Test komputera dla graczy ACTINA IEM - Core i5 9600K oraz GeForce RTX 2060

Test komputera dla graczy ACTINA IEM - Core i5 9600K oraz GeForce RTX 2060

Podsumowanie i ocena ACTINA IEM

Tegoroczny komputer ACTINA IEM, podobnie jak poprzednie, został wydany jako sprzęt okolicznościowy z okazji Intel Extreme Masters. I jednocześnie jest to komputer, którym żaden gracz nie pogardzi. Mimo że złożono go ze standardowo dostępnych części, to jednak połączono je z głową i ze smakiem. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że elegancko i dość konserwatywnie wyglądająca obudowa LANCOOL ONE nie do końca pasuje do podświetlenia w takiej ilości. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Podświetlenie zostało zestawione w taki sposób, że komputer wygląda elegancko, nawet kiedy całe wnętrze świeci w sposób jednostajny. Ilość podświetlenia zresztą jest tak duża, że użytkownik ma naprawdę bardzo dużo możliwości jego spersonalizowania pod swoje upodobania. Dla przypomnienia podświetlane jest pięć wentylatorów, LED-y na krawędzi laminatu płyty głównej, blokopompka pętli AIO i jeszcze karta graficzna. I można tylko żałować, że karta nie jest zamontowana w pozycji pionowej, ale zawsze można to zrobić dokupując riser. Dobór komponentów jest właściwy, Core i5 9600K to dobry kompan dla jednego z najlepszych modeli GeForce RTX 2060 - MSI GeForce RTX 2060 GAMING Z, towarzyszy mu 16 GB szybkiej pamięci RAM i szybki dysk SSD. Można tylko mieć zastrzeżenia do chłodzenia procesora, jego temperatury przy dłuższym obciążeniu są stosunkowo wysokie.

ACTINA IEM to bardzo ciekawa propozycja rodzimego producenta. Jego części są bardzo dobrze dobrane, jakość montażu znakomita, a i wygląd całości jest nietuzinkowy.

Zestaw ACTINA IEM umożliwia granie we wszystkie najnowsze tytuły w trybie 1080p i niektóre w 1440p z maksymalnymi detalami graficznymi. Nie jest to wielkim zaskoczeniem, GeForce RTX 2060 6 GB to wydajnościowy odpowiednik czegoś pomiędzy GeForce GTX 1070 Ti a GeForce GTX 1080 (w tym przypadku znacznie bliżej poziomu GTX 1080, ponieważ mamy do czynienia z jednym z najszybszych GeForce’ów RTX 2060). Oddzielnym tematem są tytuły wykorzystujące ray tracing, takie jak Metro Exodus, jeszcze przed premierą gry wiele osób powątpiewało, czy GeForce RTX 2060 ma wystarczającą wydajność, by zapewnić choćby 45 kl./s w trybie 1080p. Jak pokazał nasz niedawny test wydajności w Metro Exodus z ray tracingiem, gdy ustawimy wszystkie detale na wartość maksymalną, płynność potrafi mocno spaść i trzeba już obcinać detale. I należy się spodziewać, że tak będzie w sporej części gier wykorzystujących ray tracing. Albo zgodzimy się na rezygnację z części detali, albo trzeba będzie zaakceptować spadki płynności animacji do okolic 30 kl./s w 1080p. Na dzień dzisiejszy jednak to i tak karta o bardzo sensownej wydajności. Zwykle znacznie wydajniejsza od GeForce GTX 1070, miejscami rywalizująca z jeszcze szybszymi modelami poprzedniej generacji.

Przechodząc do kwestii opłacalności zakupu, to naszym zdaniem jest ona zadowalająca, komputer w tej konfiguracji kosztuje 5899 zł. To sporo, ale przy tym wyborze części narzut producenta jest stosunkowo niewielki i raczej nie przekracza 10% w odniesieniu do cen detalicznych (choć oczywiście dystrybutor tak duży jak ACTION ma swoje hurtowe ceny, a nie detaliczne). Można oczywiście dyskutować, czy komuś potrzebna jest taka obudowa, płyta główna, obudowa czy wentylatory RGB, ale naszym zdaniem propozycja ACTION jest bardzo ciekawą opcją dla gracza. Wszystko zostało połączone ze smakiem i logiką, nic nie było tutaj dziełem przypadku.

 

ACTINA IEM I5-9600K/16/256/2060/W10

  Nietuzinkowy wygląd (elegancka obudowa bardzo dobrze skomponowała się z dużą ilością podświetlenia); wszystkie komponenty są z wysokiej półki; wydajność; karta graficzna z najnowszej generacji; bardzo staranny montaż.

  Temperatura procesora w mocnym obciążeniu jest wysoka; mimo że sam system chłodzenia jest wtedy słyszalny

Cena (na dzień publikacji): 5899 zł (z Windows 10 Home)

Gwarancja: 24 miesiące

 

Sprzęt do testu dostarczył:

Produkty ACTINA można obejrzeć oraz zakupić osobiście po obniżonej cenie podczas IEM EXPO na stoiskach A10, A12 oraz B4. Szczegóły znajdziecie w linku poniżej.

Promocje sprzętu ACTINA na stoiskach Sferis podczas IEM EXPO

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test komputera dla graczy ACTINA IEM - Core i5 9600K oraz GeForce RTX 2060

 0