Test płyty głównej Gigabyte B450 AORUS PRO

Test płyty głównej Gigabyte B450 AORUS PRO

Gigabyte B450 AORUS PRO to flagowy model tego producenta, oparty na chipsecie B450 od AMD. Jak możecie się przekonać przeglądając nasze zestawienie płyt głównych B450, nie jest to główny target tego chipsetu, a tak przynajmniej wynika z tego, jakie modele są dostępne na rynku. Zdecydowana większość z nich to konstrukcje budżetowe, w formacie micro-ATX, z przeciętnymi układami audio. Prezentowany Gigabyte należy jednak do elity wśród płyt B450 i staje w szranki z konstrukcjami takimi jak ASUS ROG Strix B450-F GAMING czy MSI B450 GAMING PRO CARBON AC. Co ciekawe, jest to pierwsza tak dobrze wyposażona i uzbrojona płyta Gigabyte zbudowana na tańszym chipsecie. W przypadku poprzednika, czyli B350, produkt nie wyglądał aż tak okazale. Wygląda więc na to, że producent wyciągnął pewne wnioski z poprzedniej serii płyt. Sam chipset nie wnosi praktycznie żadnych nowości względem starszego wariantu - chyba jedyną istotną jest obsługa oprogramowania StoreMI, które pozwala - za pomocą pamięci RAM komputera i dysków SSD - przyspieszyć czasy ładowania aplikacji i gier. Trzeba jednak zaznaczyć, że podobne oprogramowanie jest dostępne także dla starszych chipsetów - dzięki AMD można nabyć Enmotus FuzeDrive w cenie 20 dolarów. Pomysł ten jest jednak dość kontrowersyjny, gdyż nośnik SSD na system i tak pasuje mieć, a zakup drugiego, specjalnie na potrzeby krótszych czasów ładowań, wydaje się być nieco niepotrzebnym wydatkiem. Ale to oczywiście zależy też od indywidualnych preferencji konkretnego użytkownika - każdy musi sam sobie na odpowiedzieć, czy jest mu to faktycznie potrzebne.

Gigabyte B450 AORUS PRO to płyta z segmentu premium w ofercie Gigabyte. Producent musi być świadomy, że klient ją nabywający ma prawo dużo wymagać.

Gigabyte B450 AORUS PRO

Specyfikacja Gigabyte B450 AORUS PRO:

 • Socket: AM4
 • Chipset: AMD B450
 • Pamięć: 4 x DDR4-3200(OC), Max. 64 GB
 • Wyjście obrazu: DVI - I, HDMI
 • Gniazda rozszerzeń: 3 x PCIe x16 (x16/x4/x1), 1 x PCIe x1
 • Obsługa Multi-GPU: AMD CrossFireX
 • Magazyn danych: 6 x SATA 6Gb/s, 2 x M.2 (oba z fabrycznym radiatorem)
 • Sieć: Intel I211AT
 • Dźwięk: Realtek ALC1220-VB
 • Porty USB (panel I/O): 2 x USB 3.1 (w tym jeden typu C), 4 x USB 3.0
 • Format: ATX

Gigabyte B450 AORUS PRO to, jak wynika ze specyfikacji, flagowy model płyty z układem dla mniej wymagających entuzjastów - B450. Zapewnia on na papierze świetny układ audio, niezłe możliwości podkręcania, a ponadto możliwość podłączenia dużej liczby pasków LEDowych, którymi można sterować z poziomu systemu operacyjnego (za pomocą oprogramowania RGB Fusion). Na laminacie znajdziemy aż dwa tradycyjne złącza na standardowe paski LED 5050, z czego jedno z wyprowadzeniami RGB - to znajdujące się obok procesora, do którego możemy podłączyć np. blokopompkę pętli AIO [CPU-LED]. Natomiast drugie RGBW znajduje się na samym dole laminatu [LED_C]). Ponadto, także w dolnej części PCB, mamy jeszcze złącza DLED_1 oraz DLED_2, służące do podłączenia cyfrowych pasków LED 5050. Napięcie zasilania, 5 lub 12 V, możemy dobrać za pomocą zworek DLED_V_SW1 oraz DLED_V_SW2.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej Gigabyte B450 AORUS PRO

 0