Na pierwszy ogień do testów użyto AIDA64. Program ten jest doskonałym narzędziem do diagnostyki komputera, ale dobrze sprawdza się również w roli testera dysków. Zbadano nim odczyt i zapis sekwencyjny.
Pierwszy rzut testów pokazuje różnicę w zastosowanej technologii Patriota HellFire. Bije on na głowę resztę dysków. Odczyt plików na poziomie 2300 MB/s zadowoli na pewno każdego. Zapis jest gorszy niż deklarowany przez producenta, jednak i tak jest bardzo dobry. Silicon Power S56 oraz Patriot Spark dobrze wypadli w odczycie plików, ale wydajność w zapisie pozostawia wiele do życzenia.
Anvil Storage Utilities to popularny program do testowania losowego, jak i sekwencyjnego transferu plików. Umożliwia on także zbadanie czasu dostępu magazynu, a nawet określa wydajność według własnego algorytmu.
Pierwszy widok, który budzi wiele kontrowersji, to wydajność Patriot HellFire 240 GB w zapisie. 3000 IOPS to najgorszy rezultat, jaki widziałem w swoim życiu. Test dla pewności powtórzyłem dziesięciokrotnie, jednak nic to nie zmieniało. Przypuszczam, że program źle sobie poradził z tym zadaniem w przypadku omawianego dysku. Dodam, że wyniki w innych aplikacjach są zbliżone do deklaracji producenta, co zobaczycie na dalszych wykresach. Odczyt rewelacja, zdominował stawkę. Wynik ogólny też jest najlepszy ale gdyby nie ten słaby zapis, na pewno byłby dużo lepszy. Silicon Power S56 240 GB wyrasta nam na typowego przeciętniaka. Na pewno chciałby być lepszy, jednak zastosowane kości TLC nie pozwolą mu za bardzo poszaleć. Drugi przedstawiciel Patriota aktualnie jest gorszy od SP S56.
Czas na najpopularniejszy program do testowania pamięci masowych. Jest nim AS SSD Benchmark. Wykorzystuje on dane niekompresowalne. Większe znaczenie mają wykresy bez końcówki -64Thrd, ponieważ to one bardziej odpowiadają wartościom w rzeczywistości.
Po raz kolejny najlepiej w odczycie sekwencyjnym zaprezentował się Patriot Hellfire 240 GB. Tak samo w odczycie próbek 4K, w obu przypadkach pokazał się z dobrej strony. Patriot Spark 256 GB niestety pojawia się na końcu stawki, zaś Silicon Power S56 wypadł przyzwoicie, lecz bez błysku.
Z zapisem plików HellFire zupełnie sobie nie poradził. Na zapis sekwencyjny moglibyśmy przymknąć oko, ale z próbką 4K wypadł poniżej oczekiwań. AS SSD i Anvil chcą pokazać, że zastosowanie lepszych technologii nie pozwoliło do końca polepszyć parametrów dysku. Jeśli spojrzymy na SP S56 240 GB, to zauważymy, że jest to dysk ze średniej półki. Patriot Spark wypadł zauważalnie gorzej od przedstawiciela Silicon Power.
Słaby zapis plików w przypadku HellFire może wynikać z bardzo dużego czasu dostępu. ~0.6 ms jest bardzo słabym wynikiem jak na technologię pamięci półprzewodnikowej. W odczycie jest zupełnie inaczej, czas dostępu jest najkrótszy spośród bohaterów testu.
Kolejnym w procedurze testowej był Crystal Disk Mark. Wykorzystuje on dane niekompresowalne w ustawieniu “Random Fill”, które odzwierciedlają pracę dysku w rzeczywistości.
Patriot HellFire 240 GB pokazał się z bardzo dobrej strony zarówno w zapisie, jak i odczycie sekwencyjnym. Wydajność jest wysoce zadowalająca. Próbki 4K oraz 512K nie okazały się być dla niego straszne i także dał sobie z nimi radę z dobrym rezultatem. Patriot Spark oraz Silicon Power S56 pokazali mierną efektywność.
HD Tune Pro to program wszechstronny w przypadku badania dysków, pozwala na bardzo wiele. Niewątpliwie najbardziej użyteczna jest możliwość sprawdzenia błędów dysku. Ja zaś wykorzystałem wbudowane narzędzie do sprawdzenia wydajności.
Silicon Power S56 240 GB walczy ze swoim wnętrzem. Kości TLC nie przeszkodziły mu , aby bić się o drugie miejsce w ilości operacji wejścia i wyjścia. Jednakże Patriot HellFire odskoczył na tyle, że nikt nie był w stanie go dogonić. Drugi przedstawiciel tejże firmy okupuje końcówkę zestawienia.
IOmeter to drugi najpopularniejszy program do badania dysków SSD pod względem szybkości, zaraz po AS SSD. Posłużył on do zbadania ilości operacji wejścia i wyjścia na sekundę przy użyciu próbki 4 kB.
Pierwsze miejsce oczywiście dla HellFire. W obu przypadkach pokazał wydajność z innej planety - dwukrotnie większa ilość IOPS względem drugiego dysku. Silicon Power S56 pokazał się nieco w gorszej strony niż inne modele wykorzystujące kości pamięci TLC. Patriot Spark bez zmian, chyba lubi patrzeć na plecy innych rywali.
W ostatnim teście syntetycznym wykorzystałem SiSoft Sandra Engine. Posłużył on do zbadania zapisu i odczytu wykonywanych jednocześnie. Z dzisiejszych bohaterów, najlepiej wypadł Patriot HellFire 240 GB, co wcale mnie nie dziwi. Na wykresach także została uwieczniona bardzo dobra wydajność Silicon Power S56. Patriot Spark najgorzej z dzisiejszych bohaterów.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test dysków SSD o pojemności 240 - 256 GB #4