Po zdjęciu radiatorów aspekt wizualny prezentowanej konstrukcji nie uległ praktycznie żadnej zmianie, co oczywiście wynika z jednolitej kolorystki X370 SLI Plus. Czas więc przejść do analizy poszczególnych komponentów.
Sekcja zasilania, jak już wcześniej wspomniałem, tylko pozornie jest dziesięciofazowa. Ale po kolei, zacznijmy od kontrolera PWM. W tym przypadku jest to układ RT8894A, który natywnie obsługuje sześć faz i posiada trzy wbudowane sterowniki MOSFET. Poza tym, na laminacie znalazły się kolejne trzy sterowniki, których nie udało mi się zidentyfikować ze względu na dość dziwne oznaczenia "4P=3K". Tak więc mamy sześć faz i ani jednej więcej, gdyż żadnych podwajaczy producent już nie zastosował. Na cztery z nich przypadają po prostu po dwie cewki i to cała tajemnica. Jeśli chodzi o MOSFET-y, to mamy tutaj układy PK616BA oraz PK632BA, mogące dostarczyć prąd o natężeniu dochodzącym do odpowiednio 50/120 A oraz 88/150 A (w trybie ciągłym/impulsowym przy 25 °C). Na każdą fazę przypadają po dwie sztuki każdego rodzaju. Co to dużo mówić, pod względem zasilania procesora jest więc bardzo przeciętnie. Co prawda w przypadku LGA 1151 taką sekcję traktowałem jako bardziej niż adekwatną, ale trzeba wziąć poprawkę na fakt, że po OC procesory Ryzen 7 potrafią pobierać przeszło dwukrotnie więcej prądu od czterordzeniowych Core i5/i7.
Układ X370 został umieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie portów SATA, co jest standardową lokalizacją tegoż komponentu. Transfer ciepła odbywa się z wykorzystaniem bliżej nieokreślonego związku. Nie byłem w stanie tego zweryfikować, gdyż radiator mostka był bardzo mocno przyklejony do płyty (tudzież do chipsetu?) i nie chciałem ryzykować uszkodzenia podczas próby jego ściągnięcia.
Chłodzeniem całości zajmują się trzy aluminiowe radiatory. Dwa z nich, odbierające ciepło z MOSFET-ów sekcji zasilania, wykorzystują termopady, co jest typowym rozwiązaniem. Nie uświadczymy tutaj żadnych ciepłowodów, ale tego właśnie można się spodziewać w tej półce cenowej.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej MSI X370 SLI Plus