GeForce GTX 1070 w laptopie
Tak, Nvidii udało się dokonać czegoś, co wydawało się wcześniej niemożliwe. Dzięki większej ilości procesorów strumieniowych niż w przypadku karty przeznaczonej do blaszaków udało się stworzyć równie wydajny układ - nawet mimo niższego taktowania rdzenia niż w przypadku wspomnianych kart. GTX 1070 dysponuje aż 8 GB pamięci RAM, więc jest rozwiązaniem nie tylko bardzo szybkim - ale i przyszłościowym. Ciężko wskazać testy w których prezentowany Acer byłby wolniejszy niż komputer stacjonarny z GeForce GTX 1070 8 GB - a jeśli już tak jest to tylko i wyłącznie z winy niżej taktowanego procesora. W końcu wersję dla komputerów biurkowych testowaliśmy z Core i7 6700K. Core i7 6700HQ jest jednak nieco wolniejszy.
GeForce GTX 1070 Mobile kontra układy graficzne poprzedniej generacji
Patrząc na wyniki trudno ująć to inaczej - jest to kompletna masakra tego co było. GeForce GTX 1070 w wersji laptopowej jest niemalże 100% szybszy od GeForce GTX 970M oraz 70% szybszy od GeForce GTX 980M - jakby nie było topowych jeszcze w zeszłym roku układów. Na dodatek ma aż 8 GB pamięci, podczas gdy poprzednicy odpowiednio 3 i 4 GB. Nie ma co zbierać...
Kwestie użytkowe
Zacznijmy od gier, w końcu głównie do tego zastosowania została stworzona cała seria Predator, i ten model także. W podsumowaniu do poprzedniego modelu narzekałem, że komputer zdecydowanie nie nadaje się do grania w rozdzielczości 4K. Tym razem trzeba z czystym sumieniem powiedzieć, że matryca o rozdzielczości 4K nie jest już przerostem formy nad treścią. W zdecydowaną większość obecnych na rynku gier będzie można zagrać w tym trybie - a w znaczną część nawet na najwyższych detalach. Nie jest to jednak dziwne: Predator z GTX 1070 jest szybszy o 70% od analogicznego Predatora z GTX 980M. To musiało zrobić różnicę - i zrobiło.
17,3 '' ekran o rozdzielczości 4K z matrycą IPS ma bardzo dobre odwzorowanie barw, i szerokie kąty patrzenia. Matowa powłoka i duża jasność podświetlenia pozwala pracować także w warunkach dużego nasłonecznienia. Obudowa jest solidna, sztywna - jej wadą jest tylko to, że łatwo się budzi i ciężko ją czasami doczyścić. Kultura pracy stoi na wysokim poziomie: chłodzenie komputera nie jest głośne, a sam laptop nie nagrzewa się w okolicach klawiatury. Wbudowane głośniki grają dobrze jak na laptopa - choć znajdziemy na rynku modele które sprawują się w tym względzie lepiej.
Gwarancja
Laptop objęty jest dwuletnią gwarancją.
Acer Predator 17 (G9-793)
Bardzo wydajny procesor i świetny układ graficzny - niemalże 100% szybszy od poprzednika, dobre głośniki (w klasie laptopów), wygodny i duży touchpad, dobra klawiatura, ekran IPS o rozdzielczości 4K, estetyczne wykonanie, aż 32 GB RAMu i dysk SSD PCIe z NVMe o pojemności 256 GB (idealne parametry do montażu materiałów filmowych), 1 TB HDD na dane, aplikacje i gry
Głośnik niskotonowy mógłby działać lepiej, łatwo brudzące się tworzywo na praktycznie całej obudowie laptopa, cena jest nieco szalona (nawet za tak świetną konfiguracje)
Przewidywana cena komputera w tej konfiguracji: około 11 000 zł
Gwarancja: 24 miesiące
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test laptopa Acer Predator 17 (G9-793) - potwór z GTX 1070