Test Synology DiskStation DS218j – Serwer NAS za 750 złotych

Test Synology DiskStation DS218j – Serwer NAS za 750 złotych

Sieć Windows (CIFS) - dyski wewnętrzne (2 x WD Red Pro 2 TB w SHR)

Szybkość transferu w sieci Windows w przypadku dużego pliku zbliża się do teoretycznych możliwości Gigabit Ethernet, ale jest jednak wyniki są nieco gorsze niż w przypadku wcześniej testowanych NASów ASUSTOR z procesorami x86. Widać, że procesor ARM zastosowany w DS218j jest jednak nieco mniej wydajny, i w jakimś stopniu ogranicza szybkość przesyłanie plików. Trzeba jednak pamiętać, że mamy tutaj do czynienia z jednym z najtańszych urządzeń NAS dostępnych na rynku. Analogicznie jest w przypadku mniejszych plików - tam Synology DS218j także jest nieco słabsze - ale są to jeszcze wyniki akceptowalne jak na urządzenie z tego segmentu cenowego. 

Sieć Windows (CIFS) - dysk zewnętrzny (1 x Seagate Barracuda 7200.14 2 TB 7200 RPM w obudowie USB 3.0 Inter-Tech Argus USB 3.0)

Mimo, że Synology DS218j ma porty USB 3.0 w praktyce nie działają one najlepiej. Co prawda szybkość przez jakiś czas jest taka jak powinna być, ponad 100 MB/s - ale potem spada nawet 10 krotnie, średnia szybkość przy przesyłaniu dużego pliku ISO wyniosła jedynie 13 MB/s. A to zdecydowanie za mało jak na USB 3.0, to niewiele więcej niż 30% możliwości USB 2.0.

protokół FTP - dyski wewnętrzne (2 x WD Red Pro 2 TB w  macierzy SHR)

Przejście z sieci Windows na FTP wyraźnie odebrało Synology DS218j troszkę wydajności, co najbardziej dotkliwe będzie przy małych plikach. Możliwości są wyraźnie ograniczane przez procesor ARM, ale ponownie trzeba pamiętać z jakiej półki cenowej jest DS218j.

ATTO Disk Benchmark 3.05

Nie występują tutaj żadne anomalie i nieprawidłowości, a przy małych blokach danych Synology DS218j wypada naprawdę dobrze w stosunku do testowanych do tej pory, znacznie droższych urządzeń.

Intel NAS Performance Toolkit (NASPT)

Przesyłanie kilku strumieni danych naraz było jeszcze kilka lat temu niezłym wyzwaniem dla NASów opartych o procesory ARM, wtedy powstało też narzędzie Intela użyte w tym teście. Tym razem także mogło tak być, bo procesor ARM Marvella i 512 MB RAM w Synology DS218j to niezbyt pokaźna specyfikacja. Zatkać procesora się jednak nie udało, aczkolwiek DS218j ponownie nie osiąga teoretycznych możliwości standardu Gigabit Ethernet, a w operacjach na małych plikach (test Content Creation) jest już wyraźnie słabiej niż w przypadku dotychczas testowanych (znacznie droższych) urządzeń. I jest to różnica już spora, bo 60 procentowa.

Zmierzony pobór energii elektrycznej

Pobór energii zawsze był atutem urządzeń NAS z procesorami ARM, te zwykle są bardzo energooszczędne. Nie inaczej jest tym razem, zmierzony przez nas pobór energii elektrycznej jest wyraźnie niższy niż w przypadku dwukieszeniowych urządzeń z procesorami Celeron Jxxx.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Synology DiskStation DS218j – Serwer NAS za 750 złotych

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł