna jasność SDR 250 cd/m², szczytowa HDR 1000 cd/m²
Kontrast statyczny ∞:1
Kąty widzenia 178 st.
Czas reakcji  0,1 ms (GtG)
Pivot nie
VESA tak
Złącza 1x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.0, 4x USB 3.0 + złącze słuchawkowe
Inne HDR
Waga 10,37 kg

Trzeba przyznać, że na papierze Alienware AW3423DW jawi się naprawdę imponująco i jego specyfikacja powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających graczy, którzy oczekują po wysokiej klasy monitorze nie tylko szybkiej matrycy do gier, ale i wysokiej jakości obrazu. Jak zapewne się domyślacie, idzie to w parze z wysoką ceną, choć musimy przyznać, że kwota ok. 6500 zł i tak pozytywnie nas zaskoczyła, ponieważ spodziewaliśmy się, że tak innowacyjny sprzęt, który pochwalić może się tytułem „pierwszego na świecie” monitora QD-OLED, będzie kosztować ok. 10 tys. zł. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to produkt kierowany do graczy z naprawdę grubym portfelem. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Dell Alienware AW3423DW QD-OLED. To najlepszy gamingowy monitor na rynku?

 0