Testy porównawcze
Żeby nie być jednak gołosłownym, przeprowadziliśmy kilka testów monitorów wyposażonych w różne typy matryc, które pokazują zasadnicze różnice w tym, jak panele te radzą sobie w odwzorowaniem szybkiego ruchu. Panel TN przetestowaliśmy na modelu iiyama G-Master GB2760QSU Red Eagle, który posiada ekran o odświeżaniu 144 Hz. IPS sprawdziliśmy na monitorze ASUS VG279Q, który również pochwalić może się odświeżaniem na poziomie 144 Hz. Z kolei matrycę VA zweryfikowaliśmy na urządzeniu LC-Power LC-M27-FHD-144-C z odświeżaniem 144 Hz.
Zanim przyjrzymy się wynikom właściwych testów, warto wspomnieć jeszcze o opóźnieniach, czyli parametrze input lug. Z pomiarów wynika, że monitor G-Master GB2760QSU Red Eagle, czyli z panelem TN, oferuje najniższe opóźnienia, niewiele przekraczające 4 ms, czyli mieszczące się w budżecie ramki dla 144 Hz (6,9 ms). Pozostałe dwa modele, zarówno IPS, jak i VA, w tym limicie się już nie zmieściły (wyniki odpowiednio w granicach 8-12 ms i 12-16 ms), co oznacza, że opóźnienia sygnału mogą być tu odczuwalne.
Film poglądowy
W pierwszej kolejności weryfikowania czasu reakcji, wykorzystaliśmy popularny przeglądarkowy test UFO, gdzie wyraźnie widać, że panel TN charakteryzuje się najniższym smużeniem i najbardziej ostrym obrazem. Jak można było się spodziewać, najdłuższy ogon pozostawia model od LC-Power, który korzysta z ekranu VA. Co prawda przypadłość tę można zredukować stosując tzw. dopalacz (overdrive), ale wiąże się to z pojawieniem się artefaktu overshoot, czyli odwrotnym smużeniem.
Od lewej: TN, IPS, VA
Kolejny test obejmował wykorzystanie programu Pixel Persistance Analyzer i benchmarku Streaky Pictures, gdzie możemy stopniowo modyfikować tempo poruszającego się obiektu. W przypadku monitora firmy iiyama z panelem TN, widoczny efekt smużenia pojawia się dopiero przy poziomie tempa ustawionym na 7, kiedy dla LC-Power LC-M27-FHD-144-C jest to tempo 4, a dla modelu ASUS VG279Q tempo 5. Co więcej, obiekt w przypadku monitora z panelem TN nie tylko pozostawia mniejszą smugę, ale jest także wyraźnie ostrzejszy, co również ma niebagatelne znaczenie.
Pixel Persistance Analyzer - test Streaky Pictures (tempo 7.0). Od lewej: TN, IPS, VA
Pokaż / Dodaj komentarze do: TN vs IPS vs VA - jaka matryca najlepsza dla graczy?