Test zasilacza UPS on-line Powercom MRT-1000 VA

Test zasilacza UPS on-line Powercom MRT-1000 VA

Powercom MRT-1000 VA - Budowa i tryby pracy

Powercom MRT-1000 VA to zasilacz w obudowie typu rack 19"/tower, przy zastosowaniu dołączonych stopek o wymiarach 428 x 425 x 84 mm i wadze na poziomie 14,7 kg. Obudowa recenzowanego zasilacza jest bardzo solidna, główny budulec to sztywna i gruba blacha pokryta czarną powłoką lakierniczą oraz plastikowy front, na którym mamy kratkę wentylacyjną oraz podświetlany na niebiesko wyświetlacz monochromatyczny. Nad nim z kolei trzy przyciski odpowiadające za nawigację po menu.

Test zasilacza awaryjnego UPS Powercom MRT-1000VA

Na jednym z boków umieszczono naklejkę z opisem nawigacji panelu oraz występujące kody błędów. Przyznam, że to bardzo pożyteczne rozwiązanie, pomagające szybko dokonać identyfikacji problemu czy zmiany parametrów, nie tracąc przy tym czasu na szukanie instrukcji obsługi.

Test zasilacza awaryjnego UPS Powercom MRT-1000VA

Panel złącz i gniazd

Panel tylny zawiera gniazda wyjściowe i komunikacyjne, 10-amperowy bezpiecznik automatyczny oraz kratkę wentylatora wymuszonego chłodzenia elektroniki zasilacza. Jeśli chodzi o wyjścia testowanego UPS-a, to otrzymujemy cztery złącza IEC 320 C13 (wytrzymałość 10 A). Nie ma gniazd typu PL (PN-E-93201). Ponadto znajdziemy jedno gniazdo zasilające UPS IEC 320 C14 (10 A), nad którym znajduje się bezpiecznik automatyczny wytrzymujący 10 A, który pełni funkcję zabezpieczenia przeciwzwarciowego. Po prawej stronie wentylatora umieszczono port komunikacyjny RS232 oraz złącze awaryjnego wyłącznika zasilania EPO, który w podbramkowej sytuacji (np. pożar) daje możliwość zdalnego przerwania dostarczania energii elektrycznej do podłączonych odbiorników. Na środku mamy 80-milimetrowy wentylator, zaś dalej, idąc do prawej strony złącza dla modułu bateryjnego, zaślepiony port rozszerzeń oraz port komunikacyjny USB.

Test zasilacza awaryjnego UPS Powercom MRT-1000VA

Wymiana akumulatorów

Wymiana akumulatorów jest bardzo prosta, wystarczy zdjąć przedni panel, odkręcić śrubkę i wysunąć akumulatory. Wymianę możemy prowadzić na wyłączonym UPS-ie lub na włączonym trybie obejściowym (bypass).

Test zasilacza awaryjnego UPS Powercom MRT-1000VA

Tryby pracy

Zasilacz może pracować w kilku trybach pracy:

  • Line Mode - czyli praca liniowa, akumulatory są ładowane, a napięcie cały czas konwertowane. Napięcie i częstotliwość w tym trybie są odporne na napięcie wejściowe, które jest filtrowane. Czas przełączenia podczas zakłócenia jest natychmiastowy, bez jakiejkolwiek zwłoki czasowej.

  • Bateryjny - jak sama nazwa mówi, praca na energii zgromadzonej w akumulatorach.

  • Tryb Free Run - zapewnia on większy zakres częstotliwości napięcia wejściowego, od 45 Hz do 65 Hz, dając na wyjściu 50 Hz dla 230 V, z reguły działa razem z on-line.

  • Wysokiej wydajności HE (oszczędzania energii) - napięcie w tym trybie nie jest regulowane, praca w trybie bypass, UPS przechodzi w tryb on-line lub bateryjny po przekroczeniu ustawionych wartości progowych lub zaniku napięcia. Możliwość ustawienia tolerancji 10% lub 15%. Inwerter nie jest zasilany, akumulatory są ładowane. Czas przełączania poniżej 8 ms. Nie zaleca się w tym trybie podłączać czułych urządzeń.

  • Tryb generatora - napięcie i częstotliwość w tym trybie są odporne na wartości wejściowe i przyjmują wartości zadane (np. 230 V i 50 Hz). Baterie są ładowane. Funkcja została zaprojektowana na wypadek, gdy zasilanie prądem przemiennym jest bardzo niestabilne, np. korzystamy z niskiej jakości agregatu prądotwórczego. Zasilacz w tym trybie nie przełączy się na bypass, by nie uszkodzić obciążenia.

  • Tryb Stand-by - czyli bez podawania napięcia na wyjściu.

  • Test baterii - test diagnostyczny, wykonywany zawsze po uruchomieniu UPS-a. Sprawdzane są wtedy elektronika, akumulatory oraz zgłaszane na wyświetlaczu wszelkie błędy. Domyślnie co 30 dni jest przeprowadzany test rozładowywania akumulatorów.

Oszczędzanie energii - praca w trybie wysokiej wydajności

Powercom MRT-1000 VA, jak każdy ceniony zasilacz, posiada funkcję oszczędzania energii, a dokładniej jest to tryb pracy HE (wysokiej wydajności). Działa on podobnie do bypass, ponieważ napięcie jest przekazywane bezpośrednio z wejścia i nie podlega regulacji. Po przekroczeniu wartości progowych, których tolerancję możemy ustawić na 10% lub 15%, zasilacz przejdzie w tryb podwójnej konwersji. Niestety w trybie HE, gdy zasilacz będzie w bypass, musimy liczyć się z pewnym czasem opóźnienia przełączenia. W trybie oszczędzania energii ładowane są akumulatory oraz zasilany jest falownik.

Wyposażenie

Zasilacz jest całkiem przyzwoicie wyposażony, z UPS-em otrzymujemy:

  • Instrukcję obsługi, również w języku polskim,
  • Kabel USB,
  • Kabel RS232,
  • Kabel sieciowy zasilający z wtykiem IEC320 C13,
  • Kabel do zasilenia urządzeń zakończony wtykami IEC320 C13 i IEC320 C14,
  • Uchwyty do montażu w szafie rack,
  • Cztery stopki umożliwiające pracę w trybie tower,
  • Zestaw śrubek. 

Test zasilacza awaryjnego UPS Powercom MRT-1000VA

Test zasilacza awaryjnego UPS Powercom MRT-1000VA

Test zasilacza awaryjnego UPS Powercom MRT-1000VA

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test zasilacza UPS on-line Powercom MRT-1000 VA

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł