Test routera Synology RT2600ac. Stary, ale jary?

Test routera Synology RT2600ac. Stary, ale jary?

Test routera Synology RT2600ac - Testy wydajnościowe

Siła sygnału

Pomiarów siły sygnału routera dokonaliśmy w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2. Wybraliśmy 5 różnych punktów przedzielonych ścianami. Trzeba podkreślić jednak, że ta pomiędzy punktem 1 a 4 wykonana jest z żelbetonu, a resztę przedziela karton-gips. Zastosowanie konstrukcji wyposażonej w cztery anteny dookólne przekłada się na satysfakcjonujące osiągi. Co jednak ciekawe, od razu widać, że anteny oddelegowane do obsługi pasma 5 GHz otrzymały priorytet, ponieważ pomimo większej wrażliwości tej technologii na przeszkody i odległość, jego siła wypadała lepiej (przynajmniej w punktach bliżej routera) niż w paśmie 2,4 GHz. Pozwala to na stabilną i bezproblemową pracę urządzenia nawet w większych mieszkaniach i sprzęt Synology ani razu nie zawiódł nas w trakcie 2-tygodniowych testów. 

Siła sygnału

  2,4 GHz 5 GHz 
Punkt pomiarowy 1 -36 dBm  -31 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -50 dBm  -41 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -66 dBm  -65 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -56 dBm  -59 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -68 dBm  -70 dBm 


Na wstępie zaznaczmy, że w trakcie testów wydajnościowych wyłączony został pakiet Threat Prevention, który mógłby negatywnie wpływać na wyniki.

Wydajność LAN/WAN

Synology RT2600ac pochwalić może się bardzo dobrymi wynikami wydajności w zakresie połączeń przewodowych z wykorzystaniem gigabitowych portów LAN i WAN. Przeprowadzone testy (syntetyczne i praktyczne) potwierdziły, że możemy liczyć niemal na maksymalną przepustowość w tym aspekcie (są to rekordowe rezultaty dla interfejsu LAN w naszych testach). W tej cenie obecnie wymagać można już jednak szybszych złączy (choćby 2,5-gigabitowego WAN, który coraz częściej wykorzystywany jest w routerach z wyższej półki). Szczególnie mając na uwadze stale rosnące prędkości internetu u krajowych operatorów, gdzie przepustowość rzędu 1 Gb w wielu sytuacjach może okazać się wąskim gardłem, które dławić będzie pełen potencjał naszego łącza.

Wydajność bezprzewodowa

LAN - Wi-Fi

Testując maksymalną wydajność połączeń bezprzewodowych Wi-Fi trzeba mieć na uwadze takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy, dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia (i nocy), by możliwie najlepiej sprawdzić pełen potencjał routera. W ten sposób staraliśmy się zniwelować wpływ niepotrzebnych zakłóceń na naszą testową sieć. Z tego też powodu wyniki uzyskiwane przez Was na tym samym sprzęcie mogą odbiegać od naszych rezultatów i warto o tym pamiętać. Procedura testowa opierała się na dwóch komputerach, pierwszy podłączony był do portu LAN routera i posłużył nam za serwer, a drugi z kartą sieciową ASUS PCE-AX58U pełnił rolę klienta. Wydajność sieci 5 GHz w takim scenariuszu wykorzystywała praktycznie pełnię możliwości gigabitowego portu LAN (syndrom wąskiego gardła) i ciekawi byliśmy, jak pasmo to wypadnie, kiedy zostanie zerwane z łańcucha. W przypadku 2,4 GHz wyniki nie było już tak spektakularne, co tylko potwierdza, że pasmo to zostało potraktowane nieco po macoszemu. Niemniej jest to najszybszy router 802.11 ac jaki przyszło nam testować, pomimo że mieliśmy na warsztacie modele teoretycznie dwukrotnie wyższej klasy (AC5400).

Wi-Fi - Wi-Fi

Testy kopiowania pomiędzy urządzeniami wykorzystującymi do komunikacji jedynie sieć bezprzewodową nie przyniosły spodziewanego zerwania z łańcucha, ale mimo wszystko są imponujące jak na router klasy AC2600. Co więcej, momentami prędkości sięgały nawet 1200 Mb/s, czyli wykraczały poza możliwości gigabitowych złącz, ale w średnim ujęciu okazały się jednak słabsze (stabilność LAN wzięła górę). Ponownie, oczekiwać można było jedynie nieco lepszych rezultatów w ramach pasma 2,4 GHz.

 

Wydajność USB

Niedosyt pozostawiają za to wyniki prędkości transferów wykorzystujących porty USB. Tu spodziewaliśmy się lepszych rezultatów, choć porównując te z innymi routerami model Synology nie wypada wcale źle. Czy są wystarczające, by myśleć o RT2600ac jako o swoistym NAS? To już zależy od konkretnych potrzeb, ale w najprostszych zastosowaniach router na pewno się sprawdzi do tych celów, szczególnie w połączeniu z rozbudowanym oprogramowaniem.

Pobór mocy

Router w stanie spoczynku, czyli przy praktycznie zerowej aktywności, pobiera 7 W, co jest akceptowalną wartością dla tej klasy sprzętu. Pod obciążeniem pobór mocy sięga 11 W, co również nie budzi żadnych kontrowersji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test routera Synology RT2600ac. Stary, ale jary?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł