Test wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM

Test wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM

Test wydajnych wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM 

Wentylatorów do chłodzenia komputerów jest cała masa. Obecnie producenci prześcigają się w ilości LED-ów i efektów świetlnych, zapominając o głównym ich przeznaczeniu. Firma Arctic ma bardziej konserwatywne podejście do iluminacji, co nie znaczy, że nie stosuje w swoich produktach nowych technologii. Dzisiaj przyjrzę się dwóm nowym modelom, a konkretniej Arctic BioniX P140 i Arctic P12 PWM PST, które charakteryzują się wysokim ciśnieniem statycznym oraz funkcją 0 dB. Wentylatory z wysokim ciśnieniem statycznym zalecane są do układów chłodzenia powietrzem oraz na radiatory chłodzenia cieczą, natomiast funkcja 0 dB daje nam możliwość półpasywnej pracy. Wentylatory BioniX F120 i F140 już testowałem i wypadły bardzo dobrze. P140 to pewna ewolucja F140, w której tak naprawdę taka sama została tylko ramka. Zmieniono budowę silnika oraz łopatki wirnika, które zoptymalizowano pod kątem ciśnienia statycznego. Nadal mamy cenione łożysko FDB (fluid dynamic bearing), a całość uzupełnia funkcja pracy pasywnej poniżej 5% sygnału PWM. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na PWM PST - jest to nic innego, jak dzielenie się sygnałem kontroli prędkości obrotowej PWM z innymi wentylatorami. Prosto mówiąc, łączymy wentylatory równolegle i sterujemy nimi jednym sygnałem PWM. Jest to pomocne chociażby w przypadku stosowania radiatorów chłodnic chłodzenia cieczą (np. popularne AiO).

 Test wentylatorów Arctic BioniX F120 i F140 - wydajność w dobrej cenie

Test wydajnych wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM

 

 

Drugi model, P12 PWM PST, to - można powiedzieć - tańszy wariant BioniX serii P i to o ponad połowę. Mamy mniej agresywny wygląd (czyt. “nie gamingowy”), czyli standardową czarną ramkę, bez dodatkowych materiałów tłumiących drgania, aczkolwiek producent wspomina o zminimalizowaniu drgań (dzięki nowemu silnikowi) do minimum, więc generalnie żadne podkładki nie są wymagane. Mimo niepozornego wyglądu, wentylator posiada te same nowe technologie co BioniX P: wirnik, silnik, łożysko FDB (fluid dynamic bearing), półpasywną pracę poniżej 5% sygnału PWM oraz funkcję PWM PST. Producent udziela na  oba prezentowane produkty aż 10 lat gwarancji. Wszystko dzięki nowemu silnikowi, a konkretniej za sprawą specjalnie opracowanych w Niemczech stopów i smarów, które obniżają temperaturę cewki silnika o 10 stopni Celsjusza. BioniX P to uniwersalne wentylatory, które mogą zostać przeznaczone zarówno do obudowy, jak i CPU czy chłodnicy LC. Zaś sam Arctic proponuje nam je we współpracy z coolerami CPU Freezer 34 eSports Duo oraz eSports, podczas gdy P12 PWM PST znajdziemy w zestawie z Freezer 34 oraz Freezer 34 CO.

Test wydajnych wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM

Wentylatory o wysokim ciśnieniu statycznym, w porównaniu ze standardowymi modelami, kierują strumień powietrza ku środkowi, koncentrując go. Nie jest on rozproszony, tylko skupiony, dzięki czemu wzrasta ciśnienie statyczne, co powoduje większą zdolność (większe ciśnienie = większa siła tłoczenia powietrza) przepływu powietrza przez radiator chłodzenia czy chłodnicę, w których finy są gęściej ułożone (wskaźnik FPI). Większa gęstość wymaga bowiem mocnego wentylatora o dużym ciśnieniu statycznym powietrza, który bez problemu usunie gorące powietrze z wymiennika ciepła. Sprawdźmy zatem, jak to jest naprawdę. Zapraszam więc na dokładniejsze oględziny i testy.

 Test coolera ARCTIC Freezer 33 eSports ONE

Test wydajnych wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test wentylatorów Arctic BioniX P140 i P12 PST PWM

 0