Powercom MRT-1000 VA - oprogramowanie UPSMON PRO
Za komunikację komputera z Powercom MRT-1000 VA odpowiadają (po sztuce obu rodzajów) port USB oraz interfejs komunikacyjny RS232. Dla osób, które wyznają zasadę ufać, znaczy kontrolować, producent oferuje dedykowane oprogramowanie monitorująco-zarządzające UPSMON PRO, które daje nam dodatkowe możliwości kontroli i monitoringu w czasie rzeczywistym - zarówno z poziomu wspomnianej aplikacji na wielu komputerach w sieci, jak również przeglądarki czy aplikacji na Androida. Zacznę od tego, że wersja na Androida w naszym regionie nie działa, nawet po pobraniu z rosyjskich serwerów na moim Huawei P20 po prostu nie ruszyła. Przeglądarkowa wersja działała mi tylko na komputerze bezpośrednio podpiętym do UPS-a, natomiast aplikacja UPSMON PRO dla Windows funkcjonowała prawidłowo nie tylko na komputerze master (podłączony kablem USB), ale i w innym pomieszczeniu, na komputerze z grupy slave, z tą jednak różnicą, że tutaj możemy tylko monitorować parametry pracy i otrzymujemy monity o braku zasilania oraz okienko z czasem odliczającym do wyłączenia UPS-a. Aplikacja jest bardzo prosta i czytelna.
Nie da się ukryć, że aplikacja wygląda jak z poprzedniej dekady, jednak otrzymujemy dostęp do wszystkich niezbędnych informacji jak podgląd dziennika zdarzeń czy aktualnych parametrów pracy. Ciekawym rozwiązaniem jest graficzny log zdarzeń w postaci wykresu.
Bardziej szczegółowe dane znajdziemy w zakładce UPS Control. Na tej stronie możemy dokonać zmiany trybu pracy zasilacza.
Kolejna strona, gdzie możemy dokonać dalszego procesu konfiguracji, to strona ustawień wyłączania i włączania wg kalendarza.
Jak wspomniałem, do monitoringu możemy użyć przeglądarki na komputerze bądź na telefonie. Można również skonfigurować skrzynkę e-mail, by drogą pocztową otrzymywać komunikaty o zdarzeniach. Niestety, w moim przypadku wersja przeglądarkowa działała wyłącznie na komputerze podłączonym kablem USB do zasilacza.
Oczywiście możemy skonfigurować wysyłanie do nas e-maila z komunikatem o zakłóceniu, do tego dla każdego zakłócenia pracy zasilacza możemy dodać skrypt poleceń systemowych.
Komputer, który jest podłączony do zasilacza awaryjnego Powercom MRT-1000 VA, wykrywa go jako baterię (w laptopie jako dodatkową baterię). Więc w przypadku niskiego stanu akumulatorów czy przywrócenia komunikacji otrzymamy powiadomienie systemowe z Windows w postaci pop-upa.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test zasilacza UPS on-line Powercom MRT-1000 VA