Test karty graficznej Zotac GTX 1060 AMP Edition - Pascal ekonomiczny

Test karty graficznej Zotac GTX 1060 AMP Edition - Pascal ekonomiczny

Sercem GTX-a 1060 jest 16-nanometrowy układ o nazwie kodowej GP106-400. Tym samym karta nie jest efektem pocięcia któregoś z droższych modeli, lecz kompletnie nowym produktem. Zastosowany rdzeń składa się z 4,4 miliarda tranzystorów rozłożonych na powierzchni 200 mm2. Dla porównania, stanowiący podstawę Radeona RX 480 chip Ellesmere XT zajmuje 232 mm2. Na chwilę obecną konstrukcja Zielonych jest najmniejszym GPU bieżącej generacji. Malutką strukturę współtworzy duet klasterów GPC, które zawierają po 5 bloków SM, każdy ze 128 procesorami strumieniowymi na pokładzie. Odchodzący GTX 960 także legitymuje się dwoma GPC, jednak w Maxwellu bloki SM występują czwórkami. Stąd matematyczna przewaga nowości w stosunku 1280:1024.

Jak Pascal, to oczywiście wysokie taktowanie. Zegar referenta ustalono na poziomie 1506 MHz, ale dzięki technice GPU Boost 3.0, wartość ta może wzrosnąć do 1708 MHz. W teście bierze udział jednak nie model Founders Edition, ale fabrycznie podkręcona konstrukcja Zotaca z usprawnionym układem chłodzenia. Chiński producent przyśpieszył rdzeń GP106-400 do 1557 MHz, ostatecznie uzyskując ponad 1880 MHz stabilnego taktowania w grach. Nie jest to bynajmniej rekordowe osiągnięcie. Już teraz w sklepach znajdziemy egzemplarze dobijające do okrągłych 2000 MHz. I na tym zapewne nie koniec. W dalszym ciągu nie ujawniono dokładnych danych technicznych potencjalnie najszybszych modeli jak EVGA GTX 1060 FTW, Galax GTX 1060 EXOC Black czy Zotac GTX 1060 Prime Gamer Force.

Wysoko taktowany krzem Pascal GP106-400 wspiera 6 GB pamięci typu GDDR5. Zainstalowane moduły cechują się domyślną częstotliwością rzędu 2000 MHz, a co za tym idzie należą do grona najszybszych GDDR5-tek na rynku. Tak naprawdę są to te same kości co w przypadku potężnego GTX-a 1070, tylko na 192-bitowej magistrali, co skutkuje przepustowością rzędu 192 GB/s. Co ciekawe, pojawiają się pogłoski, że Nvidia trzyma w rękawie jeszcze 3-gigabajtowego GTX-a 1060. Nikt tej informacji oficjalnie nie potwierdził, aczkolwiek w Internecie można znaleźć fotografię takiego modelu. Pytanie: Czy to aby nie inicjatywa ze strony partnera AIB? Mając na uwadze deklarowaną wydajność najnowszego Pascala, 3 GB pamięci wydaje się być potencjalnym wąskim gardłem.

Jako, że GTX 1060 de facto dziedziczy architekturę od obydwu mocniejszych pobratymców, funkcjonalność pozostała nienaruszona. Z jednym małym wyjątkiem. Nowość nie wspiera SLI w klasycznym pojmowaniu. Z dwóch lub więcej kart skorzystamy tylko wtedy, gdy umożliwi to producent gry wykorzystując technikę MDA (Multi-Display Adapter) bądź LDA (Linked Display Adapter). Choć reszta cech została przeniesiona z wyższych modeli, nie zawsze stanowi to zaletę. Podobnie jak wcześniejsze Pascale, ekonomiczny GeForce nie podaje sygnału analogowego, zmuszając posiadaczy monitorów z gniazdem D-Sub (VGA) do zakupu aktywnego konwertera. Zważywszy na grupę docelową tysiąc-sześćdziesiątki, jest to dyskusyjne rozwiązanie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test karty graficznej Zotac GTX 1060 AMP Edition - Pascal ekonomiczny

 0