Test płyty głównej MSI X370 SLI Plus

Test płyty głównej MSI X370 SLI Plus

Testowany sprzęt bazuje na laminacie o wymiarach odpowiadających standardowi ATX, tak więc nie musicie obawiać się utrudnień podczas montażu w mniejszych obudowach, gdzie "wciśnięcie" konstrukcji E-ATX byłoby niemożliwe. Zastosowane radiatory są mocno standardowych rozmiarów, z kolei kolorystyka jest stonowana, łącząc odcienie czerni z niewielką ilością bieli, co dodaje płycie elegancji, zapewniając nienaganną prezencję.

Do Waszej dyspozycji oddano sześć, poprawnie rozmieszczonych, 4-pinowych złączy wentylatorów. Drobna uwaga dotyczy gniazda w okolicy slotów PCI-Express, gdzie ciężko będzie się dostać po zamontowaniu karty graficznej oraz chłodzenia procesora.

Radiatory zostały przymocowane wyłącznie z wykorzystaniem śrubek, co znacząco przyspiesza demontaż. Dodatkową zaletą jest oczywiście większa wytrzymałość metalu na tle plastikowych kołków. Co tu dużo mówić, bardzo mnie cieszy fakt, że to drobne, ale dość istotne udogodnienie wreszcie trafia do coraz niższych półek cenowych.

Wykorzystana podstawka została wyprodukowana przez firmę LOTES, zaś zastosowana sekcja zasilania składa się (przynajmniej w teorii) z dziesięciu faz. Zastosowane zostały tutaj komponenty wchodzące w skład technologii o nazwie Military Class IV, która obejmuje cewki Titanium Choke. W teorii ma to zapewnić wyższą sprawność, niższe temperatury oraz wydłużoną żywotność elektroniki.

Kości pamięci montujemy w czterech bankach, obsługujących moduły o taktowaniu dochodzącym do 3200 MHz oraz pojemności wynoszącej maksymalnie 16 GB (na slot). W tej części płyty znajdziecie również 24-pinową wtyczkę ATX oraz 8-pinową EPS. Z kolei diagnostyczne diody LED przy prawej krawędzi ułatwiają identyfikację potencjalnych problemów, na jakie może natknąć się użytkownik. Nie jest to co prawda wyświetlacz kodów POST, ale od biedy będzie musiało wystarczyć.

Wśród kart rozszerzeń mogę wyróżnić po trzy sloty PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x8/x4) oraz PCI-Express x1. Zgodność ze standardem PCI-Express 3.0 zachowują wyłącznie dwa pierwsze gniazda x16, co w linii prostej wynika z zastosowanego chipsetu oraz obsługiwanych procesorów. Nie uświadczymy tutaj złącza PCI, a szkoda, chociażby ze względu na liczne karty dźwiękowe wykorzystujące ten interfejs. Jest to jednak zrozumiałe, biorąc pod uwagę ograniczone wsparcie starszego sprzętu i, wynikający z tego, brak sterowników do najnowszych Windowsów. Pomiędzy gniazdami PCI-Express x16 znajduje się natomiast slot M.2, gdzie zamontujecie kompaktowe dyski twarde. Co istotne, nie ma żadnych dodatkowych restrykcji związanych z jego obsadzeniem.

Na samym dole znajdziecie złącze HD Audio, COM, LPT, dwa USB 2.0, służące do wyprowadzania tych portów na przedni panel obudowy, oraz kolejne USB w nowszej wersji - 3.0. Po prawej stronie zamontowano sześć gniazd SATA, a także jeszcze jedno USB 3.0. Wszystkie zostały umieszczone równolegle do PCB, co ułatwia prowadzenie kabli i umożliwia bezproblemową instalację długich kart graficznych. Kość BIOS-u jest pojedyncza i wlutowana, co utrudnia potencjalną naprawę. Warto jeszcze zwrócić uwagę na złącze opisane "JLED1", gdzie podłączycie dodatkowy pasek diod LED.

Układ dźwiękowy jest niestety do bólu prosty i daleki od bycia adekwatnym dla tej półki cenowej. Na laminacie wylądował dość stary kodek Realtek ALC892, który zdecydowanie odstaje jakościowo od najlepszych w tej chwili rozwiązań, czyli ALC1150/1220. Poza tym, producent zastosował kondensatory elektrolityczne firmy Chemi-Con i w zasadzie to byłoby na tyle, gdyż wzmacniacza słuchawkowego już nie uświadczymy. Z przyczyn opisanych powyżej rezultaty testu RMAA po prostu nie mogą być dobre i tak jest w istocie. Wystarczy spojrzeć na tabelkę z wynikami, które dość mocno odbiegają od dotychczas testowanych płyt AM4.

Tylny panel jest dodatkowo chroniony przez plastikową osłonę. Umieszczono tam następujące porty:

  • jeden PS/2 dla klawiatury i myszy,
  • po jednym DVI-D oraz HDMI,
  • dwa USB 2.0, cztery USB 3.0 oraz dwa USB 3.1 (w tym jedno Type-C), kontrolowane przez układ ASMedia ASM2142,
  • jeden RJ-45, obsługiwany przez zintegrowaną kartę sieciową Realtek RTL8111H,
  • wejścia i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej wraz z cyfrowym S/PDIF.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej MSI X370 SLI Plus

 0