Powercom MRT-1000 VA - Analiza wnętrza
Topologia
Zasilacz Powercom MRT-1000 VA korzysta z topologii VFI - Voltage Frequency Independent (on-line), która gwarantuje bezprzerwowe przełączanie na zasilanie bateryjne, w przypadku wystąpienia zakłócenia zasilania sieciowego, oraz niezależność wartości i częstotliwości napięcia wyjściowego od napięcia zasilania. Podczas pracy sieciowej napięcie cały czas przechodzi przez falownik, dzięki czemu napięcie wyjściowe jest wysokiej jakości i stałe, podobnie jak jego częstotliwość (wartości te możemy zmienić w aplikacji UPSMON PRO lub z poziomu panelu LCD), bez względu na to, jakie panuje na wejściu. W międzyczasie ładowane są akumulatory, a poniższy uproszczony schemat blokowy powinien Wam ułatwić zrozumienie zasady działania. W trybie rezerwowym energia zgromadzona w akumulatorach jest przetwarzana z napięcia stałego (DC) na napięcie przemienne (AC). W testowanym modelu przetwarzane napięcie ma kształt czystej sinusoidy.
Jak wspomniałem, zaletą topologii VFI są zerowe czasy przełączania na pracę bateryjną. Zanim to jednak nastąpi, celem jest podwyższanie lub obniżanie napięcia panującego na wyjściu z zasilacza, względem napięcia sieciowego, utrzymując je na ustalonym bezpiecznym poziomie. Co ważne, owa korekcja odbywa się bez zużywania energii zgromadzonej w akumulatorach. Testowany Powercom posiada szeroki zakres napięcia wejściowego, więc UPS rzadko przełączy się na baterię. Dzięki temu oszczędzamy energię zgromadzoną w akumulatorach, jednak musimy liczyć się z większym poborem energii elektrycznej przez zasilacz.
Do zasilenia UPS-a możemy wykorzystać agregat prądotwórczy, w tym urządzenia niskiej jakości. Powercom MRT-1000 VA jest odporny nawet na zakłócone napięcie zasilające, również o niewłaściwej częstotliwość, i cały czas będzie dawał na wyjściu napięcie o idealnych parametrach.
Elektronika
W tej części naszego testu dotarliśmy do momentu, w którym należało rozkręcić obudowę i dowiedzieć się oraz ocenić, jak zbudowany jest zasilacz Powercom MRT-1000 VA. Po zdjęciu panelu widzimy kilka kluczowych elementów jak akumulatory, duże cewki i radiatory, cała elektronika falownika oraz pionowe PCB, gdzie znajduje się mózg testowanego UPS-a. Za chłodzenie odpowiada 80-milimetrowy wentylator. W dolnej części znajduje się pionowy laminat, odpowiadający za komunikację z UPS-em, na którym znajdują się kontrolery portów USB oraz RS232. Brak złącza Ethernet.
Filtrowanie wejściowe składa się z bezpiecznika automatycznego 10 A, filtra EMI zintegrowanego z gniazdem zasilania (gdzie znajdziemy kondensatory Cx, 2xCy i cewkę), a na płycie głównej czterech warystorów i kondensatora Cx.
W sekcji prostownika (przetwornica napięcia AC/DC) znajdziemy potężny radiator aluminiowy o zwiększonej pojemności cieplnej, który chłodzi elementy takie jak tranzystor IGBT (tranzystor bipolarny z izolowaną bramką) FGL60N100BNTD (60 A/25 °C) oraz sześć tranzystorów IRF3710 (57 A/25 °C, parametr RDS(on) wynosi 23 mΩ).
Falownik (konwersja napięcia DC/AC) oparto o dwa tranzystory bipolarne IGBT IRG4PH40UD, wytrzymujące prąd o natężeniu 41 A każdy (przy 25 °C), dwie 8-amperowe diody RHRP8120 oraz 8-amperowy mostek prostowniczy RS807 na 700 V. Cała sekcja chłodzona jest dużym aluminiowym radiatorem. W zasilaczu znajdziemy kondensatory elektrolityczne wyprodukowane w państwie środka marki Gemcon na 105 °C.
W układzie drugiego stopnia konwersji (falownik) znajdziemy dwie sztuki wysokonapięciowych kondensatorów Samxon serii LP na 85 °C, o pojemności 470 µF i 450 V.
Akumulatory
Energia elektryczna gromadzona jest w trzech akumulatorach. Producent solidnie je zamocował i zabezpieczył przed przypadkowym przemieszczeniem stalowymi kątownikami. Zaletą jest możliwość dostępu do akumulatorów po zdjęciu przedniego panelu, bez konieczności rozkręcania całego zasilacza, oraz wymiana bez wyłączania UPS-a.
Jakość wykonania jest dobra i trudno się doszukiwać czegoś na siłę. Dobra elektronika i, mimo chińskich kondensatorów, nie zwiastowałbym awaryjności urządzenia. Przypominam, że Powercom MRT-1000 VA posiada aktywne chłodzenie, działające cały czas, więc zasilacz powinien nam służyć przez długi okes czasu.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test zasilacza UPS on-line Powercom MRT-1000 VA