Test Mercusys AC12G. Tani i wydajny router do domu

Test Mercusys AC12G. Tani i wydajny router do domu

Test Mercusys AC12G - Testy wydajnościowe

Pomiarów siły sygnału generowanego przez Mercusys AC12G dokonaliśmy w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2. W tym celu wybraliśmy 5 różnych punktów przedzielonych ścianami - warto podkreślić, że ta pomiędzy punktem 1 a 4 wykonana jest z żelbetonu, a resztę przedziela karton-gips. Jak na 4-antenowy router spisał się on całkiem dobrze i na pochwały zasługują relatywnie niewielkie straty w ramach sieci 5 GHz, która jest przecież bardziej wrażliwa na zwiększenie odległości czy przeszkody na drodze. Gorzej ma się jednak sytuacja w przypadku podstawowej sieci 2,4 GHz, co sugerować może, że producent skoncentrował się na wydajniejszym standardzie, wspierając go lepszymi antenami. Nie mogę się jednak przyczepić do stabilności pracy sprzętu, bo ani razu nie odnotowałem problemów z brakiem łączności. Ponadto, w czasie testów nawet raz nie musiałem wykonywać resetu.

Siła sygnału

  2,4 GHz 5 GHz
Punkt pomiarowy 1 -27 dBm  -25 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -54 dBm  -51 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -59 dBm  -59 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -54 dBm  -55 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -59 dBm  -62 dBm 

Wydajność WAN/LAN

Testy przepustowości interfejsów WAN i LAN także wypadły rewelacyjnie i pod tym względem router marki Mercusys może stawać w szranki nawet z wyraźnie droższymi produktami. Jeśli chodzi o porty LAN, to tutaj AC12G wypada równie dobrze jak kilkukrotnie droższe modele, które dane było mi testować, a wyniki wysyłania i pobierania danych osiągają niemal maksymalne wartości dla gigabitowych złącz. Co warto podkreślić, WAN wypada równie dobrze, co zdarza się rzadko, ponieważ te złącza internetowe przeważnie są odrobinę wolniejsze w testach od LAN. Wyniki benchmarków potwierdzone zostały przez praktyczne testy, polegające na kopiowaniu jednego dużego pliku (ok. 5 GB) pomiędzy urządzeniami połączonymi przełącznikiem LAN routera.

Wydajność sieci bezprzewodowej

Następne w kolejne są oczywiście testy w ramach wykorzystania połączeń bezprzewodowych Wi-Fi. Tradycyjnie podkreślamy, że trzeba mieć na uwadze takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy, dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia (i nocy), by możliwie najlepiej sprawdzić potencjał AC12G. W ten sposób staraliśmy się zniwelować wpływ niepotrzebnych zakłóceń z naszą testową siecią. Z tego też powodu wyniki uzyskiwane przez Was na tym samym sprzęcie mogą odbiegać od naszych rezultatów i warto o tym pamiętać. Procedura testowa opierała się na laptopie (który posłużył nam za serwer) podłączonym do portu LAN routera, natomiast komputer z kartą sieciową Asus PCE-AC88 pełnił rolę klienta. Wydajność sieci 5 GHz z bliska wypadła świetnie i okazała się dużą niespodzianką. Wyniki okazały się być naprawdę satysfakcjonujące, szczególnie w sieci 5 GHz, gdzie AC12G uzyskał najlepsze rezultaty spośród routerów tej klasy, jakie było dane nam testować. Nieco gorzej ma się sprawa w przypadku pasma 2,4 GHz, czego można było się spodziewać po testach siły sygnału, ale i tak można uznać je za bardzo przyzwoite. Podobnie jest z transferami pomiędzy urządzeniami wykorzystującymi do komunikacji tylko Wi-Fi, więc kwestie wydajnościowe uznać trzeba za naprawdę mocną stronę testowanego routera.

Wydajność WiFi - WAN

 
 

 

Wydajność WiFi - WiFi

Pobór mocy

Jako że AC12G nie otrzymał żadnego portu USB, od razu przechodzimy do sprawdzenia poboru prądu elektrycznego przez router. To obyło się bez większych niespodzianek i sprzęt pochwalić można za niski pobór energii zarówno w czasie spoczynku, jak i wzmożonej pracy, choć o żadnych rekordach mowy nie ma, gdyż wyniki zbliżone są do tego, co odnotowaliśmy w podobnej klasie urządzeń sieciowych.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Mercusys AC12G. Tani i wydajny router do domu

 0