Architekturę Polaris zapowiadano jako idealny kompromis pomiędzy ceną a wydajnością. Podsumowując wyniki testów XFX-a RX 470 RS Triple X, mogę wreszcie napisać, że AMD nie skłamało - choć w Polsce do popracia słów Czerwonych niezbędny okazał się okrojony model. Fabrycznie przektaktowany RX 470 ledwie na kilka procent odstaje od referenta RX 480, odnotowując jednocześnie stabilniejsze wyniki. Naturalnie wydajniejszy model także można podkręcić - i wówczas odskoczy on wykresach, ale patrząc na osiągi RX-a 470 przez pryzmat ceny, jestem pod wrażeniem. Bufor pozostawiony na manualne O/C, przynajmniej w przypadku dostarczonego do redakcji sampla, nie powala. Szczerze powiedziawszy można go pominąć. Tyle tylko, że nie zmienia to istotnego faktu: za około 1000 złotych otrzymujemy kartę, która chwilami potrafi zagrozić pozycji GeForce'a GTX 970, co mówi samo za siebie - a przecież RX 470 to de facto sukcesor modelu R9 380, ewentualnie R9 380X.
XFX RX 470 RS Triple X 4 GB to dobrze wydane 1000 złotych. Karta ma swoje przypadłości, ale rekompensuje wszystko opłacalnością.
Samej konstrukcji XFX-a trudno cokolwiek zarzucić. Nawet kultura pracy jest akceptowalna, o ile wentylator na krótką chwilkę nie poszybuje do wyższej wartości. Temperatury robocze może i nie są najniższe, lecz dzięki temu udało się zamknąć chip we względnie kompaktowej formie. Zachowanie referencyjnego zestawu wyjść obrazu to dobra decyzja - cieszy zwłaszcza obecność HDMI 2.0b, którego brakowało w poprzedniej generacji akceleratorów Czerwonych. Mały plusik należy się ponadto za backplate. Nie jest to dodatek pierwszej potrzeby, jednak znacząco poprawia aspekt wizualny komputera. Minusy? Istotnych brak, poza wspomnianymi wcześniej przypadkowymi skokami prędkości obrotowej wentylatora. RX 470 w autorskim wydaniu XFX-a jest bez wątpienia dobrą ofertą dla osób poszukujących karty o możliwie najlepszym stosunku wydajności do ceny. Werdykt? Czwórka z plusem i wyróżnienie za opłacalność.
Świetna relacja wydajności do ceny, półpasywny i przeważnie cichy układ chłodzenia, energooszczędność, HDMI 2.0b i DisplayPort 1.4 HDR, backplate
Nie pogardziłbym DVI-I, blisko zerowe możliwości O/C, czasem dziwne zachowanie wentylatorów
Cena (na dzień 12.9.2016) : około 1000 zł
Gwarancja: 36 miesięcy
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test karty graficznej XFX RX 470 RS Triple X - Polaris atrakcyjny