Test Palit GeForce RTX 3070 Ti GameRock OC. Marzenie gracza czy jednak górnika?

Test Palit GeForce RTX 3070 Ti GameRock OC. Marzenie gracza czy jednak górnika?

Palit GeForce RTX 3070 Ti GameRock OC: opakowanie

Fabryczne opakowanie Palit GeForce RTX 3070 Ti GameRock OC to typowych rozmiarów pudełko, utrzymane w palecie barw operującej głównie bielą, z dodatkami zieleni oraz koloru szarego. Na froncie znajduje się logo linii GameRock, do spółki z informacjami odnośnie wykorzystanego układu graficznego i oznaczeniami modelu, a także standardowym wykazem technologii wspieranych przez architekturę Ampere. Na odwrocie ujrzycie z kolei bardziej szczegółowy opis kluczowych cech. Wewnątrz, oprócz samej karty, znajduje się instrukcja obsługi (uwzględniająca ojczystą mowę), z wskazówkami na temat instalacji sterowników i opisem firmowego narzędzia ThunderMaster, kalendarz na 2021 rok, przejściówka 2x 6-pin -> 8-pin oraz kabel do podłączenia akceleratora do złącza dla diod ARGB na płycie głównej (po co, o tym za chwilę).

Palit GeForce RTX 3070 Ti GameRock OC - fabryczne opakowanie

Palit GeForce RTX 3070 Ti GameRock OC: wymiary oraz system chłodzenia

Testowana Palit GeForce RTX 3070 Ti GameRock OC to jedna z dłuższych kart, jakie miałem w rękach - całość zamyka się w 30,5 cm i warto dodać, iż chłodzenie znacznie wystaje poza laminat. Ze względu na sporą wysokość coolera, omawiany produkt efektywnie zajmuje w pececie trzy sloty, mimo dwuslotowego śledzia. Wymuszaniem przepływu powietrza zajmują się trzy wentylatory o średnicy 90 mm, a samo chłodzenie dba o optymalne warunki termiczne wszystkich istotnych komponentów - jądra krzemowego, kości GDDR6X i tranzystorów sekcji zasilania. Wymianę ciepła pomiędzy głównym segmentem oraz dodatkowym uskuteczniają cztery ciepłowody, a dwa kolejne wspomagają jego dystrybucję w obrębie części stykającej się bezpośrednio z rdzeniem. Rzecz jasna nie zabrakło trybu półpasywnego, dzięki któremu wentylatory obracają się dopiero po przekroczeniu 60 °C.

Palit GeForce RTX 3070 Ti GameRock OC - front

Palit GeForce RTX 3070 Ti GameRock OC: rewers, złącza zasilania, iluminacja

Z tyłu widzimy płytkę usztywniającą (ang. backplate), wykonaną z anodowanego na kolor jasnoszary aluminium, której głównym zadaniem jest rzecz jasna ochrona komponentów zamontowanych na odwrocie laminatu, chociaż dodatkowo (przynajmniej w teorii) wspomaga również chłodzenie pamięci, za sprawą przyklejonych w tej okolicy termopadów. Jeśli chodzi o zasilanie, to wymagane jest podpięcie dwóch wtyczek 8-pin, typowo dla tej klasy GPU. Za to złącza NVLink, za pomocą którego aktualnie realizowane są konfiguracje Multi-GPU, już nie uświadczymy i jest to nic innego jak następny etap dokręcania śruby przez zielonych, gdyż w poprzedniej generacji na premierę otrzymały je dwa najwyższe modele (później oczywiście także dwa kolejne warianty z dopiskiem SUPER), zaś tym razem wyłącznie najdroższe wydanie. Dodatkowo producent zdecydował się na zainstalowanie podświetlenia LED ARGB, uplasowanego na osłonie coolera. Jego zachowaniem można sterować za pomocą aplikacji ThunderMaster, ale nie tylko, gdyż jest też opcja synchronizacji z płytą główną - wystarczy użyć wspomnianego wcześniej kabla. Na szczycie odnajdziemy ponadto przełącznik BIOS-u, pozwalający zmieniać fabryczną krzywą obrotów.

Palit GeForce RTX 3070 Ti GameRock OC - backplate

Palit GeForce RTX 3070 Ti GameRock OC: złącza wideo

Jeżeli chodzi o złącza wideo, do dyspozycji mamy pojedyncze HDMI 2.1 i trzy sztuki DisplayPort 1.4a. W stosunku do poprzednika zabrakło zatem USB Type-C (potocznie USB-C), aczkolwiek mając na względzie oficjalne przejście standardu VirtualLink w stan spoczynku, akurat ten fakt nie powinien nikogo dziwić. I wydaje się, że trochę wody w Wiśle upłynie, zanim zobaczymy kolejne karty graficzne z tego typu portem, no chyba, że na horyzoncie pojawi się następne wspaniałe rozwiązanie zaprojektowane pod kątem wyświetlaczy wirtualnej rzeczywistości, czyli tzw. VR, ale póki co nie zanosi się na to.

Palit GeForce RTX 3070 Ti GameRock OC - złącza wideo

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Palit GeForce RTX 3070 Ti GameRock OC. Marzenie gracza czy jednak górnika?

 0