Test zasilacza Seasonic S12III 500 W - lider klasy budżetowej

Test zasilacza Seasonic S12III 500 W - lider klasy budżetowej

Podsumowanie i ocena Seasonic S12III 500 W

Seasonic S12III 500 W to całkiem popularna jednostka ze stałym okablowaniem, jednak na całym świecie jest zaledwie jeden, może dwa testy i w dodatku na azjatyckich serwisach. Klienci kupują S12III ze względu na renomę marki Seasonic, rozsądną cenę i długą gwarancję, czyli ufają firmie w ciemno, ale od czego jest ITHardware.pl. Po analizie wnętrza okazuję się, że nie powinni być zawiedzeni. Co prawda producent nie uraczył nas konwerterami DC-DC, a niezależną regulacją napięć, ale do jakości komponentów elektronicznych nie mam zastrzeżeń. S12III 500 W może się pochwalić naprawdę rozbudowaną filtracją napięć wejściowych (filtr EMI), dużymi radiatorami oraz tajwańskimi kondensatorami marki Teapo certyfikowanymi do 105 °C. Okablowanie wygląda estetycznie, a dobór złączy jest adekwatny do mocy zasilacza. Co prawda okablowanie dotknęły delikatne oszczędności, jednakże przy mocy znamionowej 500 W nie stanowi to problemu, co zresztą potwierdzają zaliczone testy. Jak wspomniałem, S12III 500 W zaliczył komplet prób, łącznie z komorą termiczną. Testowana jednostka charakteryzuje się sprawnością energetyczną dochodzącą do 88%, dobrą regulacją napięć poniżej 2%, niskim poziomem tętnień napięć wyjściowych oraz, typowo dla Seasonic, dużym zapasem mocy. Zasilacz jest cichy do 50%, później już wyraźnie słyszalny. Niestety, ale 5 lat gwarancji wymaga długiej żywotności elektroniki, a ta musi mieć zapewnione odpowiednie warunki termiczne.

Klienci kupują S12III ze względu na renomę marki Seasonic, rozsądną cenę i długą gwarancję. Nasz test potwierdza, że to naprawdę solidny zasilacz z niezależną regulacją napięć i dobrymi kondensatorami, który nam będzie służył latami.

Test zasilacza Seasonic S12III 500W test review

Podsumowując, Seasonic S12III 500 W to dobrej jakości wydajny zasilacz. Jak na budżetowy model dobrze się prezentuje wewnątrz, jak i na zewnątrz, a wyniki testów potwierdzają jakość podzespołów. Pozostaje do omówienia kwestia opłacalności zakupu. Testowany model o mocy 500 W kosztuje ok. 229 zł, tj. 30 zł więcej od podobnego konstrukcyjnie SilentiumPC Vero L2 500 W i podobnie jak be quiet! System Power 9 500 W czy Corsair CV 550 W, jednakże jako jedyny oferuje 5 lat gwarancji, czego u konkurencji nie uświadczymy. W tym segmencie zasilaczy musimy być świadomi, że każdy producent, by być konkurencyjny, musi dokonać pewnych cięć kosztowych. W przypadku S12III 500 W na szczęście nie ucierpiała elektronika, tylko okablowanie, które przy tej mocy nie ma żadnego wpływu na wydajność czy funkcjonalność. Recenzowany PSU oceniam na 4 gwiazdki, ale za najdłuższą gwarancję w tym segmencie dodaję kolejne pół gwiazdki. Finalnie Seasonic S12III 500 W zostaje zatem oceniony na 4,5 w pięciostopniowej skali. Zasilacz sobie tę notę rzetelnie wypracował i jest jednostką godną polecenia, więc dodatkowo przyznaję wyróżnienie rekomendacji.

 

Seasonic S12III 500 W

   

 

Sprawność przekraczająca 88%, pełna moc w temperaturze powyżej 40 °C, wysoka kultura pracy do 50% mocy, dobra regulacja napięć poniżej 2%, niskie tętnienia napięć, okablowanie z czarnych przewodów w oplocie i taśmach, tajwańskie kondensatory na 105 °C, działające zabezpieczenia, atrakcyjny design, kompaktowe wymiary, jakość, pięć lat gwarancji.

 Kable o mniejszym przekroju, głośny powyżej 75% obciążenia.

Cena (na dzień publikacji): 229 zł

Gwarancja: 5 lat

Produkt kupisz w sklepie:

 

Sprzęt do testów dostarczył:

 

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test zasilacza Seasonic S12III 500 W - lider klasy budżetowej

 0