Test GIGABYTE H370 AORUS GAMING 3 WIFI. Tańsze chipsety Intel nadchodzą!

Test GIGABYTE H370 AORUS GAMING 3 WIFI. Tańsze chipsety Intel nadchodzą!

Do sprawdzenia zużycia energii posłużył watomierz Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzujący się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz pracą w trybie True RMS. Ta ostatnia cecha zapewnia pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, czyli faktycznie pobieranej przez urządzenie, a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Napięcie w sieci elektrycznej to oczywiście 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz. Wszelkie wartości na wykresach odnoszą się do kompletnej platformy testowej.

Obciążenie generowane było przez 15-minutowy przebieg testu LinX w wersji 0.6.4, natomiast w spoczynku przez 10 minut wyświetlany był jedynie pulpit. Ze względu na wysoką klasę sprzętu pomiarowego, w obu przypadkach wahania wskazań okazały się bardzo niewielkie, w zasadzie nieprzekraczające 1 W. Dlatego też jako odczyt właściwy przyjmuję wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu watomierza.

Spoczynek

Obciążenie

W temacie energooszczędności nie można niczego zarzucić testowanej płycie. W spoczynku pobór prądu jest niewielki, zaś pod obciążeniem produkt GIGABYTE wychodzi na zdecydowane prowadzenie. Wynika to z agresywnego doboru woltażu przy ustawieniach automatycznych - opisywana konstrukcja zasilała procesor napięciem ~1,2 V, podczas gdy konkurenci podbijali je do około 1,25 V. Oczywiście zakładam, że są to parametry w pełni stabilne - osobiście nie zaobserwowałem jakichkolwiek problemów podczas użytkowania, więc nie mam żadnych podstaw, by sądzić inaczej.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test GIGABYTE H370 AORUS GAMING 3 WIFI. Tańsze chipsety Intel nadchodzą!

 0