"Chcę" vs "Potrzebuję". Wcale nie musisz grać na Ultra, żeby się dobrze bawić!

"Chcę" vs "Potrzebuję". Wcale nie musisz grać na Ultra, żeby się dobrze bawić!

Test komputera Actina z R5 5500 i RX 6600: konkluzje

Jak pokazały testy, Ryzen 5 5500 i Radeon RX 6600 to kombinacja, która jak najbardziej pozwala na komfortową rozgrywkę w nowych grach, na ogół w rozdzielczości 1080p. W wypadku niektórych tytułów jest to możliwe nawet bez obniżania detali i aktywacji technik skalowania obrazu, a przykładem jest Dying Light 2 i na marginesie warto dodać, że po włączeniu FSR 2 z profilem jakościowym także 1440p nie stanowi problemu. Idąc dalej, w A Plague Tale: Requiem, Atomic Heart, Cyberpunk 2077 i Wiedźmina 3: Dziki Gon z patchem "Next Gen" zagramy z FSR 2 oraz detalami ustawionymi na poziom wysoki, które wizualnie niewiele się różnią od maksymalnych. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w Dead Space Remake, Spider-Man Remastered i Resident Evil 4 Remake, gdzie do uzyskania satysfakcjonującej płynności wystarczy aktywować FSR 2, bez potrzeby redukcji szczegółowości oprawy. Zostając na chwilę przy produkcji firmy Capcom, do testów z włączonym skalowaniem obrazu wyjątkowo nie wybrałem FSR 2, choć taką opcję tytuł ten oczywiście udostępnia, ale jest to przeciętna implementacja ze sporą utratą ostrości obrazu i lepiej spisuje się tryb Interlaced. W Call of Duty: Modern Warfare 2 przy profilu ultra, tj. detalach prawie maksymalnych, bez problemu przejdziemy kampanię w 1080p, a po wybraniu XeSS także w 1440p. Innymi słowy, kupując peceta za niespełna 3000 zł nie musimy rezygnować ze świeżych produkcji AAA - wręcz przeciwnie!

Testowany pecet to komputer z rozsądnie dobranymi częściami, który nie uszczupli przesadnie Waszego portfela, pozwala na komfortową rozgrywkę w nowych grach i dobrze spisuje się na co dzień. Przy budżecie do ok. 3000 zł warto mieć go na oku.

Szukasz komputera gamingowego do 3000 zł? Oto jeden z najbardziej opłacalnych

 Diablo 4 - test kart graficznych. Co z optymalizacją?

Inne aspekty użytkowe, dobór komponentów i ocena końcowa zestawu

Jeżeli chodzi o inne aspekty użytkowe, chłodzenie CPU i karty graficznej spisuje się bez zarzutu, tzn. temperatury tych komponentów nie przekraczają 70 °C. Podczas gry w Wiedźmina 3: Dziki Gon pobór prądu wynosił ~200 W, a w kwestii hałasu sonometr wskazał 37,5 dBA, zatem mamy do czynienia z zestawem o niskim zużyciu energii i dobrej kulturze pracy. Poza tym nie mogę się przyczepić do czasu uruchamiania - od naciśnięcia przycisku Power do rozpoczęcia ładowania systemu operacyjnego mija tylko osiem sekund. Odnośnie doboru podzespołów, nie da się ukryć, że głównym celem była minimalizacja kosztów, jednak części w dalszym ciągu są całkiem niezłe. Płyta główna oferuje sensowną funkcjonalność, w zestawie mamy kartę Wi-Fi 5, obudowa jest przewiewna i efektowna wizualnie, a zasilacz może się pochwalić dobrą sprawnością, konwersją DC-DC oraz tajwańskimi kondensatorami. Dysk M.2 o pojemności 1 TB powinien z kolei wystarczyć do zainstalowania kilkunastu gier, a w razie czego można dołożyć kolejne nośniki SATA. Osobiście jedynie bym zmienił procesor na Ryzena 5 5600, który jest o kilkanaście procent szybszy od Ryzena 5 5500 i nieznacznie droższy, ale tańszy model także jest rozsądnym kompanem dla Radeona RX 6600.

Na koniec została kwestia kosztu zakupu, który w chwili pisania tekstu wynosił ok. 2930 zł. To kwota adekwatna do oferowanych możliwości i jednocześnie zbliżona (około 30 zł różnicy) do ceny samych części i licencji na pakiet antywirusowy Bitdefender, patrząc po najniższych kwotach w serwisie Ceneo, czyli bez doliczania kosztów wysyłki z kilku różnych sklepów. Reasumując, przyznaję notę końcową cztery i pół gwiazdki oraz wyróżnienie opłacalność. Testowany zestaw to komputer z rozsądnie dobranymi częściami, który nie uszczupli przesadnie Waszego portfela, pozwala na komfortową rozgrywkę w nowych grach i dobrze spisuje się na co dzień. Jeżeli szukacie peceta do ok. 3000 zł, jak najbardziej warto mieć tę konfigurację na oku.

 

Actina Endorfy 5500/16GB/1TB/RX6600/600W

Ocena komputera Actina Endorfy 5500/16GB/1TB/RX6600/600WOcena komputera Actina Endorfy 5500/16GB/1TB/RX6600/600W

Actina Endorfy 5500/16GB/1TB/RX6600/600W - opinia

Actina Endorfy 5500/16GB/1TB/RX6600/600W - plusy

 • Dobra wydajność w nowych grach komputerowych
 • Efektowna wizualnie i dobrze wentylowana obudowa
 • Spora dawka podświetlenia LED z (A)RBG
 • Dobrej jakości zasilacz o mocy 600 W
 • Rozsądne temperatury i odpowiednia kultura pracy
 • Wysoka jakość wykonania (w tym aranżacja okablowania)
 • Niski pobór prądu i szybki czas uruchamiania peceta
 • Karta Wi-Fi 5 w komplecie i roczna licencja na pakiet Bitdefender
 • Trzy lata gwarancji na zestaw komputerowy
 • Koszt zakupu adekwatny do ceny wybranych części

Actina Endorfy 5500/16GB/1TB/RX6600/600W - minusy

 • Ryzen 5 5600 byłby wydajniejszym procesorem

Cena (na dzień publikacji): ok. 2930 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

* Testowany komputer marki Actina kupicie w sklepie Sferis.pl

Do każdego komputera dołączony jest pendrive USB 3.0 o pojemności 32 GB

 

Sprzęt do testów dostarczyła:

Szukasz komputera gamingowego do 3000 zł? Oto jeden z najbardziej opłacalnych

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: "Chcę" vs "Potrzebuję". Wcale nie musisz grać na Ultra, żeby się dobrze bawić!

 0