Test zasilacza Seasonic S12III 500 W - lider klasy budżetowej

Test zasilacza Seasonic S12III 500 W - lider klasy budżetowej

Test zasilacza Seasonic S12III 500 W

Portfolio testów zasilaczy ATX na ITHardware.pl systematycznie się powiększa, stale uzupełniając grono sprawdzonych w boju modeli. Do tej pory brakowało kilku ciekawych konstrukcji, jak chociażby testowanego dziś Seasonic S12III o mocy 500 W. Jak się okazuje, firma ta to nie tylko serie Focus i Prime, gdyż producent ma w swojej ofercie również rodzinę budżetową, gdzie cena jest bardziej przystępna, a jakość elektroniki wciąż dobrej jakości, co potwierdza najdłuższa w tym segmencie pięcioletnia gwarancja. Mimo, że rynek budżetowych zasilaczy nie jest taki bogaty jak wyższych klas PSU z certyfikatem 80 PLUS Gold, nie oznacza to jednak, że rywalizacja jest mniej zacięta. W polskich sklepach w przedziale cenowym 200-250 zł króluje SilentiumPC i modele serii Vero L2, zaś konkurencję stanowią be quiet! System Power 9, Corsair z nową serią CV czy testowany dziś Seasonic S12III. Każdy z nich to ciekawy model i każdy wyróżnia się pewnymi aspektami. Wspomniany S12III na pewno najdłuższym okresem gwarancji, ale czy będzie równie dobry i konkurencyjny jak bardziej popularne serie Focus i Prime od Seasonic? No cóż, to się wyjaśni już niedługo. Zapraszam na szczegółową analizę i testy zasilacza Seasonic S12III 500 W z certyfikatem sprawności 80 PLUS Bronze.

Seasonic S12III 500 W to jeden z ciekawszych modeli wśród budżetowych zasilaczy z 80 PLUS Bronze, a dobra jakość potwierdzona jest długą pięcioletnią gwarancją, co jest ewenementem w tej klasie PSU.

Seasonic S12III - test, PSU review 0

Seasonic S12III oferowany jest w czterech wariantach mocy: 400 W, 500 W, 550 W oraz 650 W. Każdy z nich oferuje pojedynczą linię +12 V, stałe okablowanie, a wysoką sprawność potwierdza oficjalny certyfikat 80 PLUS Bronze. Zastosowano mieszany układ przewodów w oplotach i płaskich taśm. Jak przystało na serię budżetową, musimy się liczyć z pewnymi cięciami, czyli o japońskich kondensatorach, czy też półpasywnej pracy wentylatora możemy zapomnieć. Topologie wykorzystujące konwertery DC-DC są zarezerwowane dla wyższych serii, ale na szczęście  producent nie serwuje nam archaicznej regulacji grupowej czy kondensatorów rodem z Państwa Środka, ale topologię opartą na układzie rezonansowym LLC i... w tym miejscu zaproszę Was na strony dotyczące analizy wnętrza, gdzie dowiecie się więcej na temat elektroniki czy sposobu regulacji napięć na stronie wtórnej. 

Test zasilacza Seasonic S12III 500W test review

Specyfikacja Seasonic S12III 500 W:

 • Kompatybilność ze standardami ATX12V 2.31 oraz EPS 2.92,
 • Moc ciągła 500 W, dostępna przy temperaturze 40 °C,
 • Typowa sprawność przekraczająca 87% przy 230 V (potwierdzona certyfikatem 80 PLUS Bronze),
 • Pojedyncza linia +12 V (40 A),
 • Zastosowanie wyłącznie tajwańskich kondensatorów o temperaturze pracy do 105 °C,
 • Cichy 120 mm wentylator z łożyskiem ślizgowym,
 • S2FC - inteligentne i ciche sterowanie wentylatorem,
 • Stałe okablowanie,
 • Czarne przewody, okablowanie w oplotach oraz taśmach,
 • 2 złącza PCI-E (6+2)-pin,
 • Aktywny system PFC (0,99),
 • Zgodność z procesorami opartymi o jądro Haswell i nowszymi (wsparcie stanów energetycznych C6/C7),
 • Topologia “half bridge” LLC + niezależna regulacja napięć,
 • Pięcioletnia gwarancja producenta.

 

Seasonic S12III 500 W jest chroniony przez cztery zabezpieczenia:

 • SCP - zabezpieczenie zwarciowe; w części wtórnej zasilacza zapobiega uszkodzeniu PSU oraz komponentów systemu komputerowego.
 • OVP - zabezpieczenie nadmiarowo-napięciowe; uaktywnia się przy zbyt wysokim napięciu przewodowym i powoduje wyłączenie zasilacza.
 • OPP - zabezpieczenie uaktywnia się, gdy całkowita wydajność jest wyższa niż podane w specyfikacji obciążenie maksymalne (zabezpieczenie przeciążeniowe).
 • UVP - zasilacz wyłącza się automatycznie, gdy na którymkolwiek z wyjść napięcie spadnie poniżej wartości progowej (zabezpieczenie podnapięciowe).

Wymagane przez normę ATX zabezpieczenie OCP zastępuje OPP, czyli przeciążeniowe dla całego PSU, brak zabezpieczenia temperaturowego.

Dystrybucja napięć

Zasilacz korzysta z pojedynczej linii +12 V o łącznej obciążalności 40 A. Przekłada się to na 480 W, więc 20 W mniej niż PSU oferuje mocy całkowitej. Ze względu na jedną szynę +12 V nie ma co się przejmować podziałem linii. Mocowo, oczywiście czysto teoretycznie, nie będzie problemów z prądożernymi kartami graficznymi pokroju AMD Radeon R9 390/390X, która za pośrednictwem kabli PCI-E pobiera ponad 21 A, ale trzeba pamiętać, że zastosowane okablowanie może nam na to nie pozwolić, gdyż jest to PSU do bardziej budżetowych konfiguracji. Łączna obciążalność szyn +3,3 V oraz +5 V ustalona jest na 90 W.

Model Seasonic S12III 500 W
AC Input 100-240 Vac~ 8-4 A 50-60 Hz
DC Output +3.3 V +5 V +12 V -12 V +5 Vsb
Max Output Current 18 A 18 A 40 A 0.3 A 12,5 A
Max Combined Power 90 W 480 W  3,6 W 12,5 W
Total Power 500 W @ 40 °C

 

Nie wiesz jaki zasilacz wybrać? Czym się kierować? Jaka moc będzie odpowiednia dla Twojego komputera? Wszystkiego dowiesz się z poradnika: Jaki wybrać zasilacz do komputera? Co warto wiedzieć i czego się wystrzegać.

Jaki wybrać zasilacz do komputera? Co warto wiedzieć i czego się wystrzegać.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test zasilacza Seasonic S12III 500 W - lider klasy budżetowej

 0