Test ITH For Gamers ELITE z GTX 1080 Ti - bezkompromisowa wydajność

Test ITH For Gamers ELITE z GTX 1080 Ti - bezkompromisowa wydajność

MSI Aegis 3

Procesor

Wybraliśmy najszybszy procesor Intela dla platforma LGA 1151 - Core i7 7700K który był testowany na łamach IThardware.pl. Ma cztery fizyczne rdzenie, 8 MB pamięci cache L3 i dzięki obsłudze Hyper Threadingu może przetwarzać do 8 wątków jednocześnie.  Taktowanie bazowe procesora wynosi 4,2 GHz, a w trybie Turbo jeden rdzeń może przyspieszać do 4,5 GHz. Jest to najwydajniejsza jednostka dla desktopów (nie licząc platform LGA 2011), a dodatkowo w naszym komputerze za sprawą profilu XMP wszystkie rdzenie zostały fabrycznie podkręcone do 4,5 GHz - nawet gdy wszystkie cztery są w pełni obciążone.

Jest możliwość podkręcenia procesora do około 4,8 GHz, testy przy tej częstotliwości także częściowo przeprowadzimy.

Płyta główna

Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie płyty głównej z układem Intel Z270 - MSI Z270 TOMAHAWK ARCTIC. To bardzo stabilna konstrukcja, z solidnym układem zasilania procesora, dużymi możliwościami rozbudowy i podkręcania, dobrym chłodzeniem oraz układem audio opartym o świetny kodek audio Realtek ALC 892. Na laminacie znajdziemy też specjalny slot M.2 dedykowany dla szybkiego nośnika SSD Intel Optane (test). Nie ukrywamy że w tym wypadku na wybór tego właśnie modelu miała także jego biało-srebrna kolorystyka - zarówno elementów chłodzenia jak i podświetlenia niektórych elementów.

 

MSI Aegis 3

Karta graficzna

W przypadku opcji z GeForce GTX 1080 Ti wybraliśmy kartę MSI GeForce GTX 1080 Ti Armor OC 8 GB. To jedna z tańszych propozycji opartych o najmocniejsze GPU NVIDII - ale jednocześnie pasuje kolorystycznie do całości. Procesor graficzny ma aż 3584 procesorów strumieniowych, 224 jednostek teksturujących oraz 88 jednostek ROP. Taktowanie bazowe wynosi 1531 MHz, a w trybie Boost karta może przyspieszać do 1645 MHz. Taktowanie pamięci RAM GDDR5X pozostało na niezmienionym poziomie względem konstrukcji referencyjnych i wynosi 1376 MHz. Mamy więc do czynienia z modelem fabrycznie podkręconym, którego kultura pracy pozostaje jednak na najwyższym poziomie w każdych warunkach.

Pamięć RAM

Maszynę w wersji Elite wyposażyliśmy w 16 GB szybkiej pamięci RAM Corsair Vengeance DDR4-3000 CL15. Pamięć pracuje oczywiście w trybie Dual-Channel - a fabrycznie aktywowany w komputerze profil XMP pozwala wykorzystać pełnię możliwości modułów pamięci - co w przypadku markowych komputerów konkurencji wcale nie jest tak oczywiste. Na płycie głównej pozostają dwa wolne sloty DIMM, więc rozbudowa pamięci RAM do 32 GB jest jak najbardziej możliwa gdyby ktoś tworzył bardzo zaawansowane efekty do filmów a oprogramowaniu Adobe. Pamięć jest też elementem oświetlenia wnętrza obudowy - podczas pracy błyska białymi diodami w "trybie oddychającym".

 

MSI Aegis 3

Przestrzeń dyskowa

Wyszliśmy z założenia, że każdy komputer powinien posiadać zarówno dysk twardy jak i półprzewodnikowy. Dysk półprzewodnikowy to w wypadku tej akurat konfiguracji Crucial MX300 SATA2 o pojemności 525 GB. To dość dobry kompromis między wydajnością i pojemnością - szybkość działania systemu oraz gier jest bardzo zadowalająca, a pojemność 525 GB pozwoli zmieścić nie tylko system operacyjny oraz najczęściej używane aplikacje - ale także kilka ulubionych gier. Zamiast dysku Cruciala jest także możliwość instalacji superszybkiego dysku M.2 PCI-Express 3.0 x4 Patriot Hellfire o pojemności 240 GB który charakteryzuje się sekwencyjnym odczytem na poziomie 3 GB/s oraz zapisem na poziomie 2,2 GB/s.

Dysk talerzowy który wybraliśmy do naszej najlepszej konfiguracji to model WD Blue WD10EZEX o pojemności 1 TB.

Układ chłodzenia procesora

Wybraliśmy układ chłodzenia cieczą firmy LC-POWER z chłodnicą 240 mm - konkretnie model LC-CC-240-LiCo (recenzja). Dodatkowo aby nieco poprawić kulturę pracy zmieniliśmy fabryczne wentylatory na LC-POWER Airazor LC-CF-120-TUBE-W (recenzja). To układ chłodzenia o wydajności adekwatnej do poboru energii elektrycznej tego procesora.

Zasilacz

Komputer zasilany jest przez wysokiej klasy zasilacz LC-POWER z serii GP4 o mocy 560 W o oznaczaniu LC6560GP4 (recenzja). Ma on on certyfikat 80Plus Gold i jest zgodny z normą ATX 2.4. Seria ta charakteryzuje się sprawnością często przekraczającą wymagania normy 80Plus Gold także przy niskim obciążeniu, znakomitą regulacją napięcia 12 V oraz wysoką kulturą pracy wentylatora. Moc dobraliśmy tak, aby tylko w sporadycznych przypadkach zasilacz był obciążany w większym stopniu niż 50%. 

Oprogramowanie

Fabrycznie nie dostarczamy systemu operacyjnego, ponieważ zakładamy że każdy z Was może go zdobyć we własnym zakresie przenosząc licencję ze starszego komputera lub wykorzystać studencką licencję z programu Dream Spark. Jednak jak najbardziej możliwy jest zakup komputera z preinstalowanym systemem Windows 10 Home w wersji 64 bitowej, najnowszymi sterownikami oraz oprogramowaniem dołączonym do płyty głównej oraz karty graficznej.

Na potrzeby testów zainstalowaliśmy właśnie Windows 10 w wersji Home 64 bit.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ITH For Gamers ELITE z GTX 1080 Ti - bezkompromisowa wydajność

 0