Test zestawu z Chin - Intel Xeon E5-1650 v2 i płyta główna HUANAN X79

Test zestawu z Chin - Intel Xeon E5-1650 v2 i płyta główna HUANAN X79

Intel Xeon E5-1650 v2 oraz HUANAN X79 - test

Starsze platformy Intela często kuszą entuzjastów, oferując wciąż wysoką wydajność, nawet jak na dzisiejsze czasy, a także atrakcyjny stosunek osiągów do ceny. Dlatego też na łamach ITHardware wielokrotnie zajmowałem się sprzętem, którego rynkowy staż można określić jako dłuższy i dzisiejszy artykuł jest kolejnym o tej tematyce - mowa o procesorze Intel Xeon E5-1650 v2, czyli serwerowym odpowiedniku Core i7-4930K, w połączeniu z płytą główną HUANAN X79. Chociaż zakup CPU dla bardziej wiekowych podstawek, w atrakcyjnych cenach, najczęściej nie stanowi żadnego wyzwania, to jednak znalezienie odpowiedniej płyty głównej jest zadaniem zdecydowanie trudniejszym. Wszystko dlatego, że na rynku nie ma już zbyt wielu egzemplarzy, co mocno winduje koszty nabycia takich modeli. Z pomocą przychodzą Chińczycy, oferując nowiutkie płyty główne dla platformy LGA 2011 (Sandy Bridge-E oraz Ivy Bridge-E) własnego projektu. Co do tego, że wszyscy liczący się gracze produkują swój sprzęt w Chinach, nikt chyba nie ma wątpliwości. Jednak gdy za zaprojektowanie płyty bierze się nie uznany producent, lecz firma, o której istnieniu zapewne słyszycie po raz pierwszy, trzeba podejść do tematu ostrożnie. Przede wszystkim komputer, którego podstawą będzie taka konstrukcja, musi działać poprawnie i stabilnie, ale to nie wszystko. Istotna jest także funkcjonalność, oferowana przez płytę, oraz dopracowanie szczegółów od strony sprzętowej, jak i programowej. Czy Chińczykom udało się zapewnić odpowiedni poziom tych zagadnień? O tym oczywiście opowiem na kolejnych stronach.

Duet Intel Xeon E5-1650 v2 oraz HUANAN X79 to nowa pozycja na liście elektroniki chętnie sprowadzanej z Chin. Zobaczmy, czy rzeczywiście warto rozważać taką kombinację.

Test zestawu z Chin - Intel Xeon E5-1650 v2 i płyta główna HUANAN X79

LGA 2011: podstawowe informacje

Jeżeli chodzi o podstawkę LGA 2011, to jest to druga, w sensie chronologicznym, platforma typu HEDT od Intela. Pierwszą była LGA 1366, na którą najpierw trafiły czterordzeniowe procesory z rodziny Bloomfield, a później oferta została uaktualniona o sześciordzeniowe Gulftowny, które - w odróżnieniu od starszych braci - produkowane były w procesie technologicznym 32 nm, co pozwoliło na poprawę możliwości podkręcania, względem 45 nm. Istniejąc obok tańszej LGA 1156, droższy wariant oferował również więcej linii PCI-Express oraz trzykanałowy kontroler RAM. Potem dostaliśmy pierwszy rzut nowości spod znaku LGA 2011 - mowa oczywiście o CPU z serii Sandy Bridge-E. Jednostki te posiadały do sześciu rdzeni oraz wprowadziły jeszcze szerszą szynę pamięci, obsługując aż cztery kanały. Ponadto, jako pierwsze na rynku, zaoferowały obsługę PCI-Express 3.0, jednak wyłącznie nieoficjalnie, przez co NVIDIA zablokowała wsparcie i aby skorzystać z nowego standardu, trzeba było posiłkować się dodatkowym narzędziem. Oczywiście nie muszę mówić, że w takim wypadku nikt żadnej gwarancji, co do bezproblemowości, nie dawał. Wady tej pozbawione były Ivy Bridge-E, wykonane w 22 nm i w dalszym ciągu pasujące do tej samej podstawki. Ponadto modele te wprowadziły nowe instrukcje F16C, służące do wektorowej konwersji precyzji liczb zmiennoprzecinkowych, z połowicznej na standardową i vice versa, oraz sprzętowy generator liczb losowych. Inżynierowie Intela dokonali też drobnych optymalizacji mikroarchitektury, które przyniosły kilkuprocentowy wzrost osiągów na takt zegara.

Specyfikacja Intel Xeon E5-1650 v2
Generacja Ivy Bridge-E
Architektura Ivy Bridge
Liczba rdzeni 6 + SMT (HT)
Taktowanie 3,5-3,9 GHz
Cache L2 6x 256 KB
Cache L3 12 MB
Kontroler RAM DDR3-1866
Mnożnik odblokowany
Współczynnik TDP 130 W

Test procesora Intel Xeon E5-1650 v2 - zdjęcie rdzenia

Komentarz odnośnie specyfikacji Intel Xeon E5-1650 v2

Pod względem specyfikacji, Intel Xeon E5-1650 v2 jest niemal identyczny z Core i7-4930K. Jedyne różnice, na korzyść pierwszego z wymienionych procesorów, to o 100 MHz wyższe taktowanie bazowe, aczkolwiek nie wpływa to na realne zegary pod obciążeniem, które są identyczne, a także wsparcie dla pamięci z korekcją błędów (ECC - ang. error-correcting code) i/lub buforowanej (znanej jako registered/buffered). Drugi z wymienionych faktów jest o tyle istotny, że buforowane moduły ECC można nabyć bardzo tanio, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność cenową platformy. Xeon E5-1650 v2 to jednostka sześciordzeniowa, ze wsparciem dla wielowątkowości symultanicznej (SMT), w wydaniu Intela nazywanej HT (ang. Hyper-Threading), co umożliwia jednoczesne wykonywanie dwunastu wątków. W trybie Turbo model ten potrafi rozpędzić się do 3,9 GHz, ale - z uwagi na odblokowany mnożnik - to nie koniec jego możliwości. Sztuka, którą dysponowałem, bez podnoszenia napięcia (fabrycznie ~1,2 V) była w stanie pracować z zegarem 4 GHz i przy takiej wartości wykonane zostały wszelkie testy. Chociaż fizycznie jądro krzemowe posiada 15 MB cache L3, do dyspozycji użytkownika oddane zostało tylko 12 MB - pełną pojemność Intel zarezerwował dla Xeona E5-1660 v2/Core i7-4960X. Z kolei pamięci podręcznej drugiego poziomu, na każdy rdzeń, przypada tradycyjnie po 256 KB. Na deser dodam jeszcze, że oficjalnie kontroler RAM jest w stanie pracować przy taktowaniu modułów dochodzącym do 1866 MHz, zaś współczynnik TDP określono na 130 W, co oczywiście zostanie zweryfikowane w testach poboru prądu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test zestawu z Chin - Intel Xeon E5-1650 v2 i płyta główna HUANAN X79

 0