Test laptopa Alienware M15 - Core i7 8750H + GeForce GTX 1070 Max-Q

Test laptopa Alienware M15 - Core i7 8750H + GeForce GTX 1070 Max-Q

Procesor

Zastosowany procesor to Core i7 8750H, topowy sześciordzeniowy model z tzw. niskonapięciowej serii Intela. Częstotliwość bazowa wynosi 2,2 GHz (więc stosunkowo niewiele), a maksymalna częstotliwość Turbo aż 4,1 GHz dla jednego rdzenia. Wartości pośrednich Intel nie podaje, ale jest to zarządzane przez płytę główną w taki sposób, żeby procesor mieścił się w "power limicie", który jest odgórnie konfigurowany przez producenta laptopa. Nie sposób nie zauważyć, że ten został ustawiony stosunkowo nisko jak na procesor z sześcioma rdzeniami, więc przy wykonywaniu niektórych najbardziej wymagających zadań, wykorzystujących całe 12 wątków, a szczególnie tych z użyciem AVX/AVX2, należy się spodziewać lekkich spadków wydajności w stosunku do oczekiwanej. Jest to znana przypadłość tego procesora.

 

Karta graficzna

Użyta karta graficzna to GeForce GTX 1070 w wersji Max-Q, czyli taka pozwalająca producentom na zmniejszenie rozmiarów gamingowego laptopa do minimum, niewielkim kosztem wydajności. Układ ten nie odbiega znacząco od pełnej wersji dobrze znanego nam już GeForce GTX 1070, jest jednak taktowany zegarem o około 20% niższym, co ogranicza wydajność, ale jednocześnie pozwala obniżyć pobór energii w dość znacznym stopniu. Tak znacznym, że można taką kartę zmieścić w laptopie z obudową miejscami cieńszą niż 20 mm. Układ ma 2048 procesorów strumieniowych, 128 jednostek teksturujących oraz 64 jednostki ROP. Współpracuje z nim 8 GB pamięci graficznej GDDR5 taktowanej zegarem 2002 MHz, co przy 256 bitowej szynie daje przepustowość na poziomie 256,3 GB/s.

Pamięć RAM

Testowy laptop był wyposażony w 16 GB pamięci RAM w dwóch kościach Crucial DDR4-2666 CL18. 16 GB pamięci to w dzisiejszych czasach taki niepisany standard, optymalny do najnowszych gier i wymagających aplikacji. Więcej może być potrzebne jedynie w przypadku zaawansowanej edycji materiałów wideo lub "gigataskingu", np. jeśli ktoś lubi mieć otwarte kilkadziesiąt zakładek przeglądarki jednocześnie.

Przestrzeń dyskowa

Testowany przez nas model wyposażony był w dwa dyski M.2 Hynix PC401 (PCI-Express 3.0 x4) z obsługą protokołu NVMe. Ich wydajność, mimo że nie topowa, jest wysoce zadowalająca. m15 można także kupić w wielu różnych wariantach i w sumie jeśli ktoś decyduje się na zakup tak bezkompromisowego laptopa, być może warto rozważyć wariant maksymalny, z dwoma takimi samymi nośnikami SSD, ale o pojemności 1 TB każdy. Ceny takich dysków w ostatnim czasie stały się naprawdę atrakcyjne i takie o pojemności 1 TB są już godne uwagi, tym bardziej jeśli nabywamy sprzęt tej klasy.

Zainstalowane oprogramowanie

Testowany Alienware m15 jest dostarczony z systemem Windows 10 w wersji Pro. Na pochwałę dla DELLa (właściciela marki Alienware) zasługuje dołączony soft, jest naprawdę dopracowany zarówno graficznie, jak i funkcjonalnie. Dołączono na przykład oprogramowanie Alienware Mobile Connect, pozwalające na podłączanie telefonów do laptopa i pisanie SMSów, rozmowy głosowe oraz zarządzanie smartfonem z poziomu komputera. Obsługiwane są urządzenia z Androidem oraz iPhone'y. Komunikacja z telefonem odbywa się przez Bluetooth i nie jest to niestety rozwiązanie idealne. Podczas naszych testów wystąpiły problemy z parowaniem urządzeń, a także z samymi rozmowami, gdyż mikrofon nie zawsze chciał działać, a drugi rozmówca nie zawsze nas słyszał. Tak to jednak bywa... z wszystkimi chyba urządzeniami korzystającymi z Bluetooth. Problemy mogą zdarzyć się zawsze. Jest także sporo oprogramowania do korekty brzmienia dźwięku, więc pod względem programowym Alienware jest dobrze dopieszczony.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test laptopa Alienware M15 - Core i7 8750H + GeForce GTX 1070 Max-Q

 0