Seasonic S12III 500 W - Strona pierwotna
Etap filtrowania zaczyna się na wtyku AC, gdzie na dodatkowym laminacie znajdziemy dwa kondensatory ceramiczne typu Y oraz jeden X, cewkę oraz bezpiecznik rurkowy. Dodatkowo mamy dławik przeciwzakłóceniowy na przewodach.
Ciąg dalszy filtrowania znajduje się na głównym laminacie:
-
jedną cewkę z rdzeniem ferrytowym,
-
trzy kondensatory poliestrowo-metalizowany typu X (szare),
-
dwa kondensatory ceramiczne typu Y (niebieskie dyskowe przy lewej krawędzi laminatu),
-
warystor.
Etap filtracji napięcia wejściowego jest bardzo dobry, cztery kondensatory X to rzadkość nawet w droższych konstrukcjach. Za filtrem EMI znajduje się aluminiowy, anodowany na czarno, radiator strony pierwotnej, do którego przylega mostek prostowniczy (niestety nie było możliwości odczytania oznaczeń). Za mostkiem prostowniczym mamy termistor oraz przekaźnik (czarny) odpowiadający za zabezpieczenie przed dużymi prądami rozruchowymi.
W układzie APFC umieszczono jeden kondensator marki Teapo serii LG o pojemności 330 µF oraz napięciu 420 V, który certyfikowany jest do pracy przy maksymalnej temperaturze 105 °C, natomiast jego żywotność wynosi 2000 godzin.
Za przełączanie odpowiadają kolejne dwa tranzystory Oriental Semiconductor OSG60R260F w topologii półmostu - “half bridge”. Są one w stanie dostarczyć 15 A każdy, w trybie ciągłym przy temperaturze 25 °C, i charakteryzują się parametrem RDS(on) na poziomie 230 mΩ.
Za kondensatorem PFC umieszczono niewielki laminat, na którym znalazł się układ MPS HR1000A - jest to kontroler rezonansowy Half-Bridge (półmostu).
Między radiatorem APFC a radiatorem sekcji kluczowania znajduje się kontroler PWM EM8564A. Dodatkowo posiada on ochronę przed przepięciami i zabezpieczenia OVP oraz OLP (OPP), czy też funkcję łagodnego startu.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test zasilacza Seasonic S12III 500 W - lider klasy budżetowej