27-calowe monitory o rozdzielczości natywnej 1920x1080 pikseli mają tylu zwolenników, co i przeciwników. Ci pierwsi wskazują na sporą powierzchnię wyświetlanego obrazu, która potęguje uczucie immersji w grach bądź filmach. Ci drudzy krytukują niskie zagęszczenie pikseli, odbijające się negatywnie na wyglądzie czcionek i pogłębiające efekt poszarpanych krawędzi (ang. aliasing). Prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku, niemniej obecność modeli tego typu w katalogach producentów świadczy dobitnie o istnieniu aktywnej grupy docelowej. Nieistotne, czy są to kinomaniacy z oczywistych powodów przywiązani do standardu Full HD, gracze z akceleratorami o umiarkowanej wydajności, czy osoby starsze bądź niedowidzące. Wszystkim im dedykuję niniejszą publikację. Oto test monitora AOC i2769Vm, czyli relatywnie niedrogiego panelu wpisującego się w zarysowany powyżej schemat.
Tradycyjnie uważam, że dyskusja o gustach jest rzeczą zbędną, toteż nie zamierzam poklepywać ani jednej, ani drugiej strony konfliktu pod tytułem "27'' i Full HD". Przejdźmy zatem do czystej matematyki. Gęstość pikseli najczęściej wyraża się za pośrednictwem współczynnika PPI, którego nazwa jest akronimem od anglojęzycznej frazy pixels per inch, co w języku polskim oznacza liczbę pikseli w obrębie jednego cala. Natomiast cal, jakby komuś nie obiła się ta jednostka o uszy, to dokładnie 2,54 centymetra. Aby policzyć zagęszczenie pikseli, należy wyciągnąć pierwiastek z sumy kwadratów rozdzielczości pionowej i poziomej, a następnie podzielić uzyskany wynik przez przekątną wyświetlacza. W efekcie dowiadujemy się, że zagęszczenie pikseli na 27-calowym ekranie Full HD wynosi 81,59 ppi. Dla porównania, rezultat identycznego rozmiarowo panelu o rozdzielczości 2560x1440 pikseli to 108,97 ppi, a powszechnie stosowane 24-calowce oferują zagęszczenie na poziomie 91,79 ppi. Dysproporcje są wyraźne.
Kiedy jednak teoria ustępuje miejsca praktyce, liczby odchodzą na bok, a do głosu dochodzi zdrowy rozsądek. W przypadku monitorów LCD, celem uzyskania optymalnej jakości obrazu, należy korzystać z rozdzielczości natywnej, co nie powinno wymagać dodatkowych wyjaśnień. W ten sposób znaczne grono osób jest związane ze standardem Full HD - dystrybucja filmów 4K bądź co bądź dopiero raczkuje, współczesne konsole do gier już w 1080p łapią zadyszkę, a zakup karty graficznej do odpalenia najnowszych produkcji z wyższą liczbą pikseli zrujnuje niejeden budżet. Właśnie dlatego 2-megapikselowy obraz wciąż towarzyszy większości użytkowników, i nic nie zwiastuje szybkiej zmiany tego trendu, toteż chcąc nie chcąc migracja na monitor o większej przekątnej wiąże się często z równoczesnym zwiększeniem plamki. Mając świadomość wad wynikających bezpośrednio ze specyfiki, rzućmy okiem na deklarowane parametry techniczne dostarczonego do redakcji AOC-a:
-
Przekątna matrycy: 27''
-
Rozdzielczość natywna: 1920x1080 pikseli (16:9)
-
Częstotliwość odświeżania: 60 Hz
-
Gęstość pikseli: 81,59 ppi
-
Typ panelu: In-plane Switching (IPS)
-
Powłoka matrycy: matowa
-
Maksymalna jaskrawość: 250 cd/m2
-
Kontrast statyczny: 1000:1
-
Kąty widzenia: 178/178 st.
-
Czas reakcji (GTG): 5 ms
-
Pivot: nie
-
VESA: tak, 75x75
-
Złącza: D-Sub (VGA), DisplayPort, HDMI+MHL, HDMI
Z podanej przez producenta specyfikacji wynika niewiele, co w gruncie rzeczy jest taką niepisaną tradycją rynku monitorów, jednakowoż trzeba przyznać, że marketingowcy AOC-a zachowali wyjątkową powściągliwość. Producent nie informuje ani o miliardach wyświetlanych kolorów, ani o magicznym wpływie oferowanego monitora na wyniki w Counter-Strike. Na stronie produktowej widnieje wyłącznie skromna adnotacja o obsłudze techniki MHL, umożliwiającej wyświetlenie obrazu z kompatybilnego urządzenia mobilnego. W rezultacie monitor AOC i2769Vm, w analogii do koloru obudowy, zdaje się być taką szarą myszką. Czy w testach wypadnie równie przeciętnie? Przekonamy się już niebawem...
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test monitora AOC i2769Vm. Idealny wybór dla posiadaczy konsol?