Test płyty głównej Gigabyte GA-X99-Ultra Gaming - kolejne wcielenie LGA 2011-3!

Test płyty głównej Gigabyte GA-X99-Ultra Gaming - kolejne wcielenie LGA 2011-3!

Gigabyte GA-X99-Ultra Gaming to solidna płyta, stanowiąca dobrą podstawę pod budowanie zestawu z górnej półki. W pudełku znajdziemy rozsądne wyposażenie, sama specyfikacja powinna spełnić oczekiwania lwiej części użytkowników, natomiast testy nie wychwyciły znaczących uchybień. Mamy więc wszelkie niezbędne interfejsy, niezły podsystem dźwiękowy oraz bajeranckie podświetlenie LED. To właśnie ta ostatnia cecha jest czynnikiem wyróżniającym dzisiejszego bohatera spośród pozostałej części oferty firmy Gigabyte. Iluminowane jest tutaj praktycznie wszystko, od slotów RAM, poprzez gniazda PCI-Express, a skończywszy na radiatorach oraz plastikowych osłonach. Jeśli lubicie takie klimaty, to z pewnością będziecie zadowoleni.

Bajeranckie rodziny produktów rządzą się swoimi prawami i nie inaczej jest w tym przypadku. GA-X99-Ultra Gaming to płyta skrajności, niemniej jednak dobrze trafiająca w swoją niszę. Modderzy o głębokich kieszeniach będą zadowoleni.

Jeśli natomiast chodzi o wady, to większość z nich w zasadzie już wymieniłem, ale dla usystematyzowania pozbieram wszystko w całość. Przede wszystkim, biorąc pod uwagę półkę cenową GA-X99-Ultra Gaming, brakuje takich rzeczy jak przyciski na płycie oraz wyświetlacz kodów POST. Obecność tego ostatniego niejednokrotnie znacznie ułatwia znalezienie źródła problemu, a tutaj musimy obejść się smakiem. Z kolei oprogramowanie EasyTune wymaga dopracowania, gdyż w chwili obecnej jest do użytku tylko przez odważnych. Pozwolę sobie przypomnieć również brak Wi-Fi, co jest trochę dziwne, gdyż odpowiedni port M.2 znalazł się na laminacie, a przykładowo model GA-X99-UD5 WIFI stosowną kartę rozszerzeń uwzględnia w wyposażeniu.

Koniec końców, nie powiem chyba niczego nowego stwierdzając, że bajeranckie rodziny produktów rządzą się swoimi prawami. Tak jest też w tym przypadku, gdzie producent skupił się głównie na dopakowaniu GA-X99-Ultra Gaming maksymalną ilością diod LED, co ma przyciągnąć kupujących. Czy to dobrze, czy może źle, bez wątpienia pokażą wyniki sprzedaży. Oczywiście ogromna dbałość o aspekt czysto wizualny nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie. Po prostu trochę szkoda, że rykoszetem ucierpiały aspekty wspomniane w poprzednim akapicie. Nie przedłużając, testowany produkt oceniam na cztery i pół gwiazdki oraz dodatkowo wyróżniam odznaczeniem „Jakość” za wspomnianą dbałość o szczegóły oraz nienaganne wykonanie. Jeśli poszukujecie płyty z podświetleniem i jesteście skłonni wydać odpowiednie pieniądze, to zdecydowanie warto zwrócić uwagę na GA-X99-Ultra Gaming.

 

Gigabyte GA-X99-Ultra Gaming

Bogate wyposażenie, dwie karty sieciowe, duża liczba gniazd SATA, port U.2, świetny układ audio, dwie kości BIOS-u, podświetlenie LED

Brak przycisków i wyświetlacza kodów POST, niedziałające oprogramowanie EasyTune, przydałoby się Wi-Fi na pokładzie

Cena (na dzień 27.9.2016) : około 1300-1400 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej Gigabyte GA-X99-Ultra Gaming - kolejne wcielenie LGA 2011-3!

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł