Test komputera dla graczy ACTINA IEM - Core i5 9600K oraz GeForce RTX 2060

Test komputera dla graczy ACTINA IEM - Core i5 9600K oraz GeForce RTX 2060

Zastosowane komponenty i oprogramowanie 

Actina IEM

Procesor

W testowanym przez nas modelu komputera zastosowano procesor Core i5 9600K z gamy Coffe Lake Refresh. W stosunku do poprzednika, czyli Core i7 8600K, układ jest taktowany wyżej o 100-200 MHz (więc to tylko kosmetyczna różnica). Co jednak dla niektórych może być istotne, rozpraszacz ciepła jest w tym przypadku lutowany, więc temperatury pracy procesora są nieco niższe niż w przypadku poprzednika i tym samym układ chłodzenia może pracować nieco ciszej. Core i5 9600K to w dalszym ciągu jednostka sześciordzeniowa i obsługuje tyle samo wątków logicznych, ponieważ nie wspiera technologii Hyper Threading. Częstotliwość bazowa wynosi 3,7 GHz, a w trybie Turbo może maksymalnie osiągać 4,6 GHz. Procesor ma 9 MB pamięci cache L3.

Test procesora Core i9 9900K

Płyta główna

Komputer bazuje na płycie głównej MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC. Jest to bardzo solidna konstrukcja z masywnymi radiatorami na układzie zasilania procesora i najlepszym dostępnym na rynku kodekiem Realteka - ALC1220P. Co więcej, jest możliwość bardzo mocnego podkręcenia procesora do circa 5 GHz, bez obaw o stabilność sprzętu nawet w dłuższym okresie czasu. W tym wypadku kluczowy dla producenta komputera był jednak jego wygląd, więc płyta główna musiała mieć zaawansowane sterowanie podświetleniem RGB. I tak też jest, wszystkimi wentylatorami można sterować z aplikacji MSI Mystic Light.

ACTINA IEM

Karta graficzna

Skorzystano tutaj z jednej z najnowszych konstrukcji MSI GeForce RTX 2060 GAMING-Z. Jej bazowy zegar to 1365 MHz (podobnie jak innych RTX 2060), ale tryb Boost ustawiono już bardzo wysoko, bo na poziomie 1830 MHz. Jest to jedna z najszybszych fabrycznie podkręconych kart GeForce RTX 2060 dostępnych na rynku. 6 GB pamięci RAM GDDR6 pracuje z częstotliwością 1750 MHz (efektywnie 14 Gbps), czyli standardową dla RTX 2060. Karta ma solidny system chłodzenia TwinFrozr siódmej generacji i nawet po dłuższym graniu nie jest słyszalna. Jest też konstrukcją półpasywną, gdy korzystamy z mało wymagających gier lub po prostu przeglądamy internet, wentylatory w ogóle się nie kręcą. Także i w tym wypadku producent postawił na produkt dobrze wyglądający, chłodzenie karty ma aż pięć miejsc z podświetleniem - troszkę szkoda, że nie zdecydował się na montaż karty w pozycji pionowej, bo obudowa komputera ma taką możliwość, a wtedy podświetlenie byłoby lepiej eksponowane. Być może za tą decyzją stoi jednak trudność z dobraniem odpowiedniej jakości risera PCI-Express x16 (lub jego koszt byłby tak wysoki, że nie miało to sensu). Chip graficzny TU106 ma 1920 jednostek cieniujących, 120 teksturujących, 48 ROP, 240 rdzeni Tensor oraz 30 rdzeni RT.  

Test GeForce RTX 2060

Pamięć RAM

Wykorzystano dwa moduły ADATA SPECTRIX D41 DDR4-3000 o pojemności 8 GB każdy. Główną ich zaletą jest oczywiście podświetlenie RGB, na które producent stawia od A do Z. 16 GB to aktualnie standardowa pojemność w komputerach do gier i półprofesjonalnych zastosowań, więcej raczej nie będzie potrzebne, jeśli nie robimy bardzo zaawansowanej obróbki wideo z nakładaniem dodatkowych efektów.

ACTINA IEM

Przestrzeń dyskowa

Testowany przez nas egzemplarz ACTINA IEM miał tylko i wyłącznie nośnik półprzewodnikowy SSD o pojemności 256 GB ADATA SX8200 PRO (M.2 PCI-Express x4 z obsługą NVMe). Jest to bardzo wydajny model oparty o kości 3D TLC i kontroler Silicon Motion SM2262. Mogło by się wydawać, że 256 GB to mało, ale jest to tylko konfiguracja turniejowa stworzona na potrzeby IEM. Zestaw można zamówić także z innymi dyskami, także twardymi.

Oprogramowanie

ACTINA instaluje w swoich konstrukcjach Windows 10 Home w wersji 64-bitowej, nie ma innego rozsądnego wyboru. Dołączono praktycznie tylko i wyłącznie to, co dostarcza firma MSI do płyty głównej. W tym przypadku istotne jest MSI Mystic Light, które pozwala na aranżację podświetlenia całego komputera. Stref podświetlenia jest naprawdę sporo - diody LED płyty głównej, karty graficznej, pamięci RAM i dwóch stref wentylatorów (jedna to podświetlenie blokopompki na procesorze). Można sobie dopasować wszystko pod własne upodobania.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test komputera dla graczy ACTINA IEM - Core i5 9600K oraz GeForce RTX 2060

 0