Podsumowanie i ocena końcowa Genesis Irid 503 ARGB
Jak wspomniałem we wstępie, nie każdy ma miejsce na ogromną obudowę, a jak wiemy na rynku mamy wiele płyt głównych, nawet tych topowych, w formacie Micro ATX. W takim wypadku w zasadzie nic nas nie ogranicza, by zbudować ciekawy, wydajny i o rozsądnych gabarytach komputer. Na testy otrzymałem Genesis Irid 503 ARGB, czyli konstrukcję mniejszą od Irid 505 ARGB, aczkolwiek z zewnątrz niemal o takim samym wyglądzie. W tej niewielkiej budzie producent pomieścił cztery 120 -milimetrowe wentylatory ARGB, z czego trzy znajdują się za meshowym frontem. Na potrzeby tego testu użyliśmy redakcyjnego procesora AMD Ryzen 1600AF wraz z budżetową płytą główną Gigabyte B450M-DS3H (do i7 7700K nie posiadamy płyty mATX) i niestety pod kątem temperatur ciężko będzie mieć punkt odniesienia, tudzież w przypadku natężenia dźwięku możemy porównywać z obecną bazą wyników. Obudowa mimo mniejszych rozmiarów zapewnia całkiem sporo przestrzeni, zmieściłem w niej wieżowy cooler SilentiumPC Grandis 3 oraz AIO SilentiumPC Navis 240 RGB, wnętrze posiada sporo przepustów na kable i mimo ok. 18 mm po stronie serwisowej. Ciekawostką jest to, że obudowę wyposażono w gumowe podkładki antywibracyjne dla dysków oraz koszyka na HDD 3,5", czego nie znajdziemy w Irid 505. Podświetlane wentylatory ARGB z panelem szkła hartowanego oraz frontem z siatki mesh dają miły efekt wizualny. Obroty wentylatorów to maksymalnie 1190 obr./min i niestety nie zapewniają one huraganowego przeciągu w obudowie, karta graficzna rozgrzała się do 75 st. C, jednak tutaj niewątpliwy wpływ miała bliska odległość piwnicy od wentylatora GPU. Poza tym obudowa okazuje się całkiem cicha. Bolączką może być wbudowany kontroler, który z nie wszystkimi płytami głównymi chce współpracować, ze starszym mobasem Asus na chipsecie X79 RAMPAGE IV GENE ciągle ustawiał wentylatory na 100%, GBT B450M-DS3H po zmianie kontroli z napięciowego na PWM było nieco lepiej, jednak test w trybie silent jaki i na full obrotów sprowadzał się ustawienia obrotów wentylatorów obudowy na 100%, cóż taka jest krzywa wentylatora dla trybu silent (stąd też wyniki testów tylko dla jednego trybu).
Genesis Irid 503 ARGB to ciekawa alternatywa dla płyt głównych micro ATX, cisza i atrakcyjny wygląd.
be quiet! Pure Base 500DX White - test pięknej i cichej obudowy
Niestety nie ma róży bez kolców, niewielka pojemność obudowy, mimo trzech wentylatorów na froncie nie zapewnia huraganu we wnętrzu, 1200 obr./min przy wydajnych komponentach może okazać się niewystarczające. Dobrym rozwiązaniem, byłoby zastosowanie wentylatorów ze zwiększonym ciśnieniem statycznym, jak to jest w konkurencyjnych obudowach SilentiumPC. Do tego do poprawy jest kontroler, który zapewni lepszą kompatybilność z płytami głównymi lub dodanie prostego rozdzielacza Y na trzy wentylatory. Jeżeli lubicie podłączać wiele urządzeń USB na panelu frontowym, to docenicie cztery porty USB, a jakość wykonania jest adekwatna do ceny i nie odstaje pod tym względem od konkurencji, dodatkowo we wnętrzu mamy gumowe przepusty, co nie zawsze jest tak oczywiste, ponadto producent zadbał o komplet filtrów przeciwkurzowych. Jeśli chodzi o cenę, to za Irid 503 ARGB ok. 334 zł nie jest to mało jak za takie gabaryty, ale jak wiemy wentylatory ARGB potrafią mocno podnieść cenę. Genesis Irid 503 ARGB oceniam na 4 gwiazdki i kulturę pracy. Reasumując to całkiem ciekawa obudowa, jednakże producent musi pomyśleć nad kilkoma drobnymi usprawnieniami.
Genesis Irid 503 ARGB
Ładna stylistyka, szkło hartowane, sporo miejsca w środku, meshowy front, sześć miejsc na wentylatory (z czego cztery zainstalowane w standardzie), kompatybilność z radiatorami chłodzenia cieczą, filtry przeciwkurzowe, wentylowane i odkręcane zaślepki kart rozszerzeń, dobra kultura pracy, cztery porty USB na przednim panelu, podkładki antywibracyjne na dyski.
Kontroler nie zawsze współpracuje z płytą główną, przepływ powietrza w obudowie mógłby być lepszy.
Cena (na dzień publikacji): ok. 334 zł
Gwarancja: 24 miesiące
Obudowę zakupisz pod tym linkiem
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test obudowy Genesis Irid 503 ARGB - Micro ATX też może być fajny