Test GIGABYTE B450 AORUS ELITE V2. Tania i dobra płyta główna

Test GIGABYTE B450 AORUS ELITE V2. Tania i dobra płyta główna

Test GIGABYTE B450 AORUS ELITE V2: konkluzje

Zaczynając od wydajności, jestem zmuszony kolejny raz powtórzyć, że osiągi procesora, karty graficznej i portów obsługiwanych przez CPU absolutnie nie zależą od chipsetu płyty i B450 w tym aspekcie w niczym nie odbiega od nowszych układów. Różnice pojawiają się dopiero, kiedy pod lupę weźmiemy interfejsy obsługiwane przez mostek południowy - SATA funkcjonuje bez zarzutu (jedynie X570 ma problemy), podobnie jak USB, a drugie M.2 wypada zgodnie z oczekiwaniami, wszak B450 ma tylko dwie linie na ten cel. Ergo najistotniejszym argumentem za B550 i X570 jest wsparcie PCIe 4.0, które od strony GPU co prawda nie ma istotnego wpływu na liczbę FPS, ale pozwala wykorzystać pełnię potencjału nowych dysków M.2. Niemniej wydaje mi się, że dla większości użytkowników i tak nie będzie to miało znaczenia. Idąc dalej, możliwości podkręcania pamięci RAM są w przypadku GIGABYTE B450 AORUS ELITE V2 na tyle dobre, by bez kłopotów dotrzeć do limitu pracy synchronicznej – notabene w wariancie 1:1 uzyskałem 3733 MHz CL 14-14-14-28, tj. optimum dla użytego CPU i RAM. Pobór prądu nie budzi zastrzeżeń, a czas uruchamiania okazał się rekordowo szybki - tylko 8 s. Jak natomiast pokazały testy temperatur, ulepszona sekcja zasilania nawet bez nawiewu poradziła sobie z podkręconym Ryzenem 7 1700X, który ma podobny apetyt na prąd co Ryzen 7 5800X. Innymi słowy, w temacie VRM poprawa jest naprawdę duża i szkoda jedynie, że nadal nie dostaliśmy kontroli nad LLC, przez co trzeba ustawiać nieco wyższe napięcia.

B450 AORUS ELITE V2 dzięki mocniejszej sekcji zasilania i poprawkom BIOS-u jest płytą wyraźnie lepszą niż poprzedniczka. Stąd moja rekomendacja - to dobry wybór.

Test GIGABYTE B450 AORUS ELITE V2. Tania i dobra płyta główna

 Wielki test płyt Z590 - porównanie modeli ASRock, ASUS, GIGABYTE i MSI

Pozostałe aspekty użytkowe i cena końcowa testowanej płyty

Fabryczne wyposażenie jest skromne, ale w tej półce nie może być inaczej. Za to na PCB rzecz jasna nie zabrakło diod LED i wyprowadzeń dla dodatkowych pasków, zgodnie z obecnymi trendami :) Odnośnie UEFI, na plus muszę odnotować zmiany poczynione przez GIGABYTE - wreszcie nie trzeba szukać napięć na sztywno w zakładce AMD Overclocking, a poza tym do sekcji M.I.T. dołączyły inne przydatne ustawienia: taktowanie FCLK, dzielnik UCLK i woltaż VDDP/VDDG. Również kontrola nad wentylatorami jest nienaganna, gdzie dla każdego złącza mamy tryby PWM i DC, ergo bez względu na użyte "śmigła" konfiguracja półpasywna jest na wyciągnięcie ręki, a ponadto nie zabrakło diagnostycznych diod LED na laminacie. Innymi słowy, niby drobna zmiana w sekcji zasilania względem poprzedniczki i lepiej dopracowany BIOS zrobiły dużą różnicę - B450 AORUS ELITE V2 to płyta wyraźnie lepsza. Jej główną konkurentką będzie MSI B450-A PRO MAX i pochodne, a każda z tych opcji ma swoje zalety. Rywalka udostępnia kontrolę nad LLC, awaryjne wgrywanie BIOS-u i porty USB 3.1 (3.2 Gen 2), zaś dzisiejsza bohaterka może się pochwalić dwoma M.2, większą liczbą USB na panelu I/O i zintegrowaną maskownicą. Ocena końcowa to cztery i pół gwiazdki oraz wyróżnienie rekomendacja. Reasumując, jeśli tylko nie przeszkadza Wam brak PCIe 4.0, modele na B450 cały czas stanowią bardzo dobrą opcję, która bez trudu poradzi sobie z wydajnymi procesorami pokroju Ryzen 7 3700X/5800X, zaś mnogość konstrukcji dostępnych w niskich cenach sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Kto wie, być może będzie to właśnie testowana płyta, która nie bez powodu jest bardzo popularna.

 

GIGABYTE B450 AORUS ELITE V2

Ocena płyty głównej GIGABYTE B450 AORUS ELITE V2Ocena płyty głównej GIGABYTE B450 AORUS ELITE V2

Dwa złącza M.2, port PS/2 dla klawiatury i/lub myszy, nienaganna kontrola nad wentylatorami, diagnostyczne diody LED, solidne wyniki testów rzeczywistych, całkiem mocna oraz chłodna sekcja zasilania, niski pobór prądu, bardzo szybki czas bootowania, poprawiony BIOS, zintegrowana maskownica panelu I/O, podświetlenie LED RGB, atrakcyjna cena

Tylko jedna kość BIOS-u, brak portów USB 3.1 i kontroli nad LLC

Cena GIGABYTE B450 AORUS ELITE V2 (na dzień publikacji) : od 329 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

* Testowaną płytę główną nabędziecie w sklepie Test GIGABYTE B450 AORUS ELITE V2. Tania i dobra płyta główna

 

Sprzęt do testów dostarczyło:

Test GIGABYTE B450 AORUS ELITE V2. Tania i dobra płyta główna

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test GIGABYTE B450 AORUS ELITE V2. Tania i dobra płyta główna

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł