Test Genesis Irid 513 - stylowa i tania obudowa dla graczy

Test Genesis Irid 513 - stylowa i tania obudowa dla graczy

Wygląd zewnętrzny Genesis Irid 513

Obudowę zapakowano w lakierowany na czerwono, szary karton (bez połysku, czyli bardziej ekologicznie), na którym znajdziemy podstawowe dane dotyczące produktu, jak i grafikę poglądową. Zawartość zabezpieczono styropianowymi formami i folią, a szklany bok kawałkiem gąbki. Poza obudową w komplecie znajdziemy akcesoria montażowe (śrubki, dystanse, opaski, buzzer do płyty głównej) oraz instrukcję montażową. 

Test obudowy Genesis Irid 513

Genesis Irid 513 to dwukomorowa konstrukcja w formacie Micro Tower o wymiarach 430×210×420 mm (wys.×szer.×gł.). Za doprowadzenie powietrza do wnętrza obudowy odpowiada aluminiowa siatka mesh, zajmująca dużą powierzchnię panelu frontowego, a za jego przepływ dbają dwa wentylatory o rozmiarze 120 mm, jeden na froncie, a drugi z tyłu obudowy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zwiększyć ich liczbę nawet do 5 sztuk. Top obudowy wzorem Irid 515 jest trochę podniesiony (dzięki temu jest więcej miejsca na AIO), a jego boki są zaokrąglone. Elementem wyróżniającym jest siateczkowy przedni panel wykonany z aluminium oraz tafla szkła hartowanego na boku. Zastosowanie perforowanego panelu przedniego wyklucza otwór montażowy dla zatoki 5,25", a więc napędu optycznego czy kontrolera obrotów nie zainstalujemy, ale to raczej nie problem w dobie cyfrowej dystrybucji gier. Za to otrzymujemy podświetlane białymi LED-ami logo Genesis. Bok obudowy, od strony serwisowej, wykonano z pełnego arkusza blachy mocowanej dwoma szybkośrubkami.

Test obudowy Genesis Irid 513

Drugi bok obudowy to wspominany panel szkła hartowanego z czarną oblamówką, która znajduje się na obrzeżach tafli. Szkło przymocowano do stalowej prowadnicy i otwiera się jak zwykły blaszany panel. Niweluje to śrubki mocowania szyby hartowanej i nie sprawia problemów przy odkręcaniu szkła, wyglądając bardziej estetycznie.

Test obudowy Genesis Irid 513

Panel przedni oraz tył Genesis Irid 513

Świeże powietrze do wnętrza obudowy dostaje się przez duży przedni panel, który w całości zakrywa aluminiowa siatka z prostokątnymi otworami, tzw. mesh, Na bokach panelu znajdują się dwie blachy ze szczotkowanego aluminium, dodające stylowego wyglądu. 

Test obudowy Genesis Irid 513

Pod panelem frontowym zainstalowano mocowany na magnesie siateczkowy filtr przeciwkurzowy . Pod filtrem znajdziemy jeden wentylator 120 mm (możemy zmienić na 140 mm) o prędkości 1200 obr./min zasilany 3-pinową wtyczką.

Test obudowy Genesis Irid 513

Test obudowy Genesis Irid 513

Tył obudowy wygląda typowo, a na spodzie jest miejsce na zasilacz, który możemy zamontować tylko wentylatorem w dół. Obudowa oferuje nam cztery miejsca dla kart rozszerzeń i nie znajdziemy pionowych dla GPU jak w Irid 515. Śledzie są przykręcane i wykonano je z perforowanej blachy. Te zakrywa blaszka, która jest przesuwana na bok i przyznam, że nie lubię takich rozwiązań. Na górze mamy otwór na panel I/O płyty głównej oraz kratkę wentylatora wyciągającego ciepłe powietrze, gdzie znajdziemy kolejną sztukę 120 mm. 

Test obudowy Genesis Irid 513

Panel frontowy I/O

Panel I/O w obu przypadkach jest bardzo bogaty w złącza. Do dyspozycji mamy łącznie trzy złącza USB, dwa 2.0 i jeden 3.0 - szkoda, że nie odwrotnie. Odległości między portami USB są odpowiednie i bez problemu podłączymy wiele pendrive'ów jednocześnie. Dodatkowo obudowa jest wyposażona w dodatkowy przycisk do zmiany podświetlania LED, zapewne pokłosie wersji z podświetlaniem ARGB, ale to również plus w przypadku stosowania np. podświetlanego AIO.

W Genesis Irid 513 na panelu znajdziemy:

  •  2 × USB 2.0 (podłączane wewnętrznie),
  •  1 × USB 3.0 (podłączane wewnętrznie),
  •  1 × słuchawki (HD Audio),
  •  1 × mikrofon (HD Audio),
  •  2 x dioda sygnalizacyjna (praca dysku, power),
  •  1 × przycisk LED,
  •  1 × przycisk POWER
  •  1 × przycisk RESET.

Test obudowy Genesis Irid 513

 

Góra obudowy to dużych rozmiarów kratka wentylacyjna, na której zainstalowano magnesowy, siateczkowy filtr przeciwkurzowy. Filtr dobrze trzyma się obudowy i przypadkowe przesunięcie nie jest możliwe. Na kratce mamy otwory mocowania wentylatorów lub chłodnicy układu chłodzenia, jednakże otwory montażowe nie są w postaci tzw. fasolek i przesuniecie wentylatorów czy chłodnicy nie wchodzi w grę. Zainstalować możemy do dwóch sztuk 120 mm lub 140 mm, ewentualnie radiator chłodnicy o rozmiarach 120-240 mm.

Test obudowy Genesis Irid 505

Test obudowy Genesis Irid 505

Na spodzie obudowy znajdziemy cztery duże stopki z naklejonym kawałkiem pianki, która ma właściwości antypoślizgowe, ale muszę przyznać, że są zbyt cienkie i słychać szuranie plastiku po biurku. Otwory pod zasilaczem zakrywa siateczkowy filtr przeciwkurzowy.

Test obudowy Genesis Irid 505

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Genesis Irid 513 - stylowa i tania obudowa dla graczy

 0