Test Synology DiskStation DS1621+ - NAS dla wymagających

Test Synology DiskStation DS1621+ - NAS dla wymagających

Podsumowanie

Już na wstępie wspominałem, że Synology DiskStation DS1621+ to sprzęt stworzony z myślą o bardziej wymagających użytkownikach. Świadczy o tym, chociażby, możliwość zamontowania w nim sześciu dysków SATA z wszystkimi wariantami macierzy RAID, dwóch M.2 NVMe SSD w formie pamięci podręcznej, które znacząco przyspieszają działanie systemu, a także możliwość rozbudowania za pomocą przystawek rozszerzających DX517 maksymalnie do nawet 16 dysków, z czego robi się już potężna i pojemna maszyna. Nie jest to oczywiście najwyższa półka NAS-ów, skierowana do ogromnych przedsiębiorstw, ale nie ulega wątpliwości, że opisywany model doskonale sprawdzi się tak w domu, jak i małej lub nawet średniej firmie. Jest przy tym prawdziwym kombajnem zarówno multimedialnym, jak i pod kątem innych rozwiązań, w czym zasługa rozbudowanego, a jednocześnie dość intuicyjnego systemu operacyjnego DSM. W pierwszej chwili mnogość możliwości może przerażać, ale szybko można się zorientować w najważniejszych funkcjach i modułach.

Testowany model doskonale sprawdzi się w domu, a przede wszystkim w małej, średniej lub nawet dużej firmie.

Synology DiskStation DS1621+ test

W tym miejscu warto wspomnieć również o dwóch złączach na dyski M.2 NVMe SSD. W testowanym urządzeniu mogą one pełnić rolę pamięci podręcznej. Algorytm zaszyty w oprogramowaniu sam decyduje, które pliki na tradycyjnych nośnikach HDD są najważniejsze i najczęściej wykorzystywane i na tej podstawie decyduje, które z nich przekopiować na SSD-ki, aby dostęp do nich był znacznie szybszy. O ile w domowych warunkach, gdzie z NAS-em łączy się jednocześnie jedno czy dwa urządzenia, nie będzie to aż tak bardzo odczuwalne, tak w przypadku małych, średnich czy nawet dużych firm to bardzo kluczowa funkcja, która powinna znacząco poprawić komfort korzystania ze sprzętu. To samo tyczy się funkcji agregacji łącz. W warunkach domowych, gdzie testowany był NAS, nie da się odczuć praktycznie żadnej różnicy. Natomiast jeśli w firmie z urządzenia będzie chciało korzystać kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt użytkowników jednocześnie, to będzie to stanowiło ogromną różnicę.

 Test Synology DiskStation DS418play – NAS dla wymagających dużej pojemności

Pod względem jakości wykonania, trudno Synology DiskStation DS1621+ cokolwiek zarzucić. Zastosowane materiały są wysokiej jakości. Cieszy też obecność aż dwóch wentylatorów o średnicy 92 mm każdy, które powinny zadbać o odpowiednią temperaturę pracy dysków. W razie potrzeby urządzenie można łatwo rozkręcić. Pamiętajcie też, że NAS nie jest urządzeniem cichym. W trakcie wytężonej pracy minimalny szum czy działanie dysków słychać nawet z kilku metrów, więc najlepiej gdzieś go schować, przykładowo z dedykowanej szafie RACk razem z całym sprzętem sieciowym. Do tego dochodzi jeszcze kwotą, jaką należy wydać na dyski SATA oraz ewentualnie M.2 NVMe. Niesmak budzi też cena rekomendowanych przez Synology pamięci RAM, bo 1400 złotych za jedną kość 16 GB to spora przesada. Na szczęście są sporo tańsze alternatywy, które również powinny działać. Na koniec dochodzi cena, która wynosi 4300 złotych, tutaj jednak trzeba spojrzeć przez pryzmat jego możliwości.

Należy pamiętać, że chociaż sam producent na swojej stronie internetowej dedykuje ten model również dla użytkowników domowych, to w zdecydowanej większości przypadków będzie on wykorzystywanych w małych i średnich firmach. W nich może być sporo tańszą i wcale nie gorszą alternatywą dla tradycyjnych serwerów, przy których kosztuje nie tylko samo urządzenie, ale również jego ustawienie czy konserwacja. Przy Synology DS1621+ wiele tych problemów znika, ponieważ obsługa jest dużo łatwiejsza i nie potrzeba do tego specjalisty. Urządzenie oferuje przy tym ogrom możliwości i może zastąpić na przykład rejestrator CCTV, tradycyjny serwer plików, wsparcie dla MySQL lub stać się po prostu serwerem multimedialnym. Synology obsługuje również w pełnym zakresie większość rozwiązań do wirtualizacji, zwiększając wydajność pracy dzięki prostemu w obsłudze interfejsowi do zarządzania. Wspiera między innymi VMware vSphere 6 oraz VAAI. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkowników czy też pracowników danej firmy, przy czym NAS może pełnić kilka tych funkcji jednocześnie. Przy tym cena 4300 zł nie wydaje się już tak wysoka. Dla wielu firm będzie to bardzo dobra inwestycja, która szybko zwrócić się w szybciej, wygodniej i efektywnej wykonywanej pracy lub w kopiach zapasowych najważniejszych plików, które mogą nie raz i nie dwa uratować skórę. Nie od dzisiaj się mówi, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robić.

Synology DiskStation DS1621+

 obsługa aż sześciu dysków SATA, możliwość rozbudowy za pomocą przystawek rozszerzających, możliwość dodania pamięci RAM, funkcjonalny system operacyjny, mnogość aplikacji mobilnych, wydajność, możliwość zdjęcia obudowy, mnogość funkcji i możliwości, w tym wirtualizacja, obsługa bazodanowa np. MySQL, darmowy pakiet Active Backup, technologia globalnej deduplikacji, centrum pakietów z licznymi aplikacjami do pobrania

 słabo dostępne złącza M.2 oraz PCIe, wysoka cena, wysokie ceny rekomendowanych RAM-ów

Cena (w dniu publikacji): ok. 4300 zł

Gwarancja: 36 miesięcy (rozszerzalne do 60 miesięcy)

Do testów dostarczył:

Synology logo

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Synology DiskStation DS1621+ - NAS dla wymagających

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł