Test laptopa Alienware M15 - Core i7 8750H + GeForce GTX 1070 Max-Q

Test laptopa Alienware M15 - Core i7 8750H + GeForce GTX 1070 Max-Q

Alienware m15 to solidna propozycja dla potencjalnych nabywców poszukujących bezkompromisowej mocy zamkniętej w naprawdę smukłej obudowie. W testowanym sprzętowo wszystko ładnie współgra, procesor jest adekwatny do zastosowanej karty graficznej, ekran jest wystarczająco dobry nawet dla wymagającego gracza, a nośniki SSD także są ze stosunkowo wysokiej półki wydajnościowej. Obudowa jest w znacznej mierze wykonana z bardzo dobrej jakości materiałów, za wyjątkiem ramki ekranu wykonanej z lakierowanego tworzywa sztucznego w kolorze piano black. Cała konstrukcja jest stonowana i być może nieco konserwatywna, bo z zewnątrz jedynymi elementami wyróżniającymi ten laptop są podświetlone głowy obcego. Gdyby nie one, można byłoby pomyśleć, że to kolejny biznesowy model DELLa (notabene właściciela brandu Alienware). Być może takie były jednak założenia, ale można wątpić, czy fanom laptopów do gier, a w szczególności marki Alienware, takie coś przypadnie do gustu. Dla mnie osobiście laptopy Alienware zawsze miały swój specyficzny klimat i tutaj go troszkę brakuje, ale być może projektanci mieli na ten model po prostu inną wizję i miał być on bardziej elegancki i stonowany.

Alienware m15 to bardzo dobrze wykonany i wydajny laptop dla graczy, którzy często podróżują ze swoim sprzętem i oczekują produktu najwyższej jakości. Wydajność pozwala się cieszyć najnowszymi grami także będąc w ruchu, a niewielkie rozmiary i waga pozwalają zabierać m15 ze sobą praktycznie wszędzie.

Nawiązując do wyników testów wydajności w grach, jak widać GeForce GTX 1070 w wersji Max-Q okazuje się nieco słabszy od GeForce RTX 2060 (w laptopie Dream Machines RX2060-15PL17), a z takim też można nabyć Alienware m15. Najlepiej oczywiście porównywać wydajność w najwyższych możliwych detalach, aby ograniczyć wpływ słabszego procesora. Kupując wersję z RTX 2060 mamy także możliwość korzystania z raytracingu w grach i DLSS, więc należy się spodziewać, iż wkrótce model z GeForce GTX 1070 Max-Q zostanie w sposób naturalny zastąpiony właśnie tym z GeForce RTX 2060. Jednak GeForce GTX 1070, nawet w wersji Max-Q, to ciągle bardzo wydajny układ i w znacznej części gier dalej pozwala na osiągnięcie w natywnej rozdzielczości ekranu (FullHD) płynności na poziomie 60 kl./s. Ciężko jednak będzie w wymagających tytułach przy maksymalnych detalach grafiki wykorzystać ekran odświeżany z wyższą częstotliwością niż w typowych laptopach, ale w grach e-sportowych takich jak CS:GO czy Fortnite jak najbardziej. A gdy mocy układu graficznego nie wystarczy, zawsze można nabyć Alienware Graphics Amplifier - dodatkową obudowę, do której możemy włożyć dowolną dostępną na rynku kartę graficzną.

Reasumując, Alienware m15 to bardzo dobrze wykonany i wydajny laptop dla mobilnych graczy, którzy lubią nosić swój sprzęt ze sobą i mają bardzo duże oczekiwania co do jakości produktu. Za wyjątkiem wyżej już wspomnianej ramki ekranu, jakość wykonania obudowy jest rewelacyjna, a na dodatek jest ona rozbieralna. Stosunkowo łatwo dostać można się do wnętrza laptopa w celu wyczyszczenia układu chłodzenia czy wymiany pasty termoprzewodzącej. Jak już wyżej wspomniałem, komponenty są dobrane tak, aby wszystko współgrało ze sobą, tworząc wrażenie laptopa z segmentu "premium". Tego poziomu nie trzymają głośniki i jest to chyba największe niedopatrzenie producenta. Kolejnym, choć już bardzo subiektywnym, minusikiem jest konserwatywna i mało odważna stylistyka - moim zdaniem niezbyt pasująca do wizerunku marki. Przyznaję ocenę końcową cztery gwiazdki na pięć możliwych.

Alienware m15

  bardzo dobra jakość wykonania (za wyjątkiem ramki ekranu); bardzo dobra wydajność; świetny ekran z bardzo jasnym podświetleniem; solidna klawiatura z czterema strefami podświetlenia; wydajny układ chłodzenia; DELL daje sporo możliwości konfiguracji laptopa pod swoje potrzeby w momencie zakupu

  głośność pod pełnym obciążeniem; głośniki powinny być lepsze; gumopodobny materiał na panelu roboczym laptopa łatwo się brudzi, ramka ekranu z połyskującego plastiku troszkę nie przystoi w takim laptopie

Cena (na dzień publikacji): około 10000 zł (z Windows 10 Pro)

Gwarancja: 24 miesiące

 

Sprzęt do testu dostarczył:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test laptopa Alienware M15 - Core i7 8750H + GeForce GTX 1070 Max-Q

 0