Test Synology DiskStation DS1621+ - NAS dla wymagających

Test Synology DiskStation DS1621+ - NAS dla wymagających

Oprogramowanie dla systemu Windows i przeglądarkowe

Synology DiskStation DS1621+ wykorzystuje system operacyjny DiskStation Manager, znany ze skrótowej nazwy DSM. Wszystkie testy przeprowadziliśmy na systemie w wersji DSM 6.2.3-25426 Update 2. Jego interfejs jest prosty i przejrzysty, chociaż w pierwszej chwili może przytłoczyć liczbą dostępnych funkcji, możliwości i pakietów. Szczególnie ważne w tym kontekście są te ostatnie, bowiem DSM wyposażony jest w „Centrum Pakietów”, które można określić mianem sklepu z aplikacjami. Te w większości przypadków są darmowe i za ich pomocą można uzyskać zupełnie nowe możliwości. Na liście znajdują się między innymi programy do tworzenia kopii zapasowych, co dla wielu firm będzie kluczową funkcją urządzenia, programy antywirusowe, wszelkiej maści aplikacje multimedialne, klienty pocztowe (np. Synology MailPlus), serwery (iTunes, LDPA, Chat, VPN, WebDAV, Git, Plex Media Server, czy też zaawansowane serwery baz danych takich jak Firebird czy SQL Serwer), aplikacje biurowe (w tym Synology Office) czy nawet narzędzia do tworzenia i stawiania własnych stron internetowych, jak chociażby WordPress oraz Joomla. W sumie doliczyłem się 56 pakietów stworzonych przez Synology, 44 pakietów innych firm oraz 4 pakietów w wersji beta, co na ten moment daje 104 aplikacje do wyboru.

System DiskStation Manager pozwala na instalowanie pakietów, czyli aplikacji, które poszerzają jego możliwości.

Synology DiskStation DS1621+ test

Prawdopodobnie kluczową funkcją Synology DiskStation DS1621+ jest możliwość tworzenia kopii zapasowych i tym samym zabezpieczenie danych. W tym przypadku nie jest to kosztowne, ponieważ firma (dla wybranych modeli) oferuje darmowy i bezlicencyjny pakiet Active Backup for Business. Pozwala on firmom zaoszczędzić czasu, nakładu pracy i kosztów. Ważna jest nie tylko sama kopia zapasowa, ale także czas jest przywracania w przypadku ataku typu ransomware, awarii lub uszkodzenia dysku twardego. Usługa Active Backup zapewnia infrastrukturze IT elastyczne i niezawodne metody odzyskiwania, zmniejszając ryzyko przestojów i zapewniając ciągłość działania firmy. Za pomocą Synology NAS i pakietu Active Backup bezproblemowo dopełniamy działanie sprzętu za pomocą oprogramowania, dostarczając zintegrowane urządzenie do tworzenia kopii zapasowych danych i ich odzyskiwania. To bez licencyjne rozwiązanie pozwala na scentralizowanie zarządzania danymi i zapewnienie swojej firmie ciągłej ochrony ważnych danych. Co ciekawe, Active Backup pozwala również na tworzenie kopii zapasowych Microsoft Office 365, a także G Suite, czyli pakiety biurowego Google. Bardzo ważna jest tutaj globalna deduplikacja danych, która automatycznie zmniejsza pojemność danych. Technologia ta robi różnicę, zwłaszcza w przypadku wykonywania kopii zapasowych na wielu komputerach. W systemach operacyjnych i plikach na różnych urządzeniach i platformach zostanie zapisany tylko jeden zduplikowany plik.

Synology DiskStation DS1621+ test

Poza tym obsługa OpenStack Cinder pozwala przekształcić serwer Synology NAS w komponent pamięci oparty o bloki, a Synology High Availability pozwala na bezproblemowe przełączanie serwerów w klastrze. Poza tym NAS obsługuje protokoły: AFP, FTP, iSCSI, NFS, SMB i WebDAV, a samo przesyłanie plików może odbywać się za pomocą prostego “przeciągnij i upuść”, co znacząco ułatwia użytkowanie. Lista możliwości jest bardzo długa oraz rozbudowana i jestem przekonany, że dzięki temu NAS jest w stanie w większości firm zastąpić tradycyjny serwer, który nie tylko jest dużo droższy, ale też trudniejszy w obsłudze. Dodatkowo mamy tutaj 3-letnią gwarancję, którą można rozszerzyć w sumie do 5 lat i bardzo długie wsparcie za sprawą wciąż aktualizowanego oprogramowania.

Na tej liście znajduje się między innymi Surveillance Station, które pozwala na podłączenie maksymalnie do 40 kamer IP przy rozdzielczości 720p i płynności 120 kl./s (kodowanie H.264), chociaż w zestawie są tylko dwie bezpłatne licencje, a dodatkowe kamery wymagają zakupu kolejnych. Synology zapewnia, że obsługiwanych jest w sumie ponad 7600 różnych modeli kamer, co powinno znacząco ułatwić stworzenie systemu domowego czy nawet firmowego monitoringu. Oczywiście nie brakuje też możliwości stworzenia własnej, prywatnej chmury na pliki, przy czym DiskStation DS1621+ współpracuje z najpopularniejszymi usługami tego typu, jak chociażby: Dropbox, OneDrive i Google Drive. Co za tym idzie, mamy podwójną kopię bezpieczeństwa, na swoim prywatnym zaszyfrowanym dysku, oraz w najbardziej popularnych systemach chmurowych na rynku. Możliwości urządzenia są naprawdę ogromne.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Synology DiskStation DS1621+ - NAS dla wymagających

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł