Test płyty głównej MSI X370 SLI Plus

Test płyty głównej MSI X370 SLI Plus

Dzisiejszy artykuł stanowi kontynuację tematyki zapoczątkowaniem wraz z premierą procesorów AMD Ryzen, czyli testów płyt głównych dla podstawki AM4. Dotychczas miałem przyjemność przyjrzeć się bliżej konstrukcjom firm ASUS oraz Gigabyte, a w dzisiejszym odcinku na warsztat trafia przedstawiciel MSI. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że - jak powszechnie wiadomo - upływ czasu powinien pozytywnie wpływać na świeżą wciąż platformę, przyczyniając się do poprawy różnego rodzaju błędów, zwiększenia wydajności, czy też potencjału podkręcania. Dość istotną kwestią jest także obecność rozmaitych przydatnych opcji w UEFI płyt głównych. Wszak na premierę niejednokrotnie mieliśmy sytuację, gdzie brakowało rzeczy tak podstawowych, jak chociażby możliwość wyłączenia SMT oraz poszczególnych rdzeni. Oczywiście sama użyteczność wymienionych opcji zależy od podejścia użytkownika, a więc od tego, czy znajdzie w sobie chęci i czas do eksperymentów. Sprawa podkręcania pamięci RAM jest już chyba powszechnie znana, zaś kwestia jakości sekcji zasilającej również powinna być odpowiednio dopracowana, aby uniknąć powtórki z FX-ów. Tyle tytułem krótkiego przypomnienia rzeczy, na które warto zwracać uwagę podczas wyboru płyty głównej AM4, przejdźmy więc do dzisiejszego bohatera.

MSI X370 SLI Plus to kolejna płyta AM4 ze średniej półki w zestawieniu ITHardware. Jak wypadnie na tle znakomitego ASUS X370-PRO?

Produkt, który otrzymałem do testów, to MSI X370 SLI Plus, a więc model niejako dedykowany konfiguracjom Multi-GPU. Jakby na to nie patrzeć, wspomniane oznaczenie to tylko i wyłącznie nazwa, która przecież nijak nie zmusza potencjalnego nabywcy do wykorzystywania kilku kart graficznych. Co więc znalazło się na laminacie testowanej konstrukcji? Mamy tutaj mocno standardowy zestaw, mianowicie kontroler LAN to układ produkcji Realtek, a zintegrowane audio oparte jest na starszym kodeku Realtek ALC892, który dość mocno odstaje od najlepszych ALC1150/1220. Poza tym jest już dość standardowo, czyli dostajemy pojedyncze złącze M.2 dla kompaktowych dysków twardych i całą paletę portów USB. Co ciekawe, w przypadku dzisiejszego bohatera producent nie poszedł w intensywnie eksploatowanym kierunku doposażenia płyt w maksymalną ilość diod LED, mających efektownie rozświetlać wnętrze komputera i tym samym poprawiać walory wizualne. Osobiście nie chcę wyrokować, czy jest to zaleta, czy może wada, gdyż zwolenników obu podejść nie brakuje, ale sam fakt braku podświetlenia jest chyba największym zaskoczeniem w przypadku X370 SLI Plus.

Specyfikacja MSI X370 SLI Plus:

 • Socket: AM4
 • Chipset: AMD X370
 • Pamięć: 4 x DDR4-3200(OC), Max. 64 GB
 • Wyjście obrazu: DVI-D, HDMI
 • Gniazda rozszerzeń: 3 x PCIe x16 (x16/x8/x4), 3 x PCIe x1
 • Obsługa Multi-GPU: NVIDIA SLI, AMD CrossFireX
 • Magazyn danych: 6 x SATA 6Gb/s, 1 x M.2
 • Sieć: Realtek RTL8111H
 • Dźwięk: Realtek ALC892
 • Porty USB: 2 x USB 3.1, 8 x USB 3.0, 6 x USB 2.0
 • Wymiary: ATX

Zacznę od zaprezentowania najważniejszych elementów specyfikacji testowanej płyty głównej. Nie ma co ukrywać, dla większość nabywców lektura informacji technicznych to jeden z pierwszych kroków na drodze do wyboru odpowiedniego produktu. Podana ilość złączy USB uwzględnia zarówno gniazda znajdujące się na panelu wejścia/wyjścia, jak i te wyprowadzane na przód obudowy. Z kolei do portów SATA wliczane są natywne oraz wymienne z SATA Express. Tak jak już wcześniej zasugerowałem, "szału" po prostu nie ma. Specyfikacja jest mocno standardowa i nikogo nie zachwyci, szczególnie w tej półce cenowej.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej MSI X370 SLI Plus

 0